اگر می‌خواهیم در خط امام حرکت کنیم، مفسر این خط امام خامنه ای است / امام مردم را باور داشت
اگر می‌خواهیم در خط امام حرکت کنیم، مفسر این خط امام خامنه ای است / امام مردم را باور داشت
همه باید مشی عادلانه را مورد توجه قرار دهیم و به خودمان و به مجموعه‌مان اجازه ندهیم که کوچکترین تخطی از عدالت بشود چرا که آنچه مردم می‌پسندند، همین است.

یادگار گرانقدر امام راحل در تجدید میثاق رییس جمهور و اعضای دولت با آرمان‌های امام راحل گفت: حضرت امیر به مالک اشتر می فرمایند داخل نکن در حلقه مشاورانت: بخیل را، بخیلی که فضل را از تو و مردم برمی گرداند. به زبان امروزی بگوییم…هر کسی که ریشه ای در بخل دارد و مانع رفاه می شود، اینها به تو وعده ای فقر می دهند.

 

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛  حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی یادگار گرانقدر امام راحل صبح امروز در مراسم تجدید میثاق رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت با آرمان های امام خمینی(س) با تسلیت سالروز شهادت امام سجاد(ع) و تبریک هفته دولت، گفت: در عهدنامه معروف مالک اشتر امیرالمؤمنین(ع) می فرمایند «لاَ تُدْخِلَنَّ فِی مَشُورَتِکَ بَخِیلاً یَعْدِلُ بِکَ عَنِ اَلْفَضْلِ وَ یَعِدُکَ اَلْفَقْرَ وَ لاَ جَبَاناً یُضَعِّفُکَ عَنِ اَلْأُمُورِ وَ لاَ حَرِیصاً یُزَیِّنُ لَکَ اَلشَّرَهَ فَإِنَّ اَلْبُخْلَ وَ اَلْجُبْنَ وَ اَلْحِرْصَ غَرَائِزُ شَتَّى یَجْمَعُهَا سُوءُ اَلظَّنِّ بِاللَّهِ».

 

یادگار گرانقدر امام تصریح کرد: امیرالمؤمنین(ع) می فرمایند در حلقه مشاورین حاکم اسلامی، که تصمیم سازان هستند، فردی که دارای سه صفت هست را نباید راه بدهد. ایشان با نهی شدید می فرمایند که در حلقه مشاورانت «بخیل» را داخل نکن؛ بخیلی است که فضل را از تو و مردم بر می گرداند. به تعبیری اگر بخواهیم فضل را به لسان امروزی معنا کنیم، هر آن چیزی است که موجب رفاه بیشتر مردم می شود. هرکسی ریشه ای در بخل دارد و مانع رفاه شود به شما وعده فقر می دهد. به تعبیر حضرت، هرکسی مانع بهتر شدن زندگی مردم می شود را در حلقه مشاورانت راه نده.

وی افزود: دومین مطلبی که اشاره می فرمایند، «ترسو» است؛ چون ترسو تو را از امور باز می دارد. امام بزرگوار در کتاب های اخلاق بسیار به اخلاق سه بعدی و دو بعدی اشاره می کنند. اخلاق در مکاتب اخلاقی گاهی حدّ وسط دو طرف افراط و تفریط دانسته شده و گفته اند که انسان دارای سه قوه غضبیه، شهویه و مفکره است. اگر قوه غضبیه در حالت افراط قرار بگیرد آدمی به تهور کشیده می شود و اگر در حالت تفریط قرار بگیرد به جبن و ترس منتهی می شود؛ اما اگر در حالت اعتدال قرار بگیرد، شجاعت است.

سید حسن خمینی ادامه داد: فارغ بزرگ بین تهور، جبن و شجاعت این است که این قوه در خدمت عقل باشد و اگر آدمی با عقلش به نتیجه ای رسید بتواند برای آن هزینه بدهد و ایستادگی کند؛ یک جا مثل داستان کربلا باید از جان بگذرد، یک جا مثل داستان امام مجتبی(ع) باید از آبرو بگذرد و یک جا از پول بگذرد. پس شجاعت یعنی اینکه انسان مالک قوه غضبیه خودش باشد. اگر اخلاق را دو بعدی هم پیش بردیم، که امام در کتاب شرح حدیث جنود عقل و جهل بر اخلاق دو بعدی تأکید دارند، باز هم شجاعت در خدمت عقل و تأکیدی است بر اینکه انسان توانایی از خود گذشتن داشته باشد.

وی تأکید کرد: یک مدیر یا مشاور تنها به شرطی مدیر اسلامی است که شجاع باشد؛ نه از حرفی بترسد، نه از عزلی وحشت کند و نه در مقابل دشمن خارجی متزلزل باشد. یکی از مستمرترین صفاتی که رهبر معظم انقلاب در مورد امام بیان می کنند و کاملا درست است و می شود گفت امام را از اقرانش متمایز کرده، «شجاعت» است؛ شجاعت در آن گاه که باید بجنگد، صلح کند، بر عقیده بایستد و حرف حق را بزند.

یادگار گرانقدر امام راحل اظهار داشت: سومین صفتی که امیرالمؤمنین فرموده اند در مشاوران شما نباشد، «حریص» است. حرص فی نفسه در زبان عربی صفت منفی نیست و بعضا به پیامبر(ص) هم نسبت داده شده است. میل شدید به بدی ها انسان را با سر به زمین می زند و میل شدید به خوبی ها آدمی را به تعالی می رساند. آدمی وقتی قدرت پیدا می کند باید مراقب باشد که دیگران کار بد او را تزئیین نکنند. همواره این مسأله هست که ممکن است کسانی باشند که برای خوش آمد آدمی کارهای بد او را زینت ببندند.

وی یادآور شد: جالب است که علل الشرایع ابن صدوق همین روایت را نقل کرده و گفته وصیت پیامبر(ص) به امیرالمؤمنین(ع) بوده و فقط وصیت علی(ع) به مالک نیست. اما این صفات از یک نگاه واحد و از یک نگاه متعدد هستند. اگر به واقعیت نگاه کنیم واحد و اگر به نمودشان نگاه کنیم متفاوت هستند.

 سید حسن خمینی اظهار داشت: حضرت امام در حدیث سی و دوم از شرح چهل حدیث، بحث مفصلی در رابطه با یقین دارند و می گویند آدم اگر به خدا یقین داشته باشد، حرص ندارد و به مقام رضا می رسد. سیدالشهدا(ع) روز عاشورا فرمود «رِضاً بِرِضِاکَ» و زینب کبری(ع) گفت « ما رأیتُ الّا جمیلاً».

وی افزود: در اینکه سعدی می گوید «ما با توایم و با تو نه ‌ایم» یک نکته هست و  آن اینکه آدمی به خداوند سوء ظن دارد. شبی که جنگ احد به پایان می رسد مسلمانان خیلی وحشت دارند و آنجا قرآن می گوید آرامشی فرستادیم و دل های شما را فرا گرفت و آنهایی که مؤمن بودند با این آرامش خوابیدند اما گروهی به خدا بدگمان بودند؛ وقتی چنین بدگمانی عارض شد، می ترسند.

یادگار گرانقدر امام راحل افزود: تمام وجود امام اعتماد و حسن ظن به خدا و عشق مردم بود. نه بخیل بود که رفاه مردم را در نیابد و در آن مسیر گام بر ندارد، نه ترسو بود که در برابر غیر خدا، ولو به قیمت جان، فرزند، مال و آبرو کوتاه بیاید و نه حریص بود به اینکه اجازه بدهد عیب ها را در چشم او زینت ببندند.

وی در پایان گفت: الحمدلله بعد از رحلت امام سکاندار عزیزی آن مسیر را ادامه داده و امروز هم دولتمردان در مسندی هستند که بسیار می تواند سکوی پرشی باشد به سوی جایگاهی که انسان را متعالی کند و نام نیکی از او به یادگار بگذارد و خدای ناکرده می تواند باعث لغزشی شود که خودمان و همه برادران را از چنین مسأله ای بر حذر می داریم و به آن تنبه می دهیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امروز اگر می‌خواهیم در خط امام حرکت کنیم، مفسر این خط رهبری معظم انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: امام اجرای عدالت را اصل می‌دانست و لذا همه باید مشی عادلانه را مورد توجه قرار دهیم و به خودمان و به مجموعه‌مان اجازه ندهیم که کوچکترین تخطی از عدالت بشود چرا که آنچه مردم می‌پسندند، همین است.

 آیت الله سید ابراهیم رئیسی صبح امروز سه‌شنبه پس از زیارت مرقد مطهر امام خمینی (ره) و تجدید میثاق با آرمان‌های امام و انقلاب اسلامی، یاد شهیدان به ویژه شهید رجایی و شهید باهنر را گرامی‌داشت و گفت: حضور اعضای دولت در روز اول هفته دولت در مرقد نورانی امام بزرگوارمان این پیام را دارد که دولت میثاق با امام راحل را میثاق با همه خوبی‌ها و ارزش‌ها می‌داند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام (ره) عبد صالح خدا بود و دل در گرو خداوند متعال داشت، افزود: تمام وجود امام (ره) صرف خدمت به مردم بود لذا عهد و پیمان و میثاق با ایشان، میثاق و عهد با همه خوبی‌ها و ارزش‌ها است. از روح بلند امام (ره) کمک بخواهیم و مدد بجوییم که به اذن پروردگار، روح بلند ایشان و ارواح مطهر شهیدان، دولت را مدد کنند تا بتواند خدمتگزار مردم باشد چرا که خدمت به مردم بهترین زمینه قرب به پروردگار متعال بعد از انجام فرائض است.

رئیسی با اشاره به این تعبیر امام رضا (ع) که هیچ امری مثل خدمت به مردم زمینه قرب و نزدیکی به خداوند متعال را فراهم نمی‌کند و امروز این زمینه برای ما وجود دارد، اظهار داشت: امروز در این کره خاکی خیلی‌ها مدعی خدمت به مردم هستند. حتی اگر از کسانی که در کشور بیگانه‌ای حضور دارند، سوال شود اینجا چه می‌کنید، می‌گویند آمدیم به مردم خدمت کنیم، اما حقیقت آن است آنچه این مدعیان انجام می‌دهند، یک خدمت منفعت‌گرا است.

رئیس جمهور ادامه داد: این مدعیان برای نفع خودشان خدمت می‌کنند و اگر مورد سوال قرار بگیرند هم می‌گویند که دنبال نفع خودمان هستیم. این یک نگاه ماتریالیستی یا مادی‌گرایانه به خدمت است. می‌گویند هیچ کاری نمی‌کنیم و قدمی برنمی‌داریم الا اینکه به نفع خودمان، حزب‌مان و جریان‌مان باشد.

رئیسی نوع دیگر خدمت را خدمت از سر نوع‌دوستی دانست که از سر دلسوزی انجام می‌شود و تصریح کرد: کسانی که از سر نوع‌دوستی خدمت می‌کنند در عالم بسیارند. این نوع از خدمت نیز برگرفته از نگاه اومانیستی، انسان‌مدارانه و انسان‌محوری است.

رئیس جمهور با بیان اینکه آن نوع خدمتی که امام (ره) به ما آموختند، خدمت برای خدا است، خاطرنشان کرد: در این نگاه برای تمام اقداماتی که انجام و گام‌هایی که برداشته می‌شود، نباید نسبت به احدی منت داشت چرا که این نوع خدمت فقط باید برای خدا انجام شود تا قیمت پیدا کند. این امر مهم، آموخته امام به مردم و دولتمردان ایران اسلامی است و امروز به عنوان میثاق با امام(ره) پیمان می‌بندیم که خدمت‌مان برای خدا باشد، چرا که وقتی خدمت برای خدا باشد در هیچ مقطعی احساس خسران به انسان دست نمی‌دهد، بلکه به انسان انگیزه و به خدمت او برکت می‌دهد.

رئیسی با تاکید بر اینکه این نگاه امام (ره) تشریفاتی نبود، گفت: امام (ره) در پرتو خداباوری، مردم را باور داشت و جلب رضای آنان را زمینه قرب پروردگار متعال می‌دانست. بر همین اساس دولت مردمی سرلوحه کار خود را توجه به مردم، باور به مردم و مردمی اداره کردن کشور می‌داند و حقیقتاً به میدان دادن و اعتماد کردن به مردم و به خصوص جوانان باور وثیق دارد و آن را عمل به سیره امام راحل می‌داند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امام (ره) در دفاع مقدس به مردم و جوان‌ها اعتماد کردند، افزود: اعتماد ایشان به مردم و جوانان موجب شد که هم انقلاب به پیروزی برسد و هم انقلاب و نظام اسلامی تثبیت شود لذا باید توجه عملی امام راحل به مردم و جوانان را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

رئیسی نکته مهم دیگر در سیره و آموزه‌های امام (ره) را اجرای عدالت عنوان کرد و اظهار داشت: دولت مردمی پیمان با امام را برای اجرای این اصل هم بسیار مهم می‌داند. امام (ره) عمیقاً اعتقاد داشتند دین برای اجرا کردن عدالت است؛ چه در زمان حضور مقدس معصوم (ع) چه در زمانی که معصوم غایب است باید دین و عدالت اجرا شود.

رئیس جمهور این نکته مهم را وجهه تمایز و تفاوت امام راحل و برخی دیگر از دین‌شناسان برشمرد و تصریح کرد: تفاوت امام (ره) این بود که معتقد بودند انسان معاصر باید در متن جامعه به دین عمل کند و تلاش حکومت و دولتمردان هم بر این اصل استوار باشد که باید و نباید‌ دین را تحقق ببخشند.

رئیسی با بیان اینکه پیمان دوم ما با امام راحل این است که همچون ایشان، دین را نسخه‌ای نجات‌بخش و سعادت‌آفرین برای جامعه بشری می‌دانیم که باید در جامعه اجرایی و عملیاتی شود، خاطرنشان کرد: برخی معتقدند که این امری دست‌نایافتنی است، اما باور ما این است که اگر اینگونه بود ائمه خود را الگو و اسوه جامعه معرفی نکرده و به ما توصیه نمی‌کردند که به آنان اقتدا کنیم. ائمه توکل، ایمان به خدا، صبر، ایستادگی در راه هدف، دشمن‌شناسی و دشمن‌ستیزی را به ما آموختند که اینها اموری دست‌یافتنی هستند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه چهره‌ای مثل حاج قاسم سلیمانی هم در این مسیر حرکت می‌کند و مورد توجه مردم قرار می‌گیرد، گفت: به همین دلیل است که به تعبیر مقام معظم رهبری شهید سلیمانی یک مکتب محسوب می‌شود. مکتب او در امتداد مکتب عاشورا و در امتداد مکتب امام رضوان‌الله تعالی علیه است، اما خودش می‌شود یک مکتب که باید به روش او نگاه کرد و او را الگو قرار داد.

رئیسی نکته مهم و محوری در این مسأله را اجرای عدالت دانست و افزود: امام در آموخته‌ها و کتاب‌هایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره مردم را تاکید و دعوت به این می‌کردند که می‌توان عدالت را اجرا کرد. همچنین به مجلس شورای اسلامی برای وضع قوانین عادلانه، به قضات برای داوری عادلانه و به مجریان برای اجرای عادلانه قوانین تاکیدات جدی داشتند.

رئیس جمهور اظهار داشت: امام راحل همواره تاکید داشتند که این انسان‌های عادل هستند که می‌توانند عدالت را اجرا کنند و لذا همواره تأکید به گزینش افرادی داشتند که دارای صفات عالی انسانی و به خصوص صفت عدالت باشند. اجرای عدالت در جامعه امر بسیار مهمی است و لذا امروز باید همه دولتمردان به تأسی از امام بزرگوارمان و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی که بهترین مفسر و مبین خط امام (ره) در جامعه هستند، در این زمینه تلاش کنند.

رئیسی با تاکید بر اینکه امروز اگر می‌خواهیم در خط امام حرکت کنیم، مفسر این خط رهبری معظم انقلاب اسلامی است، تصریح کرد: همه باید مشی عادلانه را مورد توجه قرار دهیم و به خودمان و به مجموعه‌مان اجازه ندهیم که کوچکترین تخطی از عدالت بشود چرا که آنچه مردم می‌پسندند، همین است.

رئیس جمهور با اظهارامیدواری نسبت به اینکه در هفته دولت توجه به خدا، مردم و توجه به اصل بسیار مهم و نجات‌بخش عدالت مد نظر و مورد توجه و سرلوحه کار همه دولتمردان قرار گیرد، خاطرنشان کرد:‌

اگر در این مسیر گام برداشته شود، تردید نداریم که روح مطهر امام راحل و ارواح مطهر شهیدان مدد خواهند کرد که بتوانیم در این مسیر توفیق پیدا کنیم و این همان چیزی است که رضای حق و اعتماد مردم را افزون می‌کند.

رئیسی اعتماد مردم را سرمایه بزرگی دانست و با بیان اینکه اینجا در کنار مرقد امام (ره) بخاطر اعتماد مردم خداوند متعال را شاکر هستیم، گفت: اعتماد مردم به دولت یکی از نعمت‌های خدا و سرمایه بزرگی است که همواره باید پاس داشته شده و روز به روز افزون شود. شکر این نعمت، خدمتگزاری خالصانه به مردم است که سرمایه اجتماعی کشور، نظام و دولت را افزایش می‌دهد و امیدواریم خداوند متعال این سرمایه عظیم را برای ما همواره حفظ کند و ارتقاء ببخشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در هفته دولت از زحمات و تلاش‌های همه دولتمردان و همکاران خود در دستگاه اجرایی قدردانی می‌کنم، اظهار امیدواری کرد که در این هفته عملکرد دولت برای مردم و نخبگان تبیین شده و مجریان نیز متقابلا از دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات نخبگان و پیشنهادات صاحبنظران و انتقادات منتقدان بهره‌مند شوند.

رئیسی با تاکید بر اینکه دولت دیدگاه‌های دیگران به ویژه نخبگان را برای خود نعمت می‌داند، اظهار داشت: همواره از دیدگاه‌ها و نظرات دیگران استقبال می‌کنیم چرا که باور داریم دولت مانند یک کشتی در حال حرکت است کنند که اگر معلوم شود نقصی در آن وجود دارد، باید جبران شود تا در ادامه حرکت اخلالی ایجاد نکند.

رئیس جمهور در پایان از همه دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم و نیز یادگار امام خمینی (ره) قدردانی کرد.

انتهای پیام/5766

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین