ایران می‌تواند پیوند دهنده کشورهای عضو شانگهای باشد
ایران می‌تواند پیوند دهنده کشورهای عضو شانگهای باشد
موقعیت ایران برای شانگهای مهم است و شانگهای هم برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود نیازمند بهره گیری از ظرفیت های بی نظیر ایران است.

بهارستان آنلاین – عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: علت اینکه ایران اسلامی به عضویت شانگهای در آمد و کشورهای عضو هم بر این عضویت صحه گذاشتند، اساساً موقعیت ژئوپلیتیک خود ایران و ظرفیت های بی نظیری است که ایران اسلامی دارد و ایران می‌تواند پیوند دهنده کشورهای عضو شانگهای باشد.

به گزارش«بهارستان آنلاین» ؛ ابراهیم عزیزی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره اهمیت پیوستن ایران به سازمان همکاری شانگهای اظهار کرد: سازمان شانگهای و عضویت ایران در این سازمان را باید از دو جنبه مورد بررسی قرار داد. علت اینکه ایران اسلامی به عضویت شانگهای در آمد و کشورهای عضو هم بر این عضویت صحه گذاشتند، اساساً موقعیت ژئوپلیتیک خود ایران و ظرفیت های بی نظیری است که ایران اسلامی دارد و ایران می‌تواند پیوند دهنده کشورهای عضو شانگهای باشد. همچنین از جنبه اقتصادی و از جنبه انرژی و سایر ظرفیت های که به طور طبیعی در اختیار ایران اسلامی است، کشورهای عضو شانگهای به این ظرفیت ها نیازمند هستند.

وی افزود: از کشورهای عضو شانگهای تنها کشوری که بیشترین تولید و بیشترین صادرات نفت را دارد ایران است و این فرصت بی نظیری است که به عنوان انرژی، ایران اسلامی دارد. ایران موقعیت جغرافیایی و پل ارتباطی بین اروپا، آفریقا، آسیا است که این مهم می تواند سازمان شانگهای را به اهداف خود برساند.

عزیزی ادامه داد: قطعا جمهوری اسلامی ایران ضمن اینکه از ظرفیت شانگهای استفاده می کند، می تواند این ظرفیت ها را به کمک این سازمان بیارورد و برتری اقتصادی، امنیتی، دفاعی، و برتری های همه جانبه شانگهای را به همراه داشته باشد بنابراین موضوع اول خود موقعیت ژئوپلیتیک و فرصت های خوب ایران است.

نماینده مردم شیراز در مجلس تصریح کرد: موضوع دوم به اهداف برمی گردد، باتوجه به راهبردها و سیاست هایی که شانگهای دارد و اگر بخواهند به اهداف خود برسند، باید از ظرفیت ایران اسلامی به عنوان بازیگر اصلی این صحنه‌ حداکثر بهره برداری و استفاده را ببرند. در واقع خود شانگهای برای رسیدن به افق های راهبردی خود نیازمند بهره گیری از ظرفیت های ایران است.

وی اضافه کرد: موقعیت ایران برای شانگهای مهم است و شانگهای هم برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود نیازمند بهره گیری از ظرفیت های بی نظیر جغرافیایی ژئوپلیتیک و سیاسی امنیتی و تبادلات اقتصادی است که ایران اسلامی می تواند منشا آن باشد. این دو موضوع باعث شد که ایران اسلامی به عضویت شانگهای در بیاید و اعضای شانگهای از این موضوع استقبال کردند.

انتهای پیام/3671

  • منبع خبر : برنا