بازگشت به تعهدات برجامی در قبال فروش دو ماهه نفت
بازگشت به تعهدات برجامی در قبال فروش دو ماهه نفت
  قرار نیست فرانسه برای ما کاری بکند کسی هم انتظار ندارد فرانسه و اتحادیه اروپا آمریکا را قربانی ایران کند و هیچ وقت این مسئله روی نمی دهد اما سخنان رئیس جمهور روحانی نشان می دهد توقف کلیه تحریم‌ها می‌تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و ۱+۵ باشد.

بهارستان انلاین – امیرحسین عصاریان – واکنش سعید جلیلی در  نماز جمعه همدان به سخنان رئیس جمهور روحانی مبنی بر اینکه در حال مذاکره هستیم و ممکن است در هفته های آینده به نتایج قابل قبولی دست پیدا نماییم  نشان می دهد که دولت هنوز به دنبال مذاکره است.

راهبرد فشار حداکثری آمریکا و متحدانش و مقاومت جانانه ایران به دشمن ثابت نمود که ایران به خوبی می تواند از حق خود دفاع نماید لذا دشمن با دیدن مقاومت مقتدرانه باز ژستی کوچک می خواهد دوباره با راهبرد گفت و گو ، ایران را به پای میز مذاکره بکشاند و هدف از این ژست بازگشت ایران به پایبندی به تعهدات برجامی در قبال فروش محدود نفت برای دوماه می باشد.

اما پیشنهاد مکرون نمی تواند خواسته های ما را از برجام  محقق نماید و جای خالی تعهدات امریکا را پر کند لذا این پیشنهاد به شدت ناچیز و کوتاه مدت ارزیابی میشود و برای ما قابل قبول نیست چراکه می دانیم  قرار نیست فرانسه برای ما کاری بکند کسی هم انتظار ندارد فرانسه و اتحادیه اروپا آمریکا را قربانی ایران کند و هیچ وقت این مسئله روی نمی دهد اما سخنان رئیس جمهور روحانی نشان می دهد توقف کلیه تحریم‌ها می‌تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و ۱+۵ باشد و جمهوری اسلامی ایران صرفا با برداشته شدن همه تحریم‌ها حاضر خواهد بود مذاکرات مجدد را آغاز کند.

از این رو به نظر میرسد اروپا و آمریکا درصدد هستند تا با ایجاد یک دوره فریز یا انجمادِ کاهش تعهدات هسته ای ، ایران را پای میز مذاکره مجدد بکشانند که کمی بعید به نظر می رسد چراکه آمریکایی‌ها اگر می‌خواستند تحریمی را لغو کنند، تا به اینجا پیش نمی‌آمدند و تا به این حد فشارها را سنگین نمی‌کردند و از سوی دیگر اگرچه شرط ایران برای آغاز حرکتی مشترک با ۱+۵ برداشتن کلیه تحریم های اعمال شده  است، اما بعید به نظر می‌رسد چنین اتفاقی بیفتد و آمریکایی‌ها به این شرط تن دهند.

اما نکته قابل تامل اینجاست که موانع و تردیدهای بسیار بزرگی برای آغاز مذاکرات مجدد با واسطه‌گری مکرون وجود دارد  که همگی نشان می‌دهد پاریس توانایی محقق ساختن بخش کوچکی از انتظارات ایران را هم نخواهد داشت، چه برسد به رفع تحریم‌ها.. لذا دولت باید در شرایط کنونی اقتصادی با راهکار اقتصاد مقاومتی و به ویژه حمایت از تولید داخلی  هم بستر مناسب تقابل با تحریم های آمریکا را فراهم کند، هم مشکلاتی مانند بیکاری را حل  کند و هم وابستگی کشور را به نفت کاهش  دهد که در این صورت  آمریکا یا هر کشور دیگری بخواهد ما را از طریق آن تحریم بکند یا نکند.

انتهای پیام/ 235