امروز کسی نمی تواند از ایران توقعی داشته باشد چون ایران به همه تعهدات خود پایبند بوده است
امروز کسی نمی تواند از ایران توقعی داشته باشد چون ایران به همه تعهدات خود پایبند بوده است
امروز هم اعلام می‌کنیم هر ساعتی که پنج به اضافه یک به کلیه تعهدات برجامی پایبند شود و عمل کند، ما هم در ساعت بعد به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

بهارستان آنلاین – دکتر روحانی گفت: نه تنها امروز بلکه هر ساعتی که تأخیر کند روی قانون و تعهدات بین المللی پا گذاشته است و ما آماده ایم هر روزی که آمریکا به تعهدات کامل خود در برجام برگردد، ما هم همه تعهدات برجامی خود را اجرا می‌کنیم.

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ دکتر حسن روحانی عصر سه شنبه در مراسم تبریک سفیران کشورها به رییس جمهوری به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: خوشحالم که در فرصت سالگرد انقلاب اسلامی باز هم برای من فرصتی فراهم شد تا با سفرای محترم کشورهای دوست در جمهوری اسلامی ایران سخن بگویم.

 

وی افزود: برای ما فردا ۲۲ بهمن روز بسیار مهم و تاریخ ساز است. روزی که ملت ما توانست با اتحاد و یکپارچگی و فداکاری در برابر یک رژیم تا دندان مسلح و مورد حمایت صد در صد آمریکا و برخی دیگر از کشورهای بزرگ جهان به پیروزی دست یابد.

رییس جمهور روحانی ادامه داد: این روز برای ما به خاطر استقلال مبارک است. همچنین این روز برای جهان مبارک است به دلیل این که ایران صاحب دموکراسی و جمهوریت و در چارچوب فرهنگ خود اسلامیت شد و ندای این نظام در ۴۲سال پیش تا امروز صلح، ثبات مذاکره دستیابی به دوستی با کشورهای مختلف در طول این ۴۲ سال بوده است.

دکتر روحانی گفت: گرچه در این سال‌ها دو جنگ بر ما تحمیل شد یک جنگ توسط صدام و یک جنگ توسط ترامپ اما ما در برابر هر دو تجاوز با مقاومت و صبر ایستادگی کردیم و در هر دو جنگ به پیروزی رسیدیم. آن کس که جنگ اول را بر ملت ما تحمیل کرد نه نام و نشانی از او هست و چیزی جز برای او ننگ و عار نماند و این یکی یعنی ترامپ که جنگ اقتصادی را بر ما تحمیل کرد، امروز از او هم جز ننگ و عار چیزی باقی نماند.

رییس جمهور روحانی گفت: یک سال بر همه ملت ها با رنج و سختی به خاطر کوید ۱۹ گذشت و بر ملت ما سخت تر گذشت چرا که همه ملت‌های دنیا می‌خواستند برای تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، دارو و واکسن از پول خود استفاده کنند، آزاد بودند جز جمهوری اسلامی ایران که منابع مالی آن با تحریم ظالمانه غیرقانونی آمریکا در اختیارش قرار نمی‌گرفت مگر با سختی‌های زیاد و گذشت هفته ها و گاهی ماه‌ها.

رییس دولت تدبیر و امید با تاکید بر این که کووید ۱۹ یک آزمایش بزرگ در سطح جهان برای انسانیت، ‌همکاری و ‌کمک به یکدیگر بود، گفت: در این آزمایش بزرگ هم دولت ترامپ رفوزه شد و در طول این مدت برای این که مردم ایران از منابع مالی خودشان برای مقابله با کووید ۱۹ استفاده کنند، یک بار هم اقدام مساعد انجام نداد و در دولت جدید آمریکا هم تا امروز ما اقدام مناسب و درستی را مشاهده نکردیم.

وی ادامه داد: دولت جدید آمریکا که مدعی است که می‌خواهد با کووید ۱۹ مقابله کند و دست ملت‌ها را در مقابله با این کووید باز بگذارد و کمک کند، لااقل نسبت به ملت ایران و دولت ایران اقدامی تا امروز انجام نداده است اما در عین حال ملت ما در این آزمایش هم توانست با موفقیت راه خود را طی کند.

دکتر روحانی اضافه کرد: ما همه وسایل بهداشتی لازم را خودمان تولید کردیم و تمام داروهای مورد نیاز که می‌توانست برای کووید موثر باشد در داخل کشور تولید می کنیم. تمام وسایل برای اتاق‌های ویژه توسط شرکت‌های دانش بنیان ما تولید می‌شود و حتی بعضی از آنها را صادر می کنیم.

رییس جمهور روحانی افزود: علاوه براین در زمینه واکسن هم تا امروز سه موسسه بزرگ برکت، ‌ رازی و پاستور جواز تست بالینی را دریافت کردند و ما در ماه‌های آینده شاهد آن خواهیم بود که مردم از واکسن تولید داخلی استفاده خواهند کرد.

وی گفت: خوشحالم که امروز صبح واکسیناسیون در ایران شروع و آغاز شد و ما در زمینه‌های مبارزه و مقابله با این ویروس از هیچ تلاش و اقدامی فروگذار نکردیم.

رییس دولت دوازدهم گفت: اعتقادم بر این است که در مسائل مهم انسانی و جهانی همه باید در کنار هم باشیم. ما از سال ۲۰۱۵ تا امروز به تعهدات خودمان در زمینه توافق هسته‌ای پابرجا بودیم. در تمام مراحل آژانس بین‌المللی گزارشی که از ایران داد، ‌این بود که ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرده است. ما از آغاز این تعهد ۱۵ نوبت آژانس گزارش داد و در همه ۱۵ نوبت اعلام کرد که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است.

دکتر روحانی افزود: حتی در سال ۲۰۱۷ که دولت جدید آمریکا نغمه‌هایی را علیه این توافق آغاز کرد و بالاخره در ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و تحریم‌های گسترده ای را علیه ملت ما اعمال کرد تا یک سال صبر کردیم و به تمام تعهداتمان عمل کردیم و گزارش آژانس در تمام سال ۲۰۱۸ و اوایل ۲۰۱۹ این بود که ایران به تعهدات خود عمل می‌کند.

وی افزود: بر مبنای اینکه کشورهای ۱+۴ به ما قول داده بودند که در زمینه این توافق علیرغم اینکه آمریکا خارج شده، به تعهدات خود عمل خواهد کرد. بعد از یک سال اجرای تعهدات یک جانبه و عمل نکردن کشورهای اروپایی به تعهدات خودشان ما کاهش تعهدات را آغاز کردیم.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: اولین کاهش برای مدت دو ماه و گفتیم در این دو ماه اگر شما به تعهدات عمل کنید ما به نقطه اول برمی‌گردیم و باز برای ۲ ماه دوم، دو ماه سوم، تا دو ماه پنجم و ما هم همه تعهدات برجامی را کاهش دادیم تا روزی که بقیه به برجام بازگردند

رییس جمهور روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امروز کسی نمی تواند از ایران توقعی داشته باشد چون ایران به همه تعهدات خود پایبند بوده است امروز هم اعلام می‌کنیم هر ساعتی که پنج به اضافه یک به کلیه تعهدات برجامی پایبند شود و عمل کند، ما هم در ساعت بعد به تعهدات خود عمل خواهیم کرد. اما اجرای تعهدات ما در صورتی است که کاملاً روشن و واضح باشد که ۶ کشور رو به روی ما هم به تعهدات خود عمل کرده باشند.

وی خاطرنشان کرد: اینکه چه کسی در این راه باید آغازگر باشد و قدم پیش بگذارد، تردیدی نیست که ما از تعهد خارج نشده ایم تا گام اول را برداریم، کسی و کشوری که از تعهد خارج شد و به مدت سه سال خلاف مقررات بین المللی و خلاف تعهدات قطعنامه ۲۲۳۱ این همه ظلم بر ملت ما روا داشته است، امروز موظف است در بازگشت به برجام آغازگر باشد.

دکتر روحانی ادامه داد: نه تنها امروز بلکه هر ساعتی که تأخیر کند روی قانون و تعهدات بین المللی پا گذاشته است و ما آماده ایم هر روزی که آمریکا به تعهدات کامل خود در برجام برگردد، ما هم همه تعهدات برجامی خود را اجرا می‌کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: ایران اگر چیزی را امضا کرد و تعهدی را پذیرفت با تمام وجود روی امضا و پیمان خود می‌ماند. این یکی از افتخارات بزرگ ملت ما در طول تاریخ و به ویژه در این ۴۲ سال است که هرجا تعهد دادیم و چیزی را اعلام و متن و سندی را امضا کرده‌ایم پای امضا، عهد و پیمان خود مانده ایم.

رییس جمهور روحانی با حساس خواندن منطقه ما و تاثیر گذاری آن در سرنوشت جهان اظهار کرد: منطقه حساس خاورمیانه باید محل صلح و امنیت و ثبات باشد اگر کشوری از ما یاری خواست به ویژه همسایگان ما به آنها کمک کرده ایم. هر کجا تروریسم در ملتی به پا خواست و ملتی مورد تعرض تروریست‌ها قرار گرفت، به درخواست دولت آنها به این کشورها کمک کرده ایم و عراق، سوریه، افغانستان و لبنان شاهد بزرگی برای این امر است.

دکتر روحانی با طرح این سوال که چه کسانی این منطقه را سال‌ها در اختیار تروریست‌ها گذاشته اند، گفت: چه کسانی میلیاردها دلار پول مردم را برای مداخله در منطقه ما مصرف کرده‌اند آنها باید در برابر منطقه و از جمله در برابر ما و همه ملت‌ها پاسخگو باشند که چرا تروریست ها را حمایت مالی کردند و لسلحه در اختیار آنان گذاشتند.

انتهای پیام/2542