آیا دولت و مشخصاً سازمان برنامه و بودجه متوجه عمق نارضایتی میلیون‌ها بازنشسته کارگری هستند؟
آیا دولت و مشخصاً سازمان برنامه و بودجه متوجه عمق نارضایتی میلیون‌ها بازنشسته کارگری هستند؟
آیا به عواقب سیاست یک بام و دو هوا در مورد میزان افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی توجه شده است؟امیدوارم با درایت جنابعالی و دولت محترم این تبعیض آشکار به نحو مطلوب حل و فصل گردد.

بهارستان آنلاین – دبیرکل خانه کارگر با ارسال نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور خواستار پایان دادن به سیاست‌های یک بام و دو هوا در میان بازنشستگان شد.

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ در نامه دبیرکل خانه کارگر به معاون اول رئیس‌جمهور آمده است:

برادر گرامی جناب آقای دکتر جهانگیری

معاون اول محترم رییس جمهور

سلام علیکم

ضمن آروزی توفیق روزافزون برای جنابعالی و همکاران‌گرامی به استحضار می‌رساند اعلام تصمیم دولت محترم در مورد میزان افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی (۲۶ درصد افزایش در ازای تورم ۴۱.۲ درصدی اعلامی بانک مرکزی در سال قبل) که در تباین آشکار با روح و مفاد تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کشور بوده است، موجبات یاس و تشویش جامعه زحمتکش و نجیب بازنشستگان تامین اجتماعی را فراهم‌ نمود.

پیام این مصوبه به هیچ وجه زیبنده دولت “تدبیر” و “امید”نیست!

میزان مستمری اعلامی نشانگر این معنا بود که هرچقدر مشمولین یک صندوق و یک مجموعه نظیرتامین اجتماعی که همچنان روی پای خود و بدون اتکا به منابع دولت (علیرغم تحمیل برخی هزینه‌های گزاف از سوی دولت در بخش درمان) ایستاده‌اند، نجابت کرده و حقشان را مطالبه نکنند گویا در توزیع منابع نیز با اجحاف مواجه می‌شوند. جنابعالی نیک واقفید درحالیکه تعداد مستمری‌بگیران اصلی تامین اجتماعی تقریبا معادل دوبرابر مجموع هر دو صندوق کشوری و لشکری می‌باشند و دارای جامعه بیمه‌پردازی حدود هفت برابر مجموع آنها هستند و آحاد تحت پوشش صندوق تامین اجتماعی در عرصه درمان از ۴۴ میلیون نفر نیز عبور کرده است؛ دولت محترم نه تنها ۳ درصد سهم تکلیفی حق بیمه خود را که می‌بایست پرداخت می‌کرد به صندوق تامین اجتماعی نپرداخته است بلکه با ایجاد محدودیت و مضیقه در هم سطح کردن مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی و سایر صندوق‌ها دچار تبعیض آشکار شده است.

در عرصه همسان‌سازی نیز که از سال گذشته دولت متعهد تامین ۵۰ هزار میلیارد تومان از مطالبات سازمان تامین اجتماعی بوده و بر این اساس می‌بایست حداقل ۱۷هزار میلیارد تومان از این محل صرف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان می‌گردید تاکنون اقدام خاصی انجام نشده است و موجب شده ظلم مضاعف به سایر سطوح مستمری‌بگیران تامین اجتماعی وارد گردد.

اما در بودجه سال ۱۳۹۹ نه فقط دولت سهم بزرگ افزایش حقوق حداقل‌بگیران صندوق‌های کشوری و لشکری را تقبل نموده و منابعی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان صرف همسان‌سازی آنان تخصیص داده شده است، حتی هزینه بیمه تکمیلی آنان نیز آنچنان تدارک شده است که صندوق‌های ذیربط خدمات و اقدامات جدیدی را به نفع مستمری‌بگیران‌شان اعلام کردند. خدای ناکرده ریشه مباحث ما توجه و افزایش دریافتی سایر صندوق‌ها نیست.جامعه کارگری و بازنشستگی از توجه دولت به این دو صندوق که آنها هم مسائل و مشکلات فراوانی دارند استقبال میکند. اما سوال این است که آیا به عواقب این سیاست یک بام و دو هوا توجه شده است؟ آیا دولت و مشخصاً سازمان برنامه و بودجه متوجه عمق نارضایتی میلیون‌ها بازنشسته کارگری هستند؟

تمام تلاش‌ها برای حفظ نجابت و نادیده گرفتن بسیاری از تبعیض‌ها و مصائب معمول گردید اما فاصله ۷۵۰ هزار تومانی در حداقل مستمری‌ها با حرف قابل پرکردن نیست. البته معتقدیم می‌توانستید و هنوز هم می‌توانید بخشی از آن را از دولت و بخشی را از عمل به تعهدات در تخصیص ۵۰ هزار میلیاردتومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی جبران کنید که در اینصورت قطعاً با اجرای همسان‌سازی، کاهش آلام این مجموعه معظم را شاهد خواهید بود.

چنانچه هیچ یک از پیشنهادات سازنده موثر واقع نشود، تصدیق خواهید فرمود که حداقل اعتراض و تحرکات در این عرصه، طبیعت پاسخی است که مابه‌ازای آنچه به اختصار عرض کردم باید از بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی و جامعه کارگری که حامی آنان است را به انتظار نشست.

امیدوارم با درایت جنابعالی و دولت محترم این تبعیض آشکار به نحو مطلوب حل و فصل گردد. انشاء الله.

و من التوفیق

علیرضا محجوب

دبیرکل خانه کارگر

انتهای پیام/۱۴۲۲

  • منبع خبر : ایلنا