آمریکا حملات اخیر به نفتکش‌ها را جنگ در سایه ایران می‌داند
آمریکا حملات اخیر به نفتکش‌ها را جنگ در سایه ایران می‌داند
«نیویورک‌تایمز» گزارش داد دولت امریکا گفتگویی جدی را آغاز کرده تا بر سر چگونگی پاسخ گفتن به آنچه که مقامات آمریکایی «جنگ در سایه ایران» می‌دانند، تصمیم‌گیری کند.

بهارستان آنلاین – روزنامه نیویورک تایمز اعلام نمود که دولت آمریکا در حال تصمیم گیری برای پاسخ گفتن به حملات ایران که آنرا جنگ در سایه می داند ، می باشد.

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ رئیس جمهور آمریکا به ایران اعلام کرده است که واشنگتن قدرت خود را نشان خواهد داد ، اما از جزئیات برنامه و استراتژی کشورش مطلبی را عنوان نکرد اما ترامپ در عین حال اعلام آمادگی نمود تا با مقامات ایرانی گفتگو نماید.

به گزارش این روزنامه آمریکایی مقامات پنتاگون بعد از حملات اخیر پاسخ های تاکتیکی مختلفی را مورد ارزیابی و بررسی قرار داده اند از جمله اسکورت نفت کش ها تا اعزام 6000 نیروی نظامی دیگر به خلیج فارس که هنوز هیچ تصمیمی در اینباره نهایی نشده است.

اما سرپرست وزارت دفاع آمریکا انفجار دو نفتکش دیگر را در دریای عمان را مشکل جهانی برشمرد و خاطر نشان کرد که آمریکا به دنبال ایجاد اجماع جهانی در برابر این مشکل جهانی است .

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز هم گزارش داد که شاناهان به همراه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون ، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حال پیگیری این موضوع می باشند .

به گفته سرپرست وزارت دفاع آمریکا ، واشنگتن اطلاعاتی که درباره این اقدام در اختیار دارد را با متحدانش در میان خواهد گذاشت .

به نوشته لس آنجلس تایمز، شاناهان همچنین گفت: ‏‏«در صورتی که تعداد بیشتری از نفت کش ها مورد حمله قرار بگیرند یا اختلالی در ‏مسیر ترانزیت تنگه هرمز ایجاد شود، ما آمادگی لازم برای انجام اقدامات نظامی ‏احتمالی را خواهیم داشت».‏

در همین حال، یک مقام ایالات متحده در گفتگو با سی‌ان‌ان ادعا کرده است که ساعاتی پیش از حمله روز پنج‌شنبه به دو نفت‌کش در دریای عمان، ایرانی‌ها یک پهپاد آمریکایی را که روی نفت‌کش‌ها پرواز می‌کرده هدف حمله قرار داده و یک موشک به سمت آن شلیک کرده اند.

او همچنین ادعا کرده است که موشک نتوانسته با پهپاد اصابت کند و در آب افتاده است.

این مقام افزوده است که پیش از آتش‌گرفتن نفت‌کش‌ها، پهپاد آمریکایی دیده است که قایق‌های گشتی ایرانی به نفت‌کش‌ها نزدیک می‌شوند.

به نوشته لس آنجلس تایمز، یکی از مقامات وزارت دفاع هم احتمال اسکورت شدن نفت کش های تجاری توسط ‏ناوهای جنگی آمریکا در خلیج فارس را پایین دانست. او تاکید کرد که آمریکا برای ‏پیاده سازی چنین عملیاتی به کمک متحدان خود نیاز دارد. اما در حال حاضر به ‏نظر می رسد که تشکیل یک ائتلاف نظامی کار آسانی برای دولت ترامپ نخواهد ‏بود. ‏

انتهای پیام/ 216