افزونه جلالی را نصب کنید. Thursday, 21 September , 2023
پ
عضو کمیسیون برنامه و بودجه

این شکل قانونگذاری ما در مجلس در هیچ جای دنیا وجود ندارد

این شکل قانونگذاری ما در مجلس در هیچ جای دنیا وجود ندارد
این شکل قانونگذاری ما در مجلس در هیچ جای دنیا وجود ندارد
منافع برخی جریان ها در افزایش تورم است باید به سمت ورود نیروهای علمی به مجلس برویم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از آقایانی که وقت مجلس را با این تذکرات آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی می گیرند بیشترین ضربه را به مجلس می زنند.الان شیوه و روش قانون گذاری در مجلس ما اشکال جدی دارد.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین»؛ دکتر جعفر قادری خضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره سخنان اخیر دکتر قالیباف مبنی بر اینکه مهار تورم طی ۵ سال آینده ؛ گفت : بنده نمی دانم ایشان بر چه مبنایی چنین چیزی را گفته اند ولی معمولا مشخص است این ناترازی هایی که در بودجه وجود دارد و عدم تعادلی که درعرضه کل نسبت به تقاضای کل وجود دارد موجب تورم است که برای ایجاد تعادل باید عوامل موجود این وضعیت و عوامل افزایش هزینه های تولیدرا تحت کنترل در آورد، با این روش می توان تورم را مهار کرد. درست است که تورم یک پدیده اقتصادی است و در کشورما سال ها تداوم پیدا کرده است ولی در عین حال چیز غیر قابل مهاری نیست.تورم ما نسبت به برخی کشورهااز جمله آلمان بعد از جنگ جهانی بالاتر نیست ولی این کشور با تصمیمات اقتصادی درست توانست آن را مهار کند، ولی اگر در کشور ما حل نمی شود علت این است که ما نمی خواهیم.

وی با اشاره به  داستان انتخابات دور بعد نمایندگان و اینکه نمایندگان علاقمند هستند تا در حوزه انتخابیه خود طرح و پروژه های بیشتری افتتاح کنند ولی این پروژه ها را می توانند هم دولت و هم بخش غیر دولتی انجام دهد؛ خاطرنشان کرد: اگر بخش غیر دولتی این پروژه را انجام دهد و از محل منابع و درآمدهای خود بتواند سود تورمی را برگرداند فشار تورمی ایجاد نمی شود. ولی ما می خواهیم آزاد راه ها را به هزینه دولت درست کنیم، درست است که به نفع ملت و دولت کار می کنیم ولی وقتی دولت منابع نداشته باشد از یک طرف پروژه در برابر این هزینه های انجام شده طولانی می شود و درآمدی وجود ندارد و از طرف دیگر هزینه کل افزایش پیدا کرده است.این عدم تعادل ها منجر به تورم می شود.

دکتر قادری در پاسخ به این پرسش که حدود دو سال از یک دست بودن دولت و مجلس می گذرد، چرا رئیس مجلس در طی این دو سال به این موضوع نپرداختند و حالا در سال آخر مجلس یازدهم این موضوع را مطرح می کنند؟گفت: یکدست بودن و یکدست نبودن خیلی مهم نیست، مهم این است که آیا نمایندگان و دولتی ها، عاقل و کارشناس هستند و آیا از فرصت ها استفاده می کنند و کارهای مهم را دنبال می کنند یا نه؟من بعنوان کسی که سه دوره نمایندگی مجلس را بر عهده دارم می گویم کارهای خوبی در این مجلس انجام شده است،البته شاید بهتراز این هم می شد .

به زعم شما آیا بسترهای لازم برای تحقق این گفته رئیس مجلس فراهم است؟من خودم معترض و منتقد عملکرد مجلس هستم و بارها هم تذکر داده ام، بنده معتقدم که برخی از آقایانی که وقت مجلس را با این تذکرات آیین نامه ای و اخطار قانون اساسی می گیرند بیشترین ضربه را به مجلس می زنند. الآن شیوه و روش قانون گذاری در مجلس ما اشکال جدی دارد، بنده معتقدم شورای نگهبان باید بیاید پای کار و همراهی کند تا ما بتوانیم برخی ازطرح ها و لوایح را در باب اصل ۸۵ قانون اساسی بتوانیم مصوب کنیم. بر اساس این اصل «مجلس نمی‌تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیاتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود.»

نماینده مردم شیراز در پایان گفت : این شکل قانونگذاری که ما الآن در مجلس داریم در هیچ جای دنیا وجود ندارد و این ایراد باید برطرف شود. باید بیاییم و با سرعت قوانینی را که بیش از صد سال از عمر آنها می گذرد، اصلاح و اگر مایل هستیم تحولی اتفاق بیفتد متناسب با شرایط روز در آنها تغییراتی ایجاد کنیم، ولی به این شکلی که ما الآن داریم قانون گذاری می کنیم بعید می دانم به این زودی هادر مورد خیلی از ایده ها به نتیجه برسیم، ما باید به سمت نظام های علمی و افراد عاقل و متخصص جریانها برویم تا آنها ورود پیدا کنند و بتوانند روی این مسائل تاثیر بگذارند. همدست بودن ممکن است از یک طرف بعنوان یک کار ارزشمند اصطحکاک ها را کم بکند ولی همدستی که ته آن آدم های متخصص نباشند گره ای را باز نمی کند. ممکن است مجلسی کاملا متخصص باشد ولی همدست هم نباشند ولی این مجلس حداقل تعهد و توان را داشته باشند کمک می کند به اینکه از حداقل فرصتی که در آنجا وجود دارد به بهترین شکل ممکن استفاده کند.

انتهای پیام/

 
 
 
 
  • منبع خبر : خبر آنلاین

برچسب ها

حوزه برای پاسخ‌گویی به نیازهای عرصه بین الملل کاستی‌های شدیدی دارد که باید تمام آن‌ها رفع شود ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در دیدار جمعی از رایزنان فرهنگی :

حوزه برای پاسخ‌گویی به نیازهای عرصه بین الملل کاستی‌های شدیدی دارد که باید تمام آن‌ها رفع شود

حوزه نفوذ فکری و معرفتی عظیمی در دنیا داریم که زیر پوسته موانع و محدودیت‌ها قرار گرفته‌اند.

اگر قرار باشد آمریکایی‌ها به شناورهای ما تعرض کنند،این امکان را داریم که با آمریکایی‌ها مقابله کنیم ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

اگر قرار باشد آمریکایی‌ها به شناورهای ما تعرض کنند،این امکان را داریم که با آمریکایی‌ها مقابله کنیم

توقیف نفتکش ایران توسط آمریکا یک دزدی دریایی آشکار است.

نمی شود ارکان تصمیم گیر نسبت به موضوع مهاجرت پزشکان و پرستاران به این حد بی تفاوت باشند ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان عنوان کرد:

نمی شود ارکان تصمیم گیر نسبت به موضوع مهاجرت پزشکان و پرستاران به این حد بی تفاوت باشند

بسیاری از مراکز جامع سلامت ما فاقد پزشک است؛ کادر درمان ما به اندازه چهار یا پنج نفر کار می کنند که باعث فرسودگی آنها شده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.