افسارگسیختگی در قیمت گذاری خودرو همگام با دیگر محصولات در کشور است
افسارگسیختگی در قیمت گذاری خودرو همگام با دیگر محصولات در کشور است
ببماری که صنعت خورو سازی را به وابستگی و چپاول مردم بزرگ ایران کشانده زایش شرکتهای یک یا چند نفره درون سازمانی است.

بهارستان آنلاین – به نظر می رسد حال آشفته صنعت خودروسازی کشور که اینروزها با فزایش خودسرانه دوباره قیمت محصولات سایپا و ایرانخودرو بیشتر شده است امیدی برای بهبود نداشته باشد چرا که قرار بود مبنای قیمت گذاری خودرو در بازار ده درصد بالاتر از قیمت مصوب کارخانه باشد طرحی که امید می رفت با اجرای آن شاهد کاهش محسوس قیمت خودرو در کشور باشیم اما اجرایی نشد و بازار دوباره به دست دلالان خودرو افتاد .

اما تصمیم عجیب افزایش محصولات خودروسازان نشان داد که نه شورای رقابت به عنوان مسئول قیمت گذاری در کارخانه و نه سازمان حمایت به عنوان متولی اصلی در کنترل بازار زورشان به خودروسازان نمی رسد و خودروسازان نیز در این وضع آشفته به یکه تازی خود ادامه می دهند اینکه تا کی باید شاهد این وضعیت نامطلوب و بیمار در صنعت خودروسازی باشیم ما را برآن داشت تا با علی کیهانیان دبیرکل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی و استاد  و کارشناس مسائل اقتصادی به گفتگو بپردازیم .

* آقای مهندس کیهانیان ؛ قرار بود مبنای قیمت گذاری خودرو در بازار ده درصد بالاتر از قیمت کارخانه باشد طرحی که امید می رفت با اجرای آن شاهد کاهش محسوس قیمت خودرو باشیم اما اجرایی نشد و بازار دوباره به دست دلالان افتاد به نظر شما مشگل کجاست ؟
اینکه شورای قیمت گذاری خودرو به بی ثباتی اقتصاد کشور برمبنای نوسان قیمت دلار صحه گذاشته و پیشتهاد میدهد هر سه ماه آماده قانونمند کردن افزایش قیمت خودرو با درخواست خودروسازان است نشان از یک بی تدبیری و افزایش تلاطم فضای اقتصادی کشور است.

* با توجه به قدمت پنجاه ساله تولید خودرو در کشور چرا قیمت خودرو در کشور باید تابع بالا و پائین رفتن دلار باشد؟خودروهای سبک از ۶ تا ۷ هزار قطعه لازم دارند که امکان تامین بسیاری از آنها در بدنه صنعت کشور وجود دارد که هیچ ارتباطی با دلار پیدا نمیکند .

*به نظر شماچگونه باید این آشفته بازار خودرو را سروسامان داد ؟

ببماری که صنعت خورو سازی را به وابستگی و چپاول مردم بزرگ ایران کشانده زایش شرکتهای یک یا چند نفره درون سازمانی است و از یک سو واگذاریهای امور به این شرکتها و از سوی دیگر حمایت بی حساب کتاب دولت با تزریق نقدینگی موجب افزایش قیمت تمام شده نموده که تبعات آن همگام با دیگر محصولات به تبدیل مشکلهای پیش پا افتاده به بحرانهای حل نشدنی اقتصادی در کشور میشود.

انتهای پیام/۱۴۹۷

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین