اردوغان: با طرح اعطای قدس به اسرائیل به شدت مخالف هستیم و اصلاً آنرا نمی‌پذیریم
اردوغان: با طرح اعطای قدس به اسرائیل به شدت مخالف هستیم و اصلاً آنرا نمی‌پذیریم
بیت‌المقدس برای مسلمانان مقدس است و طرح به‌ اصطلاح صلح ترامپ حقوق فلسطینیان را نادیده می‌گیرد و هدف از آن قانونی کردن اشغال سرزمین‌های فلسطینی است.

بهارستان آنلاین – رئیس جمهور ترکیه گفت: موضع ما در خصوص فلسطین روشن است، قدس برای مسلمانان مقدس است و طرح اعطای قدس به اسرائیل را از اصلاً نمی‌پذیریم.

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره طرح ترامپ برای فلسطین اظهار داشت: در گفت‌وگوی تلفنی که با ترامپ داشتم به او گفتم اگر متن این طرح را برای ما بفرستید تا ببینیم داخل آن چیست آنوقت می‌توانیم گام‌هایی که لازم است را برداریم.

به گفته اردوغان، طرح “به‌اصطلاح صلح” ترامپ حقوق فلسطینیان را نادیده می‌گیرد و “هدف از آن قانونی کردن اشغال سرزمین‌های فلسطینی است”.

او گفت “بیت‌المقدس برای مسلمانان مقدس است.”

رئیس جمهور ترکیه اظهار داشت: این طرح به صلح و راه حل کمکی نخواهد کرد. این طرح حق فلسطینی‌ها را نادیده گرفتن و به اشغالگری اسرائیل مشروعیت بخشیدن است. اگر برخی کشورهای عربی نیز به فلسطین پشت کنند ما در سطح بین‌المللی این مسئله را دنبال خواهیم کرد.

پیش از این، محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطینی هم در واکنشی تند به طرح دونالد ترامپ برای صلح خاورمیانه گفته بود هیچ سرزمین فلسطینی بدون آن که بیت المقدس پایتخت آن باشد قابل تصور نیست.

حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد هم با رد طرح معامله قرن، آن را تلاشی در جهت نابود کردن طرح تشکیل فلسطینی مستقل ارزیابی کرد.

انتهای پیام / 914