با تورم بالای ۴۰ درصد آیا حقوق و دستمزد یک میلیون ۸۳۵ هزار تومان کفاف زندگی یک کارگر را می‌دهد؟
با تورم بالای ۴۰ درصد آیا حقوق و دستمزد یک میلیون ۸۳۵ هزار تومان کفاف زندگی یک کارگر را می‌دهد؟
اگر قانون کار اصلاح شود و به تعریف روشنی از قراردادهای کار موقت و دائم برسیم، دیگر هیچ کارگری در کشور به دلیل داشتن قرارداد موقت احساس عدم امنیت شغلی نخواهد کرد.

بهارستان آنلاین – داود محمدی گفت: زمانی که بانک مرکزی تورم سال گذشته را بالای ۴۰ درصد اعلام‌ می‌کند آیا حقوق و دستمزد یک میلیون ۸۳۵ هزار تومان کفاف زندگی یک کارگر را می‌دهد؟

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ داود محمدی درباره مشکلات حوزه کارگری اظهار کرد: کارگران در جبهه جهاد اقتصادی به عنوان پیشگام ایفای نقش می‌کنند و امروز در سخت ترین شرایط مشغول فعالیت هستند تا چرخ توسعه ایران اسلامی از حرکت باز نماند.

وی افزود: متاسفانه برخی از مسئولان تنها در ایام هفته کار و کارگر یاد این قشر زحمت کش جامعه می افتند، در حالی که باید مدیران اجرایی همت و تلاش خود را برای حل مشکلات کارگران بکار ببندند.

نماینده مردم قزوین در مجلس ابراز کرد: در شرایط کنونی کارگران از وضعیت اشتغال و تعدیل نیروها، وضعیت قراردادها و همچنین دستمزد سال ۹۹ راضی نیستند و وضعیت معیشتی و درآمدی مناسبی ندارند.

وی عنوان کرد: درحالی که در ماده ۴۱ قانون کار آمده است شورای عالی کار همه ساله موظف است، میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف را با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی کشور اعلام می‌شود به گونه‌ای تعیین کند که زندگی یک خانواده تامین گردد؛ ولی آیا افزایش حقوق کارگران در سال جاری با تورم همخوانی دارد؟

این مقام مسئول بیان کرد: زمانی که بانک مرکزی تورم سال گذشته را بالای ۴۰ درصد اعلام‌ می‌کند آیا حقوق و دستمزد یک میلیون ۸۳۵ هزار تومان کفاف زندگی یک کارگر را می‌دهد؟

وی تصریح کرد: از سوی دیگر می‌بینیم که وزارتخانه‌ها و سازمان‌های متولی وظایف خود را در مورد کارگران به درستی انجام نمی‌دهند، مثلا لایحه اصلاح قانون کار به دلیل اختلاف نظرهای موجود سال‌ها است میان دولت و مجلس در حال رفت و برگشت است و هنوز به نتیجه نرسیده است.

محمدی گفت: آمارها نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد کارگران قرارداد موقت دارند و حق بیمه آنها به درستی پرداخت نمی‌‎‌شود، اما اگر قانون کار اصلاح شود و به تعریف روشنی از قراردادهای کار موقت و دائم برسیم، دیگر هیچ کارگری در کشور به دلیل داشتن قرارداد موقت احساس عدم امنیت شغلی نخواهد کرد.

وی اذعان کرد: به دلیل بحران کرونا بسیاری از کارگران شغل خود را از دست داده و وضعیت معیشتی نامطلوبی دارند که از دولت خواسته ایم‌ تدبیر لازم برای حل مشکلات کارگران در نظر بگیرد.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در پایان اعلام کرد: یکی دیگر از مشکلات در شرایط کنونی دریافت پایین حقوق مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی نسبت به بازنشستگان کشوری و لشکری است و این مسئله موجب بروز مشکلات اقتصادی بسیاری برای این خانوارها شده است.

انتهای پیام/1080

 

  • منبع خبر : صبح قزوین