اشتباهی که درطراحی لباس هواداران تیم ملی فوتبال ادامه دار شد ؟/ نماد یوز ایرانی یال است/ آیا یوز ایرانی یال ندارد؟
اشتباهی که درطراحی لباس هواداران تیم ملی فوتبال ادامه دار شد ؟/ نماد یوز ایرانی یال است/ آیا یوز ایرانی یال ندارد؟
جالب است بدانیم که یوز ایرانی، به‌عنوان تنها نژاد یال‌دار در جهان شناخته می‌شود که در طراحی این گونه نادر به مانند سنوات گذشته جام جهانی هیچگونه توجهی به این موضوع نشده است.

امیرحسین عصاریان برای بهارستان آنلاین نوشت : انتقادهایی که امروزه  از طرح پیراهن تیم ملی مطرح  می شود نشان می‌دهد که دیگر خبری از طرح یوزپلنگ ایرانی  روی لباس تیم ملی فوتبال نیست و فقط بر نقش بستن چند خال  پوست این حیوان به روی پیراهن تیم ملی بسنده شده است.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ از وقتی که قرار شد از پیراهن تیم ملی برای بازی های جام جهانی 2022 رونمایی شود، بسیاری از طرفداران و مشتاقان تیم ملی چشم انتظار بودند تا از طرح جدید لباس تیم ملی کشورمان رونمایی گردد اما با دیدن پیراهن های جدید تیم ملی همه‌ی نگاه ها به سمت طراحی بسیار ضعیف آن جلب شد تا جایی که می توانیم به جرات بگوییم طراحی این پیراهن جزء ضعیف ترین طراحی های ادوار پیراهن های تیم ملی بشمار می آید که باعث شد تا حد بسیار زیادی ذوق علاقمندان به فوتبال کور شود.

آنچه متصور می باشد این است اگرچه بر طبق قوانین جدید فیفا نقش تصویر یوز ایرانی روی پیراهن تیم ملی ممنوع شده است اما نقش خال های پوست یوزپلنگ ایرانی آن قدر عیب و ایراد داشت که تمام ماهیت کار را زیر سوال ببرد.

نخستین ایرادی که به پیراهن جدید تیم ملی وارد  می باشد  به طرح آن مربوط است تقریبا تمام کسانی که این طرح را دیده اند از آن ابراز نارضایتی کردند و اعلام نمودند  که این طرح اصلا زیبا نیست و می‌توانست خیلی بهتر از این ها باشد و اصلا چرا  نماد خال های پوست این حیوان  به عنوان استان های ایران انتخاب شده است که خود باعث شائبه در عدم اتخاد و گسستگی در اذهان دارد.

از سوی دیگر آمیتیس مشایخی (طراح لباس طرفداران تیم ملی در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر) درباره‌ی روند طراحی لباس هواداران تیم ملی فوتبال ایران گفته بود که در طراحی خال‌های پیکره ایران از تمامی استان‌ها و شهرهای کشور استفاده شده و هرگز روی یک استان خاص تاکید نشده است که بنظر می رسد که وی می بایست جوانب دیگر  این طرح را نیز مورد بررسی و ارزیابی قرار می داد تا گسستگی استان های کشور  برداشت فکری کاملا متفاوتی را به همراه نداشته باشد.

اما ایراد بعدی به طرح روی سینه این پیراهن مربوط  می باشد که دو یوز سبز و قرمز در پس زمینه سفید در روبرو  و در تقابل یکدیگر هستند که اگرچه رنگ‌های ملی پرچم کشورعزیزمان ایران هستند اما با نماد صلح در تصاد می باشند و نمی بایست از رنگ‌های ملی پرچم کشورمان در طراحی این دو یوزپلنگ آنهم در مقابل یکدیگر استفاده می شد و نکته بسیار غم انگیز تر این ماجرا اینجا است که نماد یوز ایرانی پیروز ما را به یاد دو برادرش می اندازد که در اثر نداشتن علم کافی از دست رفتند و پیروز نیز مشکل کم وزنی دارد پس بهتر بود از نماد پلنگ ایرانی به جز پیروز استفاده می شد 

نکته مهم  در طراحی اصلی این نماد این است که طرحی که روی پیراهن هوداران تیم ملی قرار گرفته طرح متعلق به  توله یوزپلنگ آفریقایی است نه ایرانی! چراکه یوز ایرانی دارای وجه تمایزهایی با سایر هم‌نوعانش است که یکی از آن‌ها وجود یال است. گویا در طرح پیراهن هواداران  تیم ملی نقش  یال یوزپلنگ گم شده است.

پرسشی که اکنون مطرح می‌شود این است که چرا شرکت تولید کننده لباس تیم ملی دقت لازم در طرح توله یوز ایرانی نداشته است ؟ همچنین باید پرسید که آیا نمی شد به جای دو عدد توله یوزپلنگ در مقابل هم عکس کامل تری از توله یوزپلنگ ایرانی آنهم بطور کامل اگر قرار است به صورت نماد از آن نام برده شود استفاده می کردیم؟

مگر نه این است که پیراهن تیم ملی فوتبال در جام جهانی نماینده پرچم ایران است؟ آیا نمی‌شد طرح پیراهن تیم ملی را در رسانه ملی به مسابقه می گذاشتیم و با انتخاب مردمی آن صورت شکیل‌تر و زیباتر روی پیراهن تیم ملی و پیذاهن هوادران آن نقش می‌بست؟ 

امید است مسئولان عزیزمان نقدها را به واسطه دلسوزی به حساب آورده و نه در مقام دشمنی و بپذیریم در سایه نقدپذیری می توانیم به شکوفایی کشورمان در همه عرصه ها امیدوار باشیم.

به امید فردایی بهتر

انتهای پیام/6232