باهنر:برای منافع ملی در مجلس ۱۰ نفر آدم نداریم/بزرگ ترین فساد پذیرش مسئولیت بدون تخصص است
باهنر:برای منافع ملی در مجلس ۱۰ نفر آدم نداریم/بزرگ ترین فساد پذیرش مسئولیت بدون تخصص است
ما وعده‌های غیر ممکن می‌دهیم و از سوی دیگر واقعیات را بدتر نشان می‌دهیم و در نهایت ادارک کردن از فساد چنین وضعی پیدا می‌کند.

پنجمین نشست از سلسله‌ نشست‌های گزارش فساد این بار با حضور سعید لیلاز و محمدرضا باهنر برگزار شد.نشستی با محور کلی «ادراک فساد» در جامعه که ابعاد گسترده‌ای پیدا کرد و به چیستی فساد و بررسی ریشه‌های ناکارآمدی، فساد و از بین رفتن سرمایه اجتماعی رسید. در شرایطی که طبق پژوهش‌ها و نظرسنجی‌های مختلف ادراک فساد در ۱۰ سال اخیر در کشور افزایش چشم‌گیری پیدا کرده که شاخص‌های بین‌المللی نیز آن را تایید می‌کند.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ مهندس محمدرضا باهنر دبیرکل جامعه مهندسین کشور و عضو تشخیص مصلحت نطام با اشاره به سخنان شهید چمران مبنی بر اینکه هر کسی که متعهد باشد هرگز زیر بار کار تخصصی که در حیطه تخصص و دانش او نیست نمی‌رود؛ خاطرنشان کرد: به اعتقاد بنده بزرگ ترین فسادی که در کشور اتفاق افتاده این است و اگر از این پنجره وارد شویم قبول دارم که واقعیت فساد بالاتر از ادراک مردم است.»

نماینده ادوار مجلس در ادامه گفت: «در عرف جامعه چنین تعریفی از فساد نداریم. فساد با ناکارآمدی و اتلاف اموال مقوله های متفاوتی هستند. ناکارآمدی به معنای پذیرفتن مسئولیتی که در توان فرد نیست فسادزاست. اما تعریف عرفی از فساد این است که کسی پولی را به ناحق ببرد.»

باهنر درباره رویه‌های غلط در کشور در همین زمینه افزود: «ما در کشور به دلیل عدم توسعه سیاسی لازم و مورد انتظار رقابت‌های بی ارزشی را شروع کردیم و همدیگر را متهم می‌کنیم. رسانه‌ها، نمایندگان مجلس و صدا و سیما منبع پراکندگی ادراک فساد شده است.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تجربه خود در مجلس ادامه دارد: «در هفت دوره نمایندگی مجلس احساس می‌کنم پنج شش درصد بار و بنه خود را بستند و رفتند.۲۰ درصد وضع خانوادگی آن‌ها پس از نمایندگی بدتر شده است. چرا که بعد از چهار سال نمایندگی ناگهان فروپاشی عظیمی در زندگی آن‌ها اتفاق می‌افتد. نماینده‌ای بود که ماهیانه به او کمک می‌کردم و نماینده دیگری بعد از دوره نمایندگی در پمپ بنزین در شهر ری مشغول به کار شد. ۷۰ درصد باقی نمایندگان هستند که وضع آن‌ها تغییری نکرد اما کسی این‌ها را باور نمی‌کند. مردم فکر می‌کنند که هرکس نماینده یا مسئول شد تا آخر عمر بار خود را بسته است.»

باهنر تاکید کرد: «بین واقعیات و انتظارات فاصله افتاده است و نکته‌ای که رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب مطرح کردند این بود که در گام دوم جوانان این فاصله را پر کنند.»

باهنر سپس با اشاره به ناکارآمدی برخی نمایندگان افزود: «۹۰ درصد نمایندگان نمی‌دانند اختیارات و امکانات نمایندگی و منابع کشور چیست. شعارها و وعده‌های الکی می‌دهد و بعد که نمی‌تواند عمل کند مردم ابتدا می‌گویند نماینده فاسد است و سپس نظام را ناکارآمد می‌دانند. درباره رییس جمهوری هم همینطور است. ما وعده‌های غیر ممکن می‌دهیم و از سوی دیگر واقعیات را بدتر نشان می‌دهیم و در نهایت ادارک کردن از فساد چنین وضعی پیدا می‌کند. اکنون این وضعیت را با دوره دوم مجلس که کسی جرئت نمایندگی نداشت و از مسئولیت بزرگ ابا داشت مقایسه کنید. امروز عادت کردیم که کار بلد نیستیم و مسئولیت می‌پذیریم.»

وی در ادامه گفت: «برای منافع ملی در مجلس ۱۰ نفر آدم نداریم و اصولاً سردار حکمرانی مطلوب نداریم. در دوره اخیر شاید به بیش از ۱۰ نفر التماس کردیم که ثبت نام کنند اما قبول نکردند چراکه می‌گویند در این وضعیت کاری نمی‌شود کرد و در مجلس نمی‌توان مطابق عقاید و دیدگاه‌های خود کار را پیش ببریم.»

باهنر ادامه داد: «سال ۹۶ نامه‌ای به رهبر انقلاب نوشتم و عرض کردم که سه واژه در رسانه‌های خودی پرتکرار شده است که فساد، ناکارآمدی و سنگین شدن گوش مسئولان نسبت به صدای مردم است. در آن نامه گفتم که هر سه درست است اما آنچه خودمان در ذهن مردم ایجاد کردیم بسیار بیشتر از واقعیت است.» او افزود: «سال ۹۷ گفتم دوست دارم کارنامه عادلانه از عملکرد نظام جمهوری اسلامی تولید شود. باید توجه داشت که کارهای بزرگ و خارق‌العاده ای شده و در بسیاری از شاخص‌ها نسبت به ۵۷ اوج‌ گرفتیم و این‌ها باید بررسی شود.»

پیشنهادهای نماینده ادوار مجلس برای اصلاح نظام حکمرانی

باهنر با ارائه پیشنهاد مشخصی بحث خود را اینگونه جمع‌بندی کرد: «باید تریبون آزاد و امن برای اعتراضات، احزاب، سندیکاها و ان‌جی‌اوها به وجود بیاوریم. این به معنای قانون شکنی نیست اما اعتراض باید آزاد باشد و تصور هم‌ این نباشد که کسی پس از اعتراض احضار و بازجویی شود. نکته دیگر اینجاست که لازمه حکومت مردم و انتخابات حزب است و باید چند حزب مقتدر وجود داشته باشد و نکته سوم نیز اینجاست که باید دو مجلسی شویم و یک مجلس ملی که دنبال منافع ملی باشد.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیح داد: «باید ساختارهای حکومتی را اصلاح کنیم و قانون اساسی باید در زمینه های لازم اصلاح شود. امروز به قیمت ۱۰۰ دلار بشکه سالی ۳۰۰ میلیارد دلار انرژی مصرف می‌کنیم. ما پیشنهاد دادیم ظرف شش یا نه سال می‌توان ۳۰ درصد مصرف انرژی را کاهش داد بدون اینکه ذره‌ای به رفاه مردم و تولید ضرر وارد شود. اما چنین اقدامی انجام نشده است.»

باهنر نیز در بخش دوم سخنان خود در این نشست بر لزوم اصلاحات سیاسی با نقشه راه مشخص تاکید کرد و گفت: «باید اعتماد برگردد و رانت ها از بین برود. در نظامی که رانت وجود دارد اقتصاد مقاومتی قابلیت اجرا شدن ندارد. باید برای اصلاح نقشه راه تهیه کنیم که زمان بندی دقیق داشته باشد و نباید آرزوهای خود را در قالب نقشه راه بیاوریم. در این مسیر باید نقطه میان واقعیات و ایده‌آل‌ها را پیدا کنیم در این مسیر گام برداریم و حتی سعی کنیم معاند را هم با خود همراه کنیم.»/

انتهای پیام

  • منبع خبر : همشهری