بارها گفته ام این مردم هستند که تاوان تحریم ها را می دهند نه سیاستمداران
بارها گفته ام این مردم هستند که تاوان تحریم ها را می دهند نه سیاستمداران
تحولات نشان می دهد که سیاست جلوگیری از اجرای برجام یک سیاست جناحی بود و جناح بازی های سیاسی در ایران را، ترامپ در آمریکا تکمیل کرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم گفت: کشور در موضوع هسته ای نتوانسته سیاست های خود را به گونه ای پیش ببرد که منافعی برایش حاصل شود. بارها گفته ام این مردم هستند که تاوان تحریم ها را می دهند نه سیاستمداران، چه بسیار سیاستمدارانی که بخاطر حرف ها و اظهارنظرهایی که مطرح می کنند حقوق می گیرند و حرف هایی را هم بیان می کنند که به منافع ملت آسیب وارد می کند، همچنین جلسات مختلفی شکل می گیرد با حق ماموریت های مختلف که از دل آن جلسات وقفه در تامین منافع ملت حاصل می شود.

به گزارش «بهارستان آنلاین» ؛ دکتر حشمت الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم در رابطه با وضعیت برجام گفت: دیپلماسی هسته ای کشور دچار نوعی حالت حاد شطرنجی شده و عملا در روند آن وقفه ایجاد شده است. معتقدم وقفه در دیپلماسی هسته ای به ضرر کشور ایران است، اگر بخواهید با هر دیدی مذاکرات هسته ای و دیپلماسی هسته ای را ارزیابی کنید ممکن است نتایج متفاوتی به دست آورید، یکی می تواند با دید آرمان گرایانه بنگرد که در آن صورت مطلوب هیچ کدام از طرفین در یک دیپلماسی حاصل نمی شود و آن دیپلماسی ادامه تقابل یا تعامل مبتنی برقدرت است. ممکن است افرادی هم دید واقع گرایانه داشته باشند که باید دیپلماسی واقع گرایی شکل بگیرد و دید واقع گرایانه را حاکم کنیم. کشور در موضوع هسته ای نتوانسته سیاست های خود را به گونه ای پیش ببرد که منافعی برایش حاصل شود. بارها گفته ام این مردم هستند که تاوان تحریم ها را می دهند نه سیاستمداران، چه بسیار سیاستمدارانی که بخاطر حرف ها و اظهارنظرهایی که مطرح می کنند حقوق می گیرند و حرف هایی را هم بیان می کنند که به منافع ملت آسیب وارد می کند، همچنین جلسات مختلفی شکل می گیرد با حق ماموریت های مختلف که از دل آن جلسات وقفه در تامین منافع ملت حاصل می شود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران کشوری است که تنگناهای خارجی برایش ایجاد شده که عمدتا ناشی از دشمنی دشمنان کشور است و این تنگناها با یک سری ناکارآمدی ها در داخل همراه شده که در این میان، مردم ضرر می کنند و این ضرر به ساعت و به روز است یعنی به سال نیست، هر روزی که تحریم ها ادامه پیدا می کند رکود در کشور بیشتر می شود و شغل های بیشتری در حالت خاموش باقی می مانند و کشور از لحاظ توسعه و عمران عقب می ماند و به طور مشخص این شرایطی است که در کشور حاکم است. سنگ اندازی در مسیر دیپلماسی کشور افتخار نیست. واقعیتی به اسم ناکارآمدی دولت آقای روحانی وجود دارد و انتقادهایی به آن وارد است این دولت حتی نتوانست از اختیارات خود استفاده کند. بارها گفته شده که موضوع هسته ای کشور جزوء مسایل کلان سیاست خارجی است و شورای عالی امنیت ملی در ارتباط با آن تعیین تکلیف می کند و در دولت آقای روحانی وزارت خارجه مجری بود.

دکتر فلاحت پیشه بیان کرد: اکنون که مذاکرات وین به بن بست رسیده است، نمی شود گناه این تنگنا را به گردن دیپلمات های کشور انداخت، بهرحال مذاکرات انجام شد این مذاکرات بر اساس حد مقدورها شکل گرفت و هر کدام از طرف ها باید قدری از خطوط قرمز خود را کنار می گذاشتند و اما طرفین حاضر نبودند این کار صورت بگیرد، رئیسی برای تصمیم گیری در احیای دیپلماسی هسته ای نیازمند سازوکاری فرا دولتی است یعنی در شورای عالی امنیت ملی باید این کار صورت گیرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم گفت: اینکه برخی مطرح می کنند که باید محاکمه برای اعضای دولت و تیم هسته ای صورت بگیرد اگر اطلاعاتی دارند مطرح کنند، سازوکار به این شکل است که یک تعریف و تحدید در شورای امنیت ملی صورت می گیرد و در اختیار دیپلمات ها قرار داده می شود و آنها هم موظف هستند طبق این تعاریف و حدود و شروط مذاکرات پیش بروند، اگر تخطی صورت گرفته باشد باید پاسخگو باشند در غیر اینصورت موضوع جرم انگاری، مبتنی بر یک سری ادعا است. جرم انگاری مربوط به موضوع هسته ای در صورتی است که از شاخص بندی و شروط شورای عالی امنیت ملی تخطی صورت گرفته باشد. در صورتی که عملا تصمیمی اتخاذ نشده و برجام احیا نشده است، تمام مذاکرات بند به بند و کلمه به کلمه در شورای عالی امنیت ملی بررسی می شده و کمیته مربوطه عملا اعلام کرده که متن پیش نویس که قرار شده است در پایتخت ها بررسی شود این متن با قانونی که در مجلس ایران تصویب شده، همخوان نبوده است. اراده سیاسی لازم در ایران برای توافق هسته ای هنوز شکل نگرفته است و اگر این اراده شکل بگیرد همه این موارد در واقع مهره های شطرنجی هستند که به گونه ای دیگر می توان آنها را چید و از حالت پات شطرنجی کشور را خارج کرد.

وی در خصوص تغییر موضع برخی مخالفان برجام اظهار کرد: برجام یک حد مقدور خوب در سیاست بود، بویژه در دیپلماسی که در آن قدرت های روز دنیا و سازمان های قدرتمند دنیا عضو هستند، رسیدن به حد مقدوری که پیش از آن سابقه نداشته است. هیچ حد مقدوری مثل برجام در ذیل فصل هفتم میان هیچ کشوری در شورای امنیت شکل نگرفته بود ولی ایران به آن رسید و به همین دلیل از برجام به عنوان یک حد مقدور دفاع کرده ام. تحولات نشان می دهد که سیاست جلوگیری از اجرای برجام یک سیاست جناحی بود و جناح بازی های سیاسی در ایران را، ترامپ در آمریکا تکمیل کرد. غرور سیاسی باعث شد که اولین بودجه دولت آینده هم یک بودجه تحریمی و یا صرفا بودجه جاری باشد.

انتهای پیام/3365

  • منبع خبر : برنا