اخلاق رسانه ای و چالش های فضای مجازی
اخلاق رسانه ای و چالش های فضای مجازی
حال باید این سئوال را از خودمان بپرسیم چرا باید از پایمال کردن آبروی انسانی دیگران احساس غرور کنیم و یا با تحقیر شدن انسانی دیگر آرامش و امنیت روانی کوتاه مدت دریافت کنیم.

امیرحسین عصاریان برای بهارستان آنلاین نوشت : این روزها لو رفتن عکس های سحر قریشی با مهدی طارمی نقل محافل رسانه ای و شبکه های اجتماعی ما شده است.

اینکه مردمی هیجان محور و عاشق غوغاسالاری های بی مغز و بی مایه هستیم دور از گزافه نیست طوری که شبکه های اجتماعی این روزها در خدمت این نیاز روانی ما شده است یا شایعه می پراکنیم و یا از باور کردن یک شایعه بی اساس و فاقد هر توجیه عقلی لذت می بریم .

یک روز خبر فوت الهام شیخی فوتسالیست تیم های بانوان را به علت مبتلا شدن وی به ویروس کرونا نقل محافل شبکه های اجتماعی می کنیم و روز بعد آنرا تکذیب می کنیم یا یک روز خبر درگذشت استاد محمد رضا شجریان را رسانه ای می کنیم اما دقایقی بعد همایون شجریان فرزند استاد با انتشار مطلبی در صفحه شخصی اینستاگرامش می نویسد از عزیزان خواهش می‌کنم به شایعات توجه نکرده و به آنها دامن نزنند.

حال باید این سئوال را از خودمان بپرسیم چرا باید از پایمال کردن آبروی انسانی دیگران احساس غرور کنیم و یا با تحقیر شدن انسانی دیگر آرامش و امنیت روانی کوتاه مدت دریافت کنیم.

مرحوم احمد شاملو انسان بودن را سنگین ترین وظیفه آدمی تفسیر می کند چراکه انسانیت واقعیتی است که در ذات هر انسانی وجود داشته و امری فرا دینی است.

تغییرات تکنولوژیکی و ارتباطی- اطلاعاتی، ویژگی بارز عصر امروز است. اجتماع و فرهنگ نیز از این تغییرات مستثنا نبوده و با توسعه ی تکنولوژیهای ارتباطی و اطلاعاتی، بسیاری از حوزههای رفتاری و اجتماعی افراد نیز تغییر یافته است.

اینکه رسانه ها چه نوشتاری و چه دیجیتال با توجه به ماهیت تاثیرگذاری خود می توانند نقش بسیار مهمی در بازسازی اخلاق در جامعه ایفا کنند مسئله ای است که نمی توان از آن به سادگی گذشت اما متأسفانه در جامعه ما تاکنون این اتفاق چندان میسر نشده است چرا که هنوز تعریف درستی از رسانه و کارکردهای آن به ویژه در حوزه اخلاق در نزد صاحبان این حرفه و متولیان آن، ارائه و مدون نشده است.

حال پایبند نبودن به اصول اخلاق رسانه ای سبب می شود ارزش و شأن رسانه و جایگاهش در نزد افکار عمومی و صاحبان قدرت نزول پیدا کند و کمتر شود . در سال های اخیر بویژه در حوزه مطبوعات بارها شاهد بی بند و باری های اخلاقی از سوی برخی رسانه ها بوده ایم که ناشی از نا آشنایی، قلدری و عدم التزام به اخلاق رسانه‌ای است

بنابراین یکی از وظایف رسانه ها باید اعتبار بخشیدن به مبانی اصول اخلاقی در جامعه باشد آنهم فراسوی مرزهای اعتقاد و نوع اندیشه ها لذا ورود به حریم خصوصی دیگران و سوءاستفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی موضوعی است که این روزها برای دغدغه‌مندان حوزه فرهنگ به یک معضل جدی تبدیل شده است و اگر فکری برای آن نشود می‌تواند باعث به وجود آمدن پیامدهای منفی بیشتری در آینده شود.

فرض مثال هم سحر قریشی هم کار اشتباهی انجام داده است اما نباید با آبرویش در فضای مجازی بازی کرد، چراکه حفظ آبروی افراد امری است که رعایت آن چیزی از رعایت یک واجب شرعی کم ندارد.

انتهای پیام / 1010