با گرانی ناگهانی بنزین به حیثیت مردم لطمه زدند/ این به حساب نیاوردن مردم بود که موجب به راه افتادن اعتراضات شد
با گرانی ناگهانی بنزین به حیثیت مردم لطمه زدند/ این به حساب نیاوردن مردم بود که موجب به راه افتادن اعتراضات شد
من می گویم که این کار اشتباه بود. در ابتدا باید مردم را برای چنین تصمیمی آماده می کردند. خود سهمیه بندی و قیمت ۳۰۰۰ و ۱۵۰۰ تومان دو شوک همزمان بود. اما با شوک سوم کار را خراب تر کردند. شوک سوم به حساب نیاوردن مردم و پنهان کاری کردن بود.

بهارستان آنلاین – احمد توکلی درباره گران شدن قیمت بنزین با بیان اینکه ما مخالف چنین تصمیمی بودیم ؛ گفت : من می گویم که این کار اشتباه بود. در ابتدا باید مردم را برای چنین تصمیمی آماده می کردند. خود سهمیه بندی و قیمت ۳۰۰۰ و ۱۵۰۰ تومان دو شوک همزمان بود. اما با شوک سوم کار را خراب تر کردند. شوک سوم به حساب نیاوردن مردم و پنهان کاری کردن بود.

به گزارش بهارستان آنلاین ؛ دکتر احمد توکلی در گفتگویی پیرامون گران شدن بنزین و سهمیه بندی با اشاره به برخی نظرات درباره قانون تثبیت قیمت ها و نقش آن در گران نشدن تدریجی بنزین گفت : این مساله واقعیت ندارد. برنامه چهارم که در مجلس ششم به تصویب رسید، می گفت دولت می تواند قیمت سوخت های فسیلی را تا فوب خلیج فارس بالا برد. یعنی آن زمان که قیمت ۸۰ تومان بود به ۳۲۰ تومان می رسید، یعنی چهار برابر. ما آن را معکوس کردیم و گفتیم شرکتهای دولتی بزرگ مانند شرکت نفت و پالایش و پخش فرآورده های نفتی نسبت به طرف هزینه حساس نیستند و بی ملاحظه خرج می کنند و بار ناکارآمدی خود را به دوش مردم می اندازند. ما گفتیم برای یک سال از شهریور ۸۳ قیمت ۹ قلم کالای ضروری را ثابت نگه دارند و دولت هم در این مدت موظف ش ود برای افزایش بهره وری شرکتهای دولتی برنامه ارائه کند.

استاد یار گروه علوم اقتصادی دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: من در آن زمان هم بسیار تاکید کردم که افزایش قیمت سوخت به صورت یک باره موجب افزایش تورم می شود. ما هیچ گاه رای ندادیم که قیمت بنزین به یک باره افزایش پیدا کند. گفتیم سیاست های افزایش قیمت نباید مقدم باشد و نباید مردم را جریمه کرد. مردمی که مجبور بودند از ماشین پیکانی استفاده کنند که پر مصرف بود. مجبور بودند بنزینی بخرند که اکتان آن ۸۵ بود که کارایی آن کمتر است. مجبور بودند از جاده هایی استفاده کنند که استاندارد نبود. مجبور بودند برای یک کار ده دقیقه ای در شهر مدتها در ترافیک بمانند. حمل و نقل عمومی خوب نبود. مترو هم نداشتیم. ما در آن زمان هم گفتیم اگر این موارد را اصلاح نکنید چون بنزین جانشین خوبی ندارد و تاکسی هم جانشین ندارد موجب تورم شده و از سویی مصرف نیز کاهش پیدا نمی کند.

توکلی با اشاره به میزان نقش افزایش قیمت بنزین در مصرف آن گفت: میزان مصرف بنزین را با قیمت های بالا نیز نمی توان کاهش داد، مانند دارو. مصرف چنین کالاهایی با افزایش قیمت نیز کاهش پیدا نمی کند. اول باید بنزین با کیفیت، جاده مناسب، دیوان سالاری الکترونیکی، خودرو مناسب و کم مصرف، تجهیز ناوگان حمل و نقل، افزایش خطوط مترو و… صورت بگیرد بعد افزایش قیمت صورت گیرد تا مردم هم بتوانند میزان مصرف بنزین را کاهش دهند. ما از دولت خواستیم که این موارد را اصلاح کند و برای آن بودجه نیز تعیین کردیم. در بودجه سال ۸۵ تمامی این موارد دیده شده بود. آقای احمدی نژاد هم در ابتدا خوب عمل کرد. در حالی که هم آقای خاتمی و هم آقای احمدی نژاد می خواستند در ابتدا قیمت بنزین را افزایش دهند. در برنامه هدفمندی یارانه ها آمده بود که دولت می تواند در برنامه پنجم قیمت ها را افزایش دهد. من چون میدانستم آقای احمدی نژاد می گوید مرگ یک بار، شیون یک بار، می پرسیدم که چه کسی قرار است بمیرد و چه کسی قرار است شیون کند؟ من مخالفت کردم. یک بار در یک جلسه هم گفتم که افزایش قیمت بنزین هم باید به تدریج و طی پنج سال انجام شود که آقای احمدی نژاد نتواند قیمت بنزین را یک باره افزایش دهد. من با شوک درمانی مخالف هستم و روند تدریجی را قبول دارم.

مدیر مسئول وب‌گاه الف  که با هفته نامه صدا گفتگو کرده است در ادامه می گوید: اصلاح قیمت به صورت تدریجی این امکان را به دولت می دهد که مسائل را به تدریج و بدون شوک وارد کردن به جامعه انجام دهد. ما این مساله را به قانون تبدیل کردیم که اسم آن نیز «توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت» بود. متاسفانه امروز می بینم که رسانه های برادران اصلاح طلب می گویند احمد توکلی اجازه نداد قیمت بنزین به تدریج گران ش ود. اما در واقع تدریجی در کار نبود، هم آقای خاتمی و هم احمدی نژاد می خواستند قیمت بنزین را به یک باره افزایش دهند و در نهایت هم آقای روحانی این کار را انجام داد و کار غلطی هم بود. من در آن زمان که آقای احمدی نژاد هم قیمت بنزین را به یک باره افزایش داد منتقد ایشان بودم. ایشان در سال اول ۶۵ درصد فاصله قیمت تا فوب خلیج فارس را طی کرد و این کار غلط بود و موجب افزایش تورم شد.

رئیس سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره نظرش پیرامون افزایش ناگهانی قیمت بنزین در هفته های اخیر نیز می گوید: ما مخالف چنین تصمیمی بودیم. من می گویم که این کار اشتباه بود. در ابتدا باید مردم را برای چنین تصمیمی آماده می کردند. خود سهمیه بندی و قیمت ۳۰۰۰ و ۱۵۰۰ تومان دو شوک همزمان بود. اما با شوک سوم کار را خراب تر کردند. شوک سوم به حساب نیاوردن مردم و پنهان کاری کردن بود. شوک انجام دادن این کار در شب عید. شوکی که در آن به حیثیت مردم لطمه وارد شد. این به حساب نیاوردن مردم بود که موجب به راه افتادن اعتراضات شد و عده ای آشوبگر و مزدور هم از نارضایتی مردم استفاده کرده و این همه خسارت به مردم وارد کردند. امیدوارم خدا کمک کند و بتوانیم این مسائل را برای مردم جبران کنیم.

انتهای پیام / 766