احزاب در کشور ما در قبال عملکرد خود پاسخگو نیستند
احزاب در کشور ما در قبال عملکرد خود پاسخگو نیستند
امیدوار هستیم با دعوت ، اخذ نقطه نظرات خود احزاب ،و پیشنهادات آنها قوانین خوبی را به تصویب برسانیم که احزاب ما جدی تر در عرصه سیاسی کشور ورود نمایند. .

بهارستان آنلاین – نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای تشکیل احزاب در کشور هیچگونه محدودیتی وجود ندارد ؛ گفت : اکنون در کشور بالای 300 حزب و تشکل سیاسی وجود دارد و به ثبت رسیده اند اما مشکل بیشتر آنها این است که بیشتر فعالیت شان در زمان انتخابات است و بعد از آن هیچگونه فعالیتی ندارند.

به گزارش «بهارستان آنلاین» ؛ محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در گفتگوی اختصاصی با بهارستان آنلاین با تاکید براینکه بیشتر احزاب در کشور ما از کیفیت لازم در جهت برنامه ریزی ، سیاستگذاری و همچنین تعداد هوادارانشان برخوردار نیستند ؛ خاطر نشان کرد : در بیشتر نظام های سیاسی در دنیا اینگونه است که احزاب در چارچوب برنامه خودشان حرکت کرده و برنامه‌های خودشان را اجرا می‌کنند و در قبال اجرای برنامه‌های خودشان نیز مسئولیت پذیر هستند در صورتی که در کشور ما چنین وضعیتی وجود ندارد و احزاب نیز در قبال عملکرد خود پاسخگو نمی باشند .

این فعال سیاسی در ادامه با بیان اینکه متاسفانه احزاب درخواست و مطالبه ای برای اصلاح قانون در رابطه با نحوه فعالیت شان در عرصه سیاسی کشور ندارند و این مسئله به یکی از مشکلات جدی ما تبدیل شده است؛ خاطرنشان کرد : دربند 9 قانون انتخابات و اسناد بالا دستی که رهبر فرزانه انقلاب در سال 1395 ابلاغ فرمودند معظم له تاکید داشته اند که نقش احزاب و تشکل های سیاسی باید کاملا روشن و شفاف باشد لذا ما در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در این زمینه که چگونه می توانیم نقش احزاب را در قانون انتخابات اجرایی نماییم کار می کنیم و امیدوار هستیم در این زمینه مصوبات خوبی داشته باشیم.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه قانون احزاب نیازمند تعقیرات اساسی می باشد ؛ تصریح نمود : ما امیدوار هستیم با نقطه نظرات خود احزاب ، دعوت ، اخذ نقطه نظرات و پیشنهادات آنها قوانین خوبی را به تصویب برسانیم که احزاب ما جدی تر در عرصه سیاسی کشور ورود نمایند .

جوکار در ادامه تصریح کرد: البته کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در نظر دارد با برخی از مسئولین تشکل ها و احزاب جلسات متعددی داشته و نظرات آنها را پیرامون نحوه فعالیت احزاب اخذ کند. همچنین این نظرخواهی در رابطه با اصلاح قانون احزاب هم خواهد بود
مجلس یازدهم تاکنون درخواستی نسبت به اصلاح قوانین احزاب دریافت نکرده‌ایم بیان داشت

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور با بیان اینکه فعالیت احزاب باید مستمر باشد، تاکید کرد: یک حزب می تواند در حوزه های اقتصادی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی فعال باشد اما وقتی این چنین نیست فعالیت احزاب در همان حد ثبت نام و گرفتن مجوز منتهی می شود.

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا وجود و بروز کاندیداها و نامزدهای مستقل به دلیل همین رویکردهایی که به آن اشاره شد می باشد یا خیر؟ خاطرنشان کرد: بعضی از کاندیداها و نامزدهای مستقل احساس می کنند که ظرفیت سازی در حوزه احزاب وجود سیاسی ندارد  لذا خودشان را مستقل معرفی می کنند در صورتی که خود همین مستقلین هم دارای یک نگاه و نگرش سیاسی مختص به خود هستند که می توانند در قالب یک حزب یا تشکل سیاسی فعالیت نمایند.

وی در پایان در پاسخ به اینکه آیا اکنون برنامهای برای تعقیر قانون احزاب در کمیسیون شوراها وجود دارد ؛گفت: خیر این موضوع در دستور کار کمیسیون شوراها می باشد اما هنوز رسیدگی به آن آغاز نشده است .

انتهای پیام/4107

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین