ایران و عربستان؛ اولی کشوری قدرتمند و دومی کشوری وابسته
ایران و عربستان؛ اولی کشوری قدرتمند و دومی کشوری وابسته
واشنگتن می‌گوید ۵۰۰ میلیون دلار از کل یک میلیارد دلاری را دریافت کرده است که عربستان باید به دولت آمریکا در ازای استقرار نیرو‌های آمریکایی در این کشور برای حمایت از آن در برابر تهدیدات ادعایی ایران، بپردازد اما ایران بیشتر تسلیحات نظامی موجود در زرادخانه‌هایش را خودش تولید می‌کند.

بهارستان آنلاین – روزنامه رای الیوم نوشت: ایران با اتکا به توان دفاعی خود در مقابل آمریکا ایستاده است، در عوض عربستان که هزینه زیادی را صرف خرید سلاح می‌کند، توان حفاظت از خود در برابر نیرو‌های یمنی را ندارد.
به گزارش بهارستان آنلاین ؛ روزنامه رای الیوم در یادداشتی با عنوان «ایران و عربستان … اولی کشوری قدرتمند و دومی کشور وابسته» نوشت: (آیت‌الله) علی خامنه‌ای، رهبر (معظم) جمهوری اسلامی ایران، در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران که برای اولین بار از سال ۲۰۱۲ ایراد کرد، تصریح کرد تنها راه ایران این است که قدرتمندتر باشد. دقت در معنای این جمله نشان می‌دهد که رهبر ایران می‌خواهد به حکومت این کشور بگوید که «ماموریت اصلی ما با وجود شرایط تحریم‌های جنایتکارانه (آمریکا علیه ایران) این است که بر توسعه توانایی‌های اقتصادی و دفاعی کشور متمرکز شود».

در ادامه این مطلب آمده است: در حالی که رهبر ایران این توصیه راهبردی را به حکومت خود می‌کند، واشنگتن می‌گوید ۵۰۰ میلیون دلار از کل یک میلیارد دلاری را دریافت کرده است که عربستان باید به دولت آمریکا در ازای استقرار نیرو‌های آمریکایی در این کشور برای حمایت از آن در برابر تهدیدات ادعایی ایران، بپردازد.

رای الیوم افزود: نکته جالب این است که ایران بیشتر تسلیحات نظامی موجود در زرادخانه‌هایش را خودش تولید می‌کند. ایران به جزء در موارد محدود سلاح از خارج وارد نمی‌کند، اما با این حال در برابر دشمنان خود بازدارندگی ایجاد می‌کند و قدرتمندترین کشور جهان را به چالش می‌کشد. آخرین نمونه آن، حملات موشکی ایران به پایگاه عین الاسد در استان الانبار عراق در پاسخ به اقدام آمریکا در ترور (سپهبد) شهید قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در فضای خشونت و چالش است.

در انتهای این مطلب آمده است: در حالی که عربستان بیشترین هزینه را برای خرید سلاح در جهان می‌کند و از لحاظ تئوری فرض بر این است که این کشور به خاطر داشتن سلاح‌های زیاد نه تنها از خود بلکه از همه کشور‌های (عربی) حاشیه خلیج (فارس) دفاع می‌کند، ریاض نتوانست از خود در برابر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن که کل هزینه‌های تسلیحاتی آنان از چند میلیون دلار فراتر نمی‌رود، حفاظت کند؛ بنابراین عربستان (برای محافظت از خود)، از آمریکایی‌ها، فرانسوی‌ها و همه بیگانگان جهان کمک می‌طلبد و در ازای حمایت از عربستان به آن‌ها صد‌ها میلیارد دلار می‌پردازد، چون اولا عربستان در میان مردم خود منفور است دوم اینکه فکر می‌کند با بزرگنمایی خطر و تهدید ایران می‌تواند بر ناتوانی خود در ایجاد کشوری آزاد و نوین سرپوش بگذارد و کوتاهی خود را در برابر مسئله فلسطین که ایران از آن پشتببانی می‌کند، مدیریت کند.

انتهای پیام/888