آفت اقتصاد کشور تحریم یا خودتحریمی ؟
آفت اقتصاد کشور تحریم یا خودتحریمی ؟
امروزه غیر واقعی بودن نرخ ارز باعث شده است تا وارد کنندگان کالا علاوه بر بردن سودهای کلان تولیدات داخلی را هم با تعطیلی و ورشکستگی روبرو نمایند .

بهارستان آنلاین – واژه تولید این روزها مترادف است با کمبود نقدینگی ، مشگلات تامین مواد اولیه ، نوسانات نرخ ارز  ، افزایش بی رویه قاچاق کالا ، معوقات بانکی و عدم حمایت دولت از تولید.

به گزارش بهارستان آنلاین ، با گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز بزرگترین مشگل اقتصاد کشور تولید است .

 

 

موانع تولید در کشور بسیار است اما از مهمترین موانع می توان به صدور مجوزهای فارق از کارشناسی های آگاهانه و دقیق اشاره کرد و همچنین بیمه و مالیات که هر روز عرصه را بر تولیدکنندگان تنگ تر می نماید و دلاری که ظرف چند ماه به چهار برابر افزایش می یابد و ارزش سرمایه در گردش واحد های تولیدی به یک چارم تقلیل می یابد و بالا رفتن افسارگسیخته قیمت مواد اولیه و حتی وجود دلالی و بازار سیاه و همچنین وجود بوروکراسی های اداری در ثبت سفارش و همچنین موانع ترخیص از جمله عواملی است که امروزه تولید کنندگان ما را با مشگلات بیشماری روبرو ساخته است.

نکته قابل تامل اینجا می باشد که آیا تحریم ها توانسته است تا این اندازه تولید را در اقتصاد ما با تنگناهای اساسی روبرو نماید یا اینکه خودتحریمی ها بلای امروز اقتصاد کشورمان می باشد.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خود تحریمی در تولید و صنعت به مراتب از تحریم های اعمالی غرب خطرناک تر است خاطر نشان ساخته است ؛ باید صنعت را از وابستگی به ارز دولتی خارج نماییم.

عزیز اکبریان نماینده مردم کرج ، فردیس ، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی ارز دولتی را منشا بسیاری از  فساد ها  و رانت در کشور برشمرد و تاکید نموده است ؛ باید فکری اساسی  برای وابستگی تولید از ارز دولتی نماییم.

اما آنچه از صحبت های رئیس کمیسیون صنایع مجلس می توان فهمید آن است که دو نرخی بودن ارز باعث تقویت بازارهای خارجی و تضعیف تولیدکنندگان داخلی می شود و در نتیجه دولت باید گام موثری در تک نرخی نمودن ارز در سال آینده بردارد و با خوداری  از برخوردهای سلیقگی بازار ارز با اجرای قوانین مربوط به فضای کسب و کار ، رفع مشگلات  سیستم بانکی و مدیریت بازار به واقعبینانه تر شدن نرخ ارز در کشور کمک نماید.

انتهای پیام /2

  • نویسنده : امیر حسین عصاریان
  • منبع خبر : بهارستان انلاین