باید از مسئولان و رئیس جمهور پرسید در زمان حیات استاد شجریان برای او چه کردید؟
باید از مسئولان و رئیس جمهور پرسید در زمان حیات استاد شجریان برای او چه کردید؟
نوشدارو بعد از مرگ سهراب به كار نمي آيد، اين سياست كه منتقد نظام بايد حذف شود تا همه يك نظر داشته باشند بايد در جمهوري اسلامي كنار گذاشته شود.

بهارستان آنلاین – نماینده مجلس دهم نوشت: با وجود خدمتهایی که شجریان با سرودهایی مانند «شهید» و «سپیده» به آرمانهای انقلاب اسلامی کرد، رفتار ما با او در سالهای آخر عمرش در خور این خدمات نبود و او را آزرد.
به گزارش بهارستان آنلاین ؛ علی مطهری  در ادامه نوشته است : درباره شخصیت استاد آواز و موسیقی سنتی ایران مرحوم محمدرضا شجریان چند نکته قابل ذکر است. او خواندن را به خاطر تربیت خانوادگی از قرائت قرآن و دعا آغاز کرد. سپس به خاطر استعداد ذاتی خود وارد فن آواز شد، یعنی اولاً این استعداد خود را کشف کرد و ثانیاً آن را رشد داد و شکوفا کرد و هدر نداد.

چه بسیار انسانهایی که استعدادهایی در فنی دارند و آن را معطل می گذارند و بر باد می دهند. اما این شکوفا کردن استعداد باید بر اساس علم و راهنمایی اساتید مسلّم آن فن انجام شود و شجریان درست همین کار را کرد و آواز و موسیقی را به عنوان یک فن و علم دنبال کرد و سالها در این راه زحمت کشید و موسیقی سنتی ایران را از گزند تندباد موسیقیهای بازاری و غربی حفظ کرد و راه اساتید این فن را ادامه داد.

در سالهای قبل از انقلاب آلوده به موسیقی بازاری و کاباره ای نشد در حالی که زمینه آن فراهم و کاری درآمدزا بود. پس از انقلاب اسلامی هنر خود را در طبق اخلاص نهاد و سرودهایی جاودان برای جمهوری اسلامی به یادگار گذاشت، سرودهایی که گاه با اشعار حافظ و سعدی و مولوی و خیام جان انسانها را به وجد می آورد. یکی از رموز موفقیت او این بود که خود اهل شعر و ادب و عرفان بود و این اشعار را از عمق جان خود می خواند و سخن کز دل برآید نشیند لاجرم بر دل.

اما با وجود خدمتهایی که شجریان با سرودهایی مانند «شهید» و «سپیده» به آرمانهای انقلاب اسلامی کرد، رفتار ما با او در سالهای آخر عمرش در خور این خدمات نبود و او را آزرد. در جریان حوادث سال 88 آنجا که رئیس جمهور سابق برخی معترضان را خس و خاشاک نامید رنجیده خاطر شد و انتقاد کرد و حتی سرودی هم اجرا کرد. این امر باعث شد که افراط گرایی آن زمان در برخورد با معترضان، دامن او را هم بگیرد و پخش آوازهای او از صدا و سیما ممنوع شود، گرچه گفته شده که این امر به درخواست خودش بوده است ولی مصاحبه دو سال پیش او با روزنامه ایران نشان می دهد که این طور نبوده است. او در این مصاحبه می گوید «من هیچ وقت نگفته ام «ربّنا» از صدا و سیما پخش نشود، «ربّنا» متعلق به مردم ایران است و این ادعا صحت ندارد.»

به هرحال از آنجا که هنرمند روح لطیفی دارد و او انتظار چنین برخوردی را نداشت آزرده خاطر شد و مسئولان ما اقدام لازم را برای دلجویی از او انجام ندادند. امروز رئیس جمهور و معاون اول و وزیر ارشاد پیام تسلیت می دهند ولی باید از آنها پرسید در زمان حیات او چه اقدامی در این زمینه کردید، خصوصاً رئیس جمهور که رئیس شورای عالی امنیت ملی است. لابد مسئولان ما در موضوع حصر خانگی هم منتظرند آنها از دنیا بروند و پیام تسلیت بدهند. نوشدارو بعد از مرگ سهراب به کار نمی آید. این سیاست که منتقد نظام باید حذف شود تا همه یک نظر داشته باشند باید در جمهوری اسلامی کنار گذاشته شود.

انتهای پیام/1858

  • منبع خبر : انتخاب