اظهارنظر چینی‌ها بیشتر جنبه تفرقه‌افکنی دارد/در ارتباط با جزایر سه‌گانه با هیچ کسی تعارف نداریم
اظهارنظر چینی‌ها بیشتر جنبه تفرقه‌افکنی دارد/در ارتباط با جزایر سه‌گانه با هیچ کسی تعارف نداریم
همانطور که ما در مسائل داخلی و تمامیت ارضی چین به ویژه مسئله تایوان دخالتی نداریم آنها نیز در رابطه با مسائل داخلی ایران دخالت نکنند

 عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس گفت: همانطور که ما در مسائل داخلی و تمامیت ارضی چین به ویژه مسئله تایوان دخالتی نداریم آنها نیز در رابطه با مسائل داخلی ایران دخالت نکنند، اظهارنظر چینی‌ها بیشتر جنبه تفرقه‌افکنی دارد.
به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ عربستان سعودی و چین پس از دیدار ملک سلمان و شی جین پینگ در ریاض که ۱۸ آذر برگزار شد، با انتشار بیانیه مشترک اعلام کردند که دو کشور برای تقویت همکاری مشترک به توافق رسیده و بر حمایت از یکدیگر جهت حفظ وحدت اراضی تاکید کردند. همچنین دو کشور بر لزوم تقویت همکاری‌ها برای تضمین ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی توافق کردند.

جلال رشیدی کوچی در ادامه گفت: در نظام بین‌الملل چیزی به نام دوست نداریم زیرا همه کشورها رفتارشان را بر اساس منافع ملی خودشان در جامعه جهانی تنظیم میکنند.

نماینده مجلس یازدهم عنوان کرد: این کار چین و عربستان که طی توافقی، حاکمیت و تمامیت ارضی ما را زیر سوال ببرند، قابل قبول نیست. همانطور که ما در مسائل داخلی و تمامیت ارضی چین به ویژه مسئله تایوان دخالتی نداریم آنها نیز در رابطه با مسائل داخلی ایران دخالت نکنند، اظهارنظر چینی‌ها بیشتر جنبه تفرقه‌افکنی دارد و با این بهانه که به دنبال صلح هستیم، نتیجه عکس خواهد داشت و کمکی به صلح نخواهد کرد.

وی با اشاره به بد عهدی چین در قراردادهای خود با کشورمان و ضعف دولت سیزدهم در سیاست خارجی  گفت: همانطور که غربی‌ها با بهانه برقراری صلح به تایوان رفتند این حرکت غربی‌ها برای دولت چین یک حرکت خصمانه تلقی شد.پس این موضوع در رابطه با ایران نیز صدق میکند. زیرا دولت نباید بر سر تمامیت ارضی با غرب و نه با شرق تعارف کند. دولت نباید بر سر تمامیت ارضی با غرب و نه با شرق تعارف کند.

نماینده مرودشت در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ماده ۱۲ توافقنامه چین و عربستان بیشتر مورد بحث ماست، در رابطه با جزایر سه‌گانه خود با هیچ کسی تعارف نداریم و خط قرمز ماست، اظهارنظرهای این چنینی آتشی است بر خرمن صلح در غرب آسیا.

انتهای پیام/6311

  • منبع خبر : دیده‌بان ایران