باید در مجلس به دنبال کم کردن اختیارات سران قوا باشیم/مولدسازی، کاپیتولاسیون از نوع ایرانی است
باید در مجلس به دنبال کم کردن اختیارات سران قوا باشیم/مولدسازی، کاپیتولاسیون از نوع ایرانی است
سران قوا نباید بگذارند اختیارات قانون‌گذار گرفته شود تا خودشان به مباحث ورود کنند و صرفا نماینده مجلس پاسخگو باشد!

چندی قبل شورای عالی سران قوا یک هیأت هفت نفره را به ریاست محمد مخبر، معاون اول رئیس‌جمهور، موظف به اجرای مولدسازی دارائی‌های دولت با توجه به آئین‌نامه اجرایی آن کرده‌ است.

مصوبه‌ ای که اینروزها در کشور سرو صدای زیادی به راه انداخته است و بنظر می رسد که مخالفان این مصوبه که آنرا نقض قانون اساسی می‌دانند، بیشتر از موافقان آن باشند زیرا بیشتر مخالفان بر این عقیده هستند که این شورا وظیفه قانون‌گذاری را که وظیفه ذاتی و قانونی مجلس شورای اسلامی است،  را در انحصار خود گرفته است.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک و عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در این خصوص گفت: مجلس باید به دنبال این باشد که اختیارات سران قوا را کم کند. اختیاراتی که سران قوا برای خود لحاظ کرده اند و در حوزه‌های مختلف ورود می‌کنند، اعتراض نمایندگان را به همراه دارد؛ زیرا حق قانونی آنان را سلب کرده است. شنیده‌ایم در مولدسازی حدود ۹۹ هزار میلیارد تومان قرار است توسط چند نفر به فروش برسد! این موضوع، شفافیت نیست، بلکه کاپیتولاسیون از نوع ایرانی است. مثل این می‌ماند که ما از یک قاضی حق رسیدگی به چرایی ارزان فروخته شدن یک شرکت را بگیریم؛ این خلاف قانون اساسی و شفافیت است. چه اعتمادی پشت این قضیه می‌تواند باشد؟! در این شورا چند نفر از وزرا حضور دارند، مگر آن‌ها چقدر وقت دارند که پرونده‌ها را مورد رسیدگی قرار دهند.

نباید اختیارات قضات سلب شود

وی افزود: سران قوا نباید بگذارند اختیارات قانون‌گذار گرفته شود تا خودشان به مباحث ورود کنند و صرفا نماینده مجلس پاسخگو باشد! مثل اقدامی که گذشته در حوزه عوارض رخ داد و سران قوا ورود کردند و برگرداندند. مولدسازی احتیاج به شفافیت دارد؛ نباید اختیارات قضات سلب شود و اگر جایی گزارشی از تخلف شد یا اگر شرکتی ارزان فروخته و یا به نااهل سپرده شده بود، قاضی این حق را داشته باشد که رسیدگی کند.

مولدسازی جلوی نظارت را می‌گیرد و شفافیت را برمی‌دارد

نماینده اراک تأکید کرد: مولدسازی جلوی نظارت را می‌گیرد و شفافیت را برمی‌دارد. ما در مجلس هر روز تذکر می‌دهیم. ما در اصل موضوع حرف داریم؛ اگر هم قرار بر اجرای این مصوبه است نباید حق نظارت و پیگیری از دستگاه قضایی گرفته نشود./

انتهای پیام

 

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین