با این بودجه دولت برای سال 1402 باید فاتحه کشاورزی را خواند / افزایش 20 درصدی حقوق با وجود تورم 40 درصدی عادلانه نیست
با این بودجه دولت برای سال 1402 باید فاتحه کشاورزی را خواند / افزایش 20 درصدی حقوق با وجود تورم 40 درصدی عادلانه نیست
حوزه کشاورزی را کنار یارانه نان گذاشتند درحالی که یارانه نان قطعا کل اعتبار را می بلعد و چیزی برای الگوی کشت باقی نمی ماند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بودجه حوزه کشاورزی، گفت: بودجه فرهنگی کشور بیش از 100 درصد رشد داشته است و مدافعان این مساله می گویند که اعتراضات اخیر به خاطر این بود که کار فرهنگی انجام نشده است درحالی که اعتراضات مربوط به معیشت و سفره مردم است و وقتی سفره مردم را درست کنیم اعتراضات هم درست خواهد شد.

در بخش کشاورزی وضعیت بودجه اسفناک است

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ ذبیح الله اعظمی ساردویی با اشاره به بودجه حوزه کشاورزی، گفت: با این بودجه ای که مقرر کرده اند باید فاتحه کشاورزی را خواند. برای اولین بار نام محیط زیست در تبصره 8 اضافه شده است که اقدام خوبی است اما اگر تورم را در نظر بگیریم این میزان بودجه، خیلی موثر نخواهد بود. در بخش آب هم سال قبل بودجه را تقویت کردیم و امسال هم بودجه قابل توجهی مقرر شده است. اما بخش هایی از جیب کشاورز هزینه می شود یعنی وقتی بر اساس کنترل هوشمند اضافه آب مصرف می کند از او گرفته و در جای دیگر هزینه می کنیم که قابل قبول نیست. در بخش کشاورزی وضعیت بودجه اسفناک است مثلا الگوی کشت، یارانه نان، بخش آبخیزداری و آبیاری نوین تحت فشار و کانال های زهکشی زیر سدها و … به اندازه ای این اعداد و ارقام پایین و نامناسب است که من فکر می‌کنم کمیسیون امیدش را نسبت به بخش کشاورزی از دست داده است.

یارانه نان قطعا کل اعتبار را می بلعد و چیزی برای الگوی کشت باقی نمی ماند

 اعظمی ساردویی در رابطه با تاثیر این بودجه بر سفره مردم، گفت: ما نهاده کشاورزی را به غیر از چند محصول استراتژیک، با بهاء قیمت آزاد به کشاورز می دهیم از سوی دیگر عوارض صادرات محصولات کشاورزی را از نیم درصد به 3 درصد افزایش دادیم که تاثیر منفی بر حوزه کشاورزی خواهد داشت. از سوی دیگر «الگوی کشت» یکی از برنامه های اصلی دولت بود که حداقل چهل همت نیاز داشت اما این حوزه را کنار یارانه نان گذاشتند درحالی که یارانه نان قطعا کل اعتبار را می بلعد و چیزی برای الگوی کشت باقی نمی ماند.

وی در خصوص بودجه حوزه آب گفت: یکی از چالش های اصلی ما بخش آب است که فرونشست ها، فروچاله ها و برداشت‌های بی رویه آب مطرح است که راه حل آن هم سیستم های نوین ابیاری به صورت قطره ای است. 25 تا 35 درصد اراضی کشور تحت ابیاری تحت فشار است و بیش از 90 درصد میزان مصرف اب در کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود اما بودجه آبیاری قطره ای تنها برای 29 هزار هکتار زمین کشاورزی در نظر گرفته شده است درحالی که فقط خوزستان 1500 هزار هکتار اراضی زیر کشت دارد!. برای زهکشی اراضی هم بودجه برای 16 هزار هکتار مشخص کردند که رقم بسیار پایینی است.

این میزان بودجه با این قوانین بالادستی همخوانی ندارد

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: توضیحات برنامه و بودجه در این رابطه قانع کننده نبود و باید راه چاره پیدا کرد. ما اهداف زیادی مانند برنامه ششم توسعه کشور، افزایش بهره وری کشاورزی، چشم اندازهای نظام در 1404 داریم که این میزان بودجه با این قوانین بالادستی همخوانی ندارد. گویا از بخش کشاورزی کسی در کمیسیون و کمیته ای که برای بودجه برنامه ریزی می کردند حضور نداشته است.

مساله اصلی مشکلات مردم به سفره و معیشت آنها باز می گردد

وی ادامه داد: بودجه فرهنگی کشور بیش از 100 درصد رشد داشته است هر چند حوزه فرهنگی کشور یکی از مباجث مهم کشور است و باید افزایش بودجه داشته باشد اما اگر فکر کنیم مشکلات و اعتراضات مردم ریشه فرهنگی دارد، درست نیست چراکه مساله اصلی مشکلات مردم به سفره و معیشت آنها باز می گردد و جامعه ما خصوصا قشر جوان مشکل اشتغال و معیشت دارند که باید فکر اساسی بر این مساله کرد. همچنین نباید فراموش کرد که ما با تورم شدیدی در کشور مواجه هستیم بنابراین افزایش 20 درصدی حقوق‌ها هم با وجود تورم بیش از 40 درصد، عادلانه نیست.

افزایش 20 درصدی حقوق‌ها هم با وجود تورم بیش از 40 درصد، عادلانه نیست

 اعظمی ساردویی در خاتمه خاطرنشان کرد: بانک کشاورزی نزدیک به 15 هزار میلیارد تومان به دولت برای پرداخت تسهیلات کشاورزی و غیره کمک کرد و قرار بود وزارت جهاد کشاورزی از تملک دارایی که می فروشد، در بانک کشاورزی سرمایه گذاری کند که این کار انجام نشد و برای سال آینده هم مشخص نیست این کار انجام شود یا نه! بنابراین عملا بانک کشاورزی که بانک تخصصی است، در سال آینده هیچ حمایتی از بخش کشاورزی برای ارائه تسهیلات به کشاورزان ندارد./

انتهای پیام

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین