از دستاوردهای دولت که به سمت تنش‌زادیی و توافق برود، حمایت می‌کنیم
از دستاوردهای دولت که به سمت تنش‌زادیی و توافق برود، حمایت می‌کنیم
آمریکایی‌ها اگر اثبات کنند که برای فعال‌سازی سازوکارهایی مانند مکانسیم ماشه به مذاکرات بازنمی‌گردند و بیشتر سعی‌شان نگاه اثباتی است، به اعتقاد من به دلایل مختلف ایالات متحده مجبور به توافق با ایران است.

بهارستان آنلاین – نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: روز اول مذاکرات این دوره عمدتا ادبیات دو طرف دیپلماتیک و خوشبینانه بود و روز دوم هم بحث تحریم‌زدایی در دستور کار قرار گرفت که نشان داد امکان این‌که سازوکارهای دیپلماتیک برای رفع دغدغه‌های ایران استفاده شود، وجود دارد.

به گزارش«بهارستان آنلاین» ؛ دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه درباره آغاز مذاکرات برجامی و روند این دور از مذاکرات گفت: معتقدم که حداقل برگزاری دور اول مذاکرات نشان داد که یک سازوکار فرادولتی در موضوع هسته‌ای ایران حاکم است؛ زیرا همین که سازوکارهای گذشته برای احیای مذاکرات مورد تاکید قرار گرفت و طرف ایرانی هم به گونه‌ای سعی کرد قالب دیپلماتیک اهداف خودش را پیش ببرد این امر نشان می‌دهد که یک ساز و کار فرادولتی شکل گرفته است که به طور طبیعی شورای عالی امنیت ملی نقش موثری در این میان دارد.

وی ادامه داد: روز اول مذاکرات این دوره عمدتا ادبیات دو طرف دیپلماتیک و خوشبینانه بود و روز دوم هم بحث تحریم‌زدایی در دستور کار قرار گرفت که نشان داد امکان این‌که سازوکارهای دیپلماتیک برای رفع دغدغه‌های ایران استفاده شود، وجود دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم با بیان این که معتقدم به اندازه کافی ادله در این دو روز شکل گرفته است که بتوانیم نسبت به مذاکرات خوشبین باشیم، عنوان کرد: در عین حال معتقدم به این دور از مذاکرات باید خوشبین باشیم و باید برای ساز و کارهای بعدی مذاکرات منتظر باشیم، به ویژه در دو حوزه کار گروهی که فرآیندها اجرا می‌شوند یعنی اجرای روند تعلیق تحریم‌ها علیه ایران که در دستور کار گرفت و اجرای سابقه نظارتی آژانش که در جلسه بعدی شکل می‌گیرد.

وی تاکید کرد: توجه داشته باشید هنگامی که طرفین پذیرفتند ساختار گذشته شکل بگیرد، حالا یا به عنوان پیش‌نویس و یا آن‌که طرف‌های مقابل به عنوان توافق از آن یاد می‌کنند، نشان می‌دهد که زحمات دیپلمات‌های گذشته به ویژه دیپلمات‌هایی که در طرف ایرانی بودند، نادیده گرفته نشده است و امکان این که ما بر این بنیاد بتوانیم به یک سازوکاری برای توافق نهایی برسیم، وجود دارد

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید یکسری شرایط برای به ثمر رسیدن توافقات تامین شود که این امر عمدتا به طرف آمریکایی ربط دارد که آن ایجاد اعتماد نزد طرف ایرانی است، برای که این طرف ایرانی به نتیجه برسد واقعا تحریم‌ها نه فقط روی کاغذ بلکه در عمل باید برداشته شوند.

وی گفت: به اعتقاد من اگر در این چند روز دیپلماسی تقویت شود باید منتظر بمانیم یکسری چراغ سبزهای عملی از طرف آمریکایی‌ها شکل بگیرد و در طرف مقابل که ایران باشد به سمت یک سازوکار تازه برای همکاری با آژانس حرکت کند این شرایط تقویت دیپلماسی است.

دکتر فلاحت پیشه تاکید کرد: معتقدم چه دولت روحانی و چه دولت رئیسی اگر به سمت تنش‌زادیی و توافق برسند باید برای دستاوردهای‌شان احترام قائل شد و باید با نگاه غیرجناحی از آن حمایت کرد که در شرایط کنونی چنین موضوعی را مشاهده می‌کنم، ایرانیان باید فراتر از مسائل جناحی به این واقعیت برسند که هرآنچه که موجب تقویت توان چانه‌زنی در ایران می‌شود، به ویژه دستاوردهای هسته‌ای، باید مورد حمایت قرار گیرد و اگر توافقی بر این بنیان شکل گرفت، از این توافق بدون دید جناحی حمایت کنیم.

وی درباره اینکه ایران تاکید کرده است با آمریکا مذاکره نمی‌کند، آیا احتمال دارد این کشور به برجام بازگردد، اظهار داشت: مذاکره با آمریکا با اینکه این کشور به برجام بازگردد، فرق دارد. به هر حال آمریکایی‌ها اگر اثبات کنند که برای فعال‌سازی سازوکارهایی مانند مکانسیم ماشه به مذاکرات بازنمی‌گردند و بیشتر سعی‌شان نگاه اثباتی است، به اعتقاد من به دلایل مختلف ایالات متحده مجبور به توافق با ایران است، اگر این اطمینان ایجاد شود، بازگشت آمریکایی‌ها به میز برجام اتفاق می‌افتد.

انتهای پیام/4070

  • منبع خبر : ایلنا