آخرین سفر حمید سجادی به یک سفر خارجی
آخرین سفر حمید سجادی به یک سفر خارجی
آقای وزیر به احتمال زیاد پس از بازگشت از عربستان صندلی وزارت  را رها کند، هرچند برخی برای ماندن وی در پست وزارت ورزش و جوانان پا فشاری کنند ولی دیگر وجهه‌ای برای ماندن در مسئولیت خطیر ورزشی ندارد.

بهارستان آنلاین- آقای وزیر به احتمال زیاد پس از بازگشت از عربستان صندلی وزارت  را رها کند، هرچند برخی برای ماندن وی در پست وزارت ورزش و جوانان پا فشاری کنند ولی دیگر وجهه‌ای برای ماندن در مسئولیت خطیر ورزشی ندارد. در طی مسئولیتشان در ۱۲ ماه اخیر به دلیل عدم  موفقیت در مدیریت ورزش کشور، غافل شدن از حذف دو نماینده فوتبال ایران پرسپولیس و استقلال، غرق شدن در مسئولیت‌هایی غیر از امور ورزش، به هم ریختگی فدراسیون‌ها، انتخاب مدیر ناکار‌آمد، موارد مختلف و ابهامات فراوان در وابستگی دیگر شرکت‌ها، عدم رسیدگی به ورزش استان‌های محروم، تحمیل برخی گزینه ها در پست معاونت، شکست تحقیر‌آمیز تیم فوتبال المپیک و نارضایتی برخی کارکنان شریف و زحمتکش وزارت ورزش و … همه نشانه‌های ضعف وی در اداره ورزش سرزمینی است که نگارنده در همان اوایل مسئولیت ایشان به صراحت نوشتم  «خلبان ناشی به کوه می‌زند!» و این اتفاق افتاد.

وزیری که در همان دوران رئیس جمهور اسبق به عنوان معاون “سعیدلو ریأست سازمان تربیت بدنی وقت مسئولیت داشت و متأسفانه به خاطر برخی وابستگی‌ها و عدم درک لازم نسبت به مسائل ریز و درشت ورزش، نپرداختن به مشکلات عدیده باشگاه‌ها و همچنین ورزش کشور و نیز عدم سرکشی به استان های محروم در زمینه‌های عمران و نوسازی مناطق جنگ‌زده، همچنین دخالت‌ در امور فدراسیون فوتبال، مهاجرت ورزشکاران و آوردن افراد غیر حرفه‌ای از صدا و سیما در پست‌های کلیدی و دادن مسئولیت‌ها و نیز حضور دو مدیر در ورزشگاه آزادی! سر و صداهای زیادی بر پا کرده‌ است.

باری او جانشین مدیران ورزشی  شد که به گرد پای آقایان ابوالفضل صدری و حسین بنایی و پرویز خسروانی که در آن شرایط و مقاطع خاص و با کمبود ده‌ها موارد روبرو بودند، نرسیده زیرا مانند امروز نبود که در پرتوی دانش نوین و فضای مجازی و پیشرفت تکنولوژی،  روابط و تفاهمات بین‌المللی  ورزش مانند جت پیش می‌رود.

میزبانی قطر برای برگزاری جام جهانی پیش رو همه نشانه‌های تدبیر و برنامه‌ریزی و بهره گرفتن از پیشکسوتان، اندیشمندان و مشاوران خارجی و فراهم کردن ورزشگاه‌های مدرن، نظارت، مدیریت و عملکرد در قطر نشانه چیست؟ کشوری که از نظر وسعت و تاریخ به حد خوزستان ما هم نیست!

آقای وزیر متأسفانه در طی این سال‌ها چه در پست‌های ورزشی در باشگاه سایپا و منطقه آزاد کیش و سازمان‌های مختلف متأسفانه نتوانسته است اثر‌گذار باشد و هرچند پافشاری کند، نه دوستانش که از صدا و سیما به وزارت ورزش آورده و یا حمایت برخی نهادها و نمایندگان انگشت شمار در مجلس قادر نیستند او را حفظ کنند ‌چرا که جامعه ورزش و برخی دست‌اندرکاران، قهرمانان و نیز کارشناسان دلسوز ورزشی از عملکردهای ایشان راضی نیستند.

امروز صندوق اعتباری حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان اصولاً باید شرایط ورزشکاران قدیمی را بررسی کند و اینکه چه کسانی باید مورد حمایت قرار‌ بگیرند و آنها که از نظر معیشتی و اقتصادی و تنها با حقوق ناچیز مستمری در حال کشیدن نفس‌های آخر هستند، در چه موقعیتی قراردارند.

و این موارد تنها بخش‌هایی از مسئولیت این وزیر ورزشی است که متأسفانه همچنان بی‌اطلاع است.

باری، در ورزش این سرزمین باید مدیرانی در رأس قرار بگیرند که تاریخ ورزش حماسه‌ساز این سرزمین را بدانند و ببینند در زمان مدیریت آقای سید مصطفی هاشمی‌طبا و دکتر غفوری فرد و … چه تحولات خوبی در ورزش پدید آمده است.

هرچند که ایشان در رشته دوومیدانی در پس از انقلاب اسلامی در زمره نام آوران و مدال بگیران و افتخار آفرینان نیز بوده‌اند لیکن امروز در رشته مادر تنها دو چشم اشکبار کم دارد.

وی اگر  تنها به منافع ملی و در جهت تقویت و توسعه ورزش بانوان و تسلط کافی در ورزش داشت، بی‌تردید موقعیتش برای پست ریأست ورزش متزلزل و ناامید کننده نبود.
باز هم در این باب بیشتر موشکافی می‌کنیم چون موقعیت و جایگاه ورزش و مناسبات بین‌المللی چیزی نیست که از کنار آن گذشت و نتوانسته است دل بسیاری از کارمندان و زحمتکشان و مدیران و نیز کارشناسان و حتی مستخدمین این وزارتخانه را بدست آورد و از همین امکانات موجود ورزشی و دیگر اماکن ورزش که تحت نظارت این ورزارت هستند و یا در باب ورزش همگانی چگونه عمل کرده است و به جای رسیدگی به کیفیت و عمرانی و جلوگیری از خرابی‌های ورزشگاه آزادی و امکان ریزش جایگاه و … نباید به فاجعه‌ ملی تبدیل شود.

انتهای پیام/5870

سید هدایت‌الله بهبهانی، مفسر، نویسنده و پیشکسوت رسانه‌

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین