با زور و تهدید و ارعاب نمی‌ شود انتخابات را به مردم تحمیل کرد
با زور و تهدید و ارعاب نمی‌ شود انتخابات را به مردم تحمیل کرد
هر دو جبهه سیاسی که نتیجه تلاش حداکثریشان به حداقل رسیده است، بدانند که در میان قاطبه و شاید اکثریت مردم بالاخص جوانان هیچ جایگاهی ندارند و باید احساس خطر جدی کنند.

بهارستان آنلاین – اوایل تابستان بود که حجاریان ۶ فرض و یک راهکار برای ورود اصلاح طلبان به عرصه انتخابات را توصیه کرد، امری که با واکنش جناح رقیب روبرو شد و آقای باهنر حجاریان را به گوشه رینگ برد و از شروط حاکمیت برای حضور اصلاح طلبان در انتخابات گفت. وی نماینده حاکمیت نبود ولی آن چنان قاطعانه از این شروط گفت که گویی بخشی از حاکمیت را او اداره می کند. سخنان وی علاوه بر اصلاح طلبان مورد انتقاد برخی اصول گرایان نیز قرار گرفت. محمد مهاجری در این رابطه نوشت: «دفاع غیرمنطقی از دولت مستقر کنونی با وجود ضعف‌های جدی و متعدد، دست اصولگرایان را خالی‌تر می‌کند. کوتاه سخن آنکه ما اصولگراها روی پوست خربزه‌ای که آقای حجاریان زیر پای ما انداخته است سر خورده‌ایم. اگر حواس‌مان را جمع نکنیم ممکن است باز هم این اتفاق تکرار شود. روش‌های کهنه و پوسیده رسانه‌ای که تاکنون در پیش گرفته‌ایم، آورده‌اش همین وضعیتی است که الان با آن روبه‌روییم. چاره‌ای نداریم جز آنکه انتقاد از روش‌های نادرست شورای نگهبان، دولت و… را هوشمندانه و قبل از آنکه به مرکبی برای رقیب تبدیل شود، نزد افکار عمومی مطرح کنیم.» در گفت و گو با حسن بیادی دبیرکل جمعیت آبادگران جوان ایران اسلامی به رد و بدل شدن سخنان سعید حجاریان و محمد رضا باهنر پرداخته است.

اخیرا آقای حجاریان برای ورود به انتخابات آتی ۶ فرض را برای اصلاح طلبان مدنظر قرار دادند، سپس آقای باهنر در مصاحبه‌ای گفتند این حاکمیت است که باید برای شما شرط و شروط بگذارد و نه شما. بنظر شما بر چه اساسی ایشان چنین صحبت‌هایی کرده‌اند؟

اصولگرایان و اصلاح طلبان هر چه که میگذرد کم تلاش و بی خاصیت و در عملکرد خود باری به هرجهت تر و عقبگرد کرده‌اند و افکارشان واپس گرایانه است، از نقد منصفانه و نتیجه عملکرد خود هراسان هستند و پاسخی برای جوانان و آیندگان ندارند. فلذا نزاع میان بعضی از افراد متعلق به دو جناح صوری است، خودشان میدانند که نظراتشان برای مردم پشیزی ارزش ندارد، این دوستان از حال و روز مردم خبر ندارند و فقط برای ماندگاری جناح خود بر اریکه قدرت تلاش مذبوحانه دارند حتی با مکر و حیله دنبال رای حداقلی که مخالف خواسته رهبری است ، هستند. کمی نظرسنجی ها را مطالعه نمی کنند که اکثریت مردم اصلا نسبت به انتخابات بیخیال هستند و انتخابات برایشان موضوع جدی نیست.حضرت امام خمینی بارها در فرمایشات و مصاحبه‌های قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه آزادی مردم مخصوصا بطور اخص در مورد آزادی نظر و تحلیل مسائل روز بیاناتی داشته‌اند بطور مثال «اولین چیزی که برای انسان هست آزادی بیان است. و مطبوعات در نشر همه‌ حقایق و واقعیات حتی کمونیستها آزادند چرا که یکی از بنیان‌های اسلام آزادی و بنیاد دیگر اسلام اصل استقلال ملی است.و حکومت اسلامی یک حکومت مبتنی بر عدل و دموکراسی است. باید اختیارات دست مردم باشد. این یک مسئله عقلی است. هر عاقلی این مطلب را قبول دارد که مقدرات هرکسی باید دست خودش باشد.

بنظر شما مواضع آقای باهنر، موجب دورتر شدن مردم از صندوق رای نخواهد شد؟

با زور و تهدید و ارعاب نمی‌ شود انتخابات را به مردم تحمیل کرد. انتخابات متعلق به مردم است و کسی حق ندارد اهداف قانون اساسی و بنیانگذار جمهوری اسلامی را در مورد آزادی مردم در گزینش نمایندگان خود به انحراف ببرد دولت و دیگر سازمانهای ذیربط با انتخابات کارگزاران مردم هستند که مردم آنان را با شرح وظائف تعیین شده‌ای در قانون انتخاب کرده اند و نمی توانند نظرات شخصی خود را بر امور مردم غالب کنند و باید به این عقیده احترام بگذاریم که مردم ولی نعمتان مسئولان و جفای در حق آنان مستوجب عقوبت دنیایی و آخرتی خواهد بود
خوشبختانه سواد سیاسی بعد از سواد زندگی که از ضروریات زندگی امروزی است در مردم خوب ما رشد یافته و این مهم یکی از معضلات و پاشنه آشیل پیش روی بعضی از مسئولین کم سواد و کم تجربه است و شک نکنید که میانگین سواد سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و دینداری مردم از متوسط مسئولین بالاتر است چه کنیم که کل احزاب ما در کشور به دلیل دخالت‌های بیجای باندهای متصل به قدرت و ثروت نتوانسته‌اند جایگاه حقیقی خود را به اثبات برسانند و هم‌اکنون در کشور یک حزب فراگیر و موثر و قدرتمند نداریم تا مردم بتوانند از آرمانها و خواسته‌های خود دفاع کنند و از مسئولان خود در ناهنجاری‌ها پاسخ بخواهند. گویی مردم باید برای خود وکلای تسخیری انتخاب کنند که هیچ خاصیتی تاکنون نداشته‌اند
با توجه به اینکه خانم منصوری رئیس شورای اصلاح طلبان شده اند آیا در این دوره جریان اصلاحات موضع گیری بهتری نسبت به انتخابات خواهد داشت یا خیر و اینکه در مجموع ورود جریان اصلاحات به عرصه انتخابات را چگونه ارزیابی می کنید؟

زن‌ها در حکومتِ اسلامی آزادند حقوق آنان مثل حقوق مردهاست. این اسلام است که زن را از اسارت مردها بیرون آورد و آن‌ها را هم ردیف مردها قرار داده است، با توجه به اینکه خانم منصوری رئیس شورای اصلاح طلبان شده اند آیا در این دوره جریان اصلاحات موضع گیری بهتری نسبت به انتخابات خواهد داشت یا خیر؟ حتما اینطور نیست، چون انتخاب خانم منصوری برای فرار از اشتباهات دسته جمعی این دوستان در حزب مشارکت است که حتی پاسخگوی هواداران خود نیستند اگرچه بعضی از اصولگرایان افراطی از این واقعیت مستثنی نیستند، بنابر این، جبهه اصلاحات باید دست همکاری جوانان خود را برای کارهای اجرایی و فکر نو محکم بفشارند و در مجموع ورود جریان اصلاحات به عرصه انتخابات را باید اینگونه ارزیابی کرد که هر دو جبهه سیاسی که نتیجه تلاش حداکثریشان به حداقل رسیده است، بدانند که در میان قاطبه و شاید اکثریت مردم بالاخص جوانان هیچ جایگاهی ندارند و باید احساس خطر جدی کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین