آینده روابط سلطان نشین عمان با ایران ؟
آینده روابط سلطان نشین عمان با ایران ؟
آیا توافق واشنگتن با مسقط می تواند عمان را که در طول چهارده همواره به عنوان هم پیمان استراتژیک جمهوری اسلامی ایران محسوب می شده را از تهران دور نماید.

بهارستان آنلاین – توافق آمریکا و عمان برای استفاده از دوبندر دوقم و ثلاله اگرچه به گفته عمانی ها فرصتی برای کم شدن وابستگی این کشور به نفت و گاز قلمداد شده است اما این توافق ایالات متحده را در رقابت با چین برای نفوذ بیشتر در منطقه در موقعیت بهتری قرار می دهد.

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ توافق اخیر در اصل اصرار بر تداوم حضور ایالات متحده در منطقه در جهت کاستن از نفوذ چین و روسیه در منطق است تا از این طریق بتواند در تامین منافع خود در رقابت اقتصادی با این دو کشور موفق باشد.


روابط ایران با سلطان نشین عمان در بسیاری از مسائل بی طرفانه و مثبت ارزیابی شده است و با وجود عضویت این کشور در شورای همکاری خلیج فارس که بسیاری از اعضای آن با ایران اختلاف دارند اما این کشور توانسته است با فائق آمدن بر اختلافات جغرافیایی و فرقه ای در منطقه دوستی و روابط خود را با تهران حفظ نماید.

از این رو جمهوری اسلامی ایران همیشه عمان را هم پیمان استراتژیک خود بشمار می آورد و برای کشورمان کاملا روشن می باشد که کشور عمان هیچ وقت اجازه نمیدهد خاک این کشور برای تحقق دشمنان ایران تبدیل شود .

انتهای پیام /24

  • نویسنده : امیرحسین عصاریان