اعطای اقامت به اتباع خارجی/تجلیل از قهرمان حادثه تروریستی شاهچراغ و ادامه بررسی‌های مربوط به طرح تأمین مالی و جهش تولید
اعطای اقامت به اتباع خارجی/تجلیل از قهرمان حادثه تروریستی شاهچراغ و ادامه بررسی‌های مربوط به طرح تأمین مالی و جهش تولید
جلسه علنی مجلس به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح ساماندهی کارکنان موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه پنجم توسعه به منظور تامین نظر شورای نگهبان و رسیدگی به گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص تشکیل سازمان پدافند غیر عامل در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

بهارستان آنلاین-جلسه علنی مجلس به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح ساماندهی کارکنان موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه پنجم توسعه به منظور تامین نظر شورای نگهبان و رسیدگی به گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص تشکیل سازمان پدافند غیر عامل( اعاده شده از شورای نگهبان) در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه نمایندگان از فرزاد بادپا، قهرمان رشید و شجاع حادثه تروریستی حرم حضرت شاهچراغ در صحن مجلس شورای اسلامی تقدیر کردند و وی با حضور در جایگاه هیات رئیسه مجلس، تقدیرنامه خود را از رئیس مجلس شورای اسلامی دریافت کرد.

 

به گزارش«بهارستان آنلاین»؛رئیس مجلس هم در نطق پیش از دستور خود با بیان اینکه امروز این اراده ملت ایران است که توطئه‌های دشمنان را خنثی کرده و نیروهای مسلح با پشتوانه اراده ملت، دشمنان این آب و خاک را ناامید کرده است، افزود: ملت ایران بیدار است و به پشتوانه اتکا به خداوند متعال و با قدرت اندیشه و عمل جوانان خود هرگز اجازه نخواهد داد تا ایران دوباره حیاط خلوت زورگویان عالم شود.

محمدباقر قالیباف همچنین درگذشت والده سید کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا را تسلیت گفت.

مجلس در ادامه بررسی های مربوط به طرح تأمین مالی و جهش تولید ازطریق اصلاح قوانین حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، در مصوبه ای به صندوق توسعه ملی مجوز داد از منابع مالی خود برای تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها به‌صورت سرمایه‌گذاری و یا تسهیلات‌دهی اقدام کند.

همچنین با تصویب نمایندگان مقرر شد که مصوبات هیات مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار قابل اعتراض یا شکایت در دیوان عدالت اداری و سایر مراجع قضایی نیست و برای اعمال نظارت قضایی بر مصوبات این هیات شعب ویژه در وزارت اقتصادی تشکیل می‌شود.

با تصویب ماده ۲۹ این طرح نیز دولت مجاز شد نسبت به تسهیل و واگذاری اقامت به اتباع خارجی متقاضی اقامت اقدام کند.

همچنین نمایندگان ضمن موافقت با پیشنهاد حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر،‌ ساز و کار ارتقای ضمانت اجرای قراردادها را تعیین کردند.

در جریان رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی در مورد طرح تأمین مالی و جهش تولید از طریق اصلاح قوانین حداکثر از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور با پیشنهاد مجتبی یوسفی نماینده اهواز،‌ نمایندگان، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها را موظف کردند تا بدون رعایت تشریفات مزایده، مدیریت، نگهداری، احداث، توسعه و بهره‌برداری پارک‌های جنگلی و مراتع قابل درختکاری و نهالستان‌های متروکه را با حفظ مالکیت دولت، بدون دریافت حقوق مالکانه به شهرداری مربوط واگذار کنند.

در ادامه جلسه علنی امروز، گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص طرح تشکیل سازمان پدافند غیر عامل بررسی و به منظور تامین نظر شورای نگهبان با اصلاحات صورت گرفته در این طرح موافقت شد.

نمایندگان همچنین با کلیات طرح اصلاح بند ک تبصره (۱) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور مربوط به نحوه هزینه کرد قیر رایگان موافقت کردند.

بعد از تذکرات متعدد نمایندگان درباره لزوم پرداخت طلب گندمکاران، عبدالرضا مصری نایب رییس‌ مجلس گفت: هر روز تذکرات نمایندگان در خصوص بهای گندم کشاورزان و تعیین تکلیف کنکوری های مظلوم را می‌شنویم؛ دولت به اینها پاسخ داده و یا سخنگوی دولت در مجلس حاضر شود و موضوع را تعیین تکلیف کند.

در بخش دیگری از جلسه،‌ یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی دو سوال از صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را اعلام وصول کرد.

همچنین در حاشیه جلسه علنی امروز موسی غضنفرآبادی درباره فرآیند رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب طبق اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون حقوقی و قضایی اظهار کرد: رسیدگی به لایحه عفاف و حجاب در کمیسیون به پایان رسیده است و هیچ چالشی در تصویب مواد این لایحه وجود نداشت. منتظر قرار گرفتن این لایحه در دستور کار صحن هستیم.

حسن نوروزی عضو دیگر این کمیسیون درباره برخی ابهامات مطرح شده در فضای مجازی نسبت به جزئیات لایحه عفاف و حجاب و اجباری شدن چادر در دانشگاه‌ها و ممنوعیت کاشت ناخن و لاک زدن ناخن گفت: این موضوع اصلاً مطرح نبوده و اینها آنارشیسم رسانه‌ای است؛ معلوم است که چادر دیگر هیچ گاه چادر اجباری نیست.

این در حالیست که گروهی از افراد بالغ بر سه هفته است که مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و اعتراض خود را نسبت به آنچه مسئله بی‌حجابی، ولنگاری فضای مجازی و وضعیت معیشت مردم می‌دانند، اعلام کرده‌اند.

این افراد که امروز هم مقابل مجلس شورای اسلامی حاضر شدند، معتقدند لایحه عفاف و حجاب موضوع حجاب شرعی را به حجاب عرفی تقلیل داده و نسبت به این موضوع انتقاد دارند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین