انتقال زندانیان آمریکایی از زندان به حبس خانگی در ایران دلگرم کننده است
انتقال زندانیان آمریکایی از زندان به حبس خانگی در ایران دلگرم کننده است

سه ایرانی-آمریکایی به همراه یک زندانی دیگر که نامش فاش نشده، زندان اوین را به مقصد حبس خانگی ترک کردند.

شورای امنیت ملی کاخ سفید از دریافت تاییدیه انتقال چند زندانی آمریکایی در ایران به حبس خانگی خبر داده و آن را اقدامی دلگرم کننده توصیف کرد.

به گزارش «بهارستان آنلاین» به نقل از شبکه خبری «اسکای نیوز عربی»، یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید شامگاه امروز (پنج شنبه) اعلام کرد که یک تاییدیه دریافت کرده مبنی بر این که «ایران پنج زندانی آمریکایی را آزاد کرده و آنها را در حبس خانگی قرار داده است».

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا ضمن تاکید بر این که «انتقال زندانیان آمریکایی از زندان به حبس خانگی در ایران» دلگرم کننده است، خاطر نشان ساخت که مذاکرات برای «آزادی نهایی زندانیان آمریکایی» همچنان ادامه دارد و حساس است.

این در حالی است که پیشتر روزنامه «نیویورک تایمز» آمریکا از چند «منبع آگاه» نقل کرده بود که بر اساس توافق به دست آمده میان دو طرف، پنج زندانی آمریکایی در مقابل آزادی چند زندانی ایرانی و دسترسی تهران به شش میلیارد دلار برای اهداف بشردوستانه، اجازه ترک ایران را پیدا خواهند کرد.

به نوشته نیویورک تایمز، در نخستین گام از این توافق که پس از دو سال «مذاکره پنهانی تهران و واشنگتن» به دست آمده، ایران پنج زندانی ایرانی-آمریکایی شامل «مراد طاهباز»، «سیامک نمازی»، «عماد شرقی» و دو فرد دیگر که «یک دانشمند و یک تاجر» هستند اما نام آنها ذکر نشده را از زندان آزاد کرده و در یک هتل نگه‌ می دارد.

این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش خود به نقل از منابع آگاه همچنین آورده که چهار تن از زندانیان مذکور امروز از زندان «اوین» به یکی از هتل های شهر تهران منتقل شدند و قرار است چندین هفته در آنجا بمانند تا ایران به آنها اجازه خروج از کشور را بدهد در حالی که زندانی پنجم نیز که یک زن است، پیشتر آزاد شده و هم اکنون در حبس خانگی به سر می برد.

منابع مذکور در گفت و گو با نیویورک تایمز ضمن تاکید بر این که دولت «جو بایدن»، رئیس جمهوری آمریکا نیز هنگامی که زندانیان مذکور اجازه بازگشت به این کشور را پیدا کنند، چند شهروند ایرانی زندانی به دلیل دور زدن تحریم های واشنگتن علیه تهران را آزاد خواهد کرد، همچنین اعلام کردند که توافق کنونی در ماه مارس تقریبا کامل شده بود با این حال مذاکرات درباره آن به دلیل دستگیری یکی از دو تبعه ناشناس آمریکایی توسط ایران متوقف شد.

این منابع ضمن اعلام این که دولت بایدن همچنین شش میلیارد دلار پول مسدود شده از فروش نفت ایران در کره جنوبی را آزاد کرده و آن را به حسابی در قطر انتقال خواهد داد، عنوان کردند که دوحه این پول را کنترل خواهد کرد و تنها به تهران اجازه خواهد داد تا برای خرید کالاهای بشردوستانه از آن استفاده کند.

شایان ذکر است که نمازی در سال 1395 به جرم جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا، طاهباز در سال ۱۳۹۸ به جرم جاسوسی از مراکز حساس نظامی در پوشش محیط زیستی و شرقی نیز در سال 1399 به جرم جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی دستگیر شده و هر کدام از آنها نیز به تحمل 10 سال زندان محکوم شده بودند.

در همین حال، خانواده یکی از زندانیان آمریکایی در ایران از انتقال وی و سه تن دیگر از زندان اوین به اقامتگاهی تحت نظر خبر داد در حالی که یک منبع دیگر نیز اعلام کرد که پنجمین آمریکایی نیز چند هفته پیش به همان اقامتگاه انتقال یافته بود.

وکیل خانوادگی سیامک نمازی در این باره به خبرگزاری فرانسه (فرانس پرس) گفت:«سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز، سه ایرانی-آمریکایی هستند که به همراه یک زندانی دیگر که نامش فاش نشده، زندان اوین را به مقصد حبس خانگی ترک کردند».

انتهای پیام/