بخشی از نیروهای اصلاح طلب به دنبال تغییر و رفرم از پایین به بالا هستند
بخشی از نیروهای اصلاح طلب به دنبال تغییر و رفرم از پایین به بالا هستند
یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: حس بدبینی و بی‌اعتمادی بین جهانگیری و روحانی متقابل است یکطرفه نیست. آقای روحانی به آقای جهانگیری می گوید «همراهان سیاسی است زیر عبای تو دولت را نقد و برعلیه دولت کار می کنند». حال آنکه جهانگیری هم می گوید من اختیار عوض کردن منشی خودم را نیز ندارم.

بهارستان آنلاین – دکتر حسین الله‌کرم استاد دانشگاه و فعال سیاسی با بیان اینکه دولت روحانی یک شرکت سهامی است ؛ خاطرنشان کرد : با وجود اختلافات در دولت روحانی اما هیچ کدام طرف ها مصلحت را بر حفظ ترکیب دولت می دانند.

به گزارش بهارستان آنلاین ، سردار پاسدار حسین الله کرم در پاسخ به این پرسش که ماندن یا نماندن اسحاق جهانگیری در عملکرد دولت تفاوتی هم ایجاد می کند؟گفت : دولت آقای روحانی شرکت سهامی است و اعضای این شرکت نباید وضعیت را به هم بزنند. کسانی که می گویند جهانگیری از دولت برود، منافع شرکت خود را دنبال می کنند والا همه در این شرکت سهامی تحت عنوان مذاکره با آمریکا برای حل مشکلات مردم مسئولیت گرفتند.

یادگار هشت سال دفاع مقدس بدبینی و بی اعتمادی آقای روحانی به معاون اول خود را متقابل و یکطرفه ندانست و تصریح نمود : آقای روحانی به آقای جهانگیری می گوید «همراهان سیاسی است زیر عبای تو دولت را نقد و برعلیه دولت کار می کنند». حال آنکه جهانگیری هم می گوید من اختیار عوض کردن منشی خودم را نیز ندارم. واقعیت آن است که آقای روحانی مسئولیت ریاست دولت را برعهده دارد اما در آن شرکت سهامی هر کدام از اعضا مسئولیت هایی را به عهده گرفتند.

این فعال سیاسی با اعتقاد بر اینکه آقای جهانگیری نیز به طور متقابل نسبت به آقای روحانی رئیس جمهور بدبین شده است ؛ گفت : آقای جهانگیری با دفتر آقای روحانی طوری به تضاد خورده که گفت «حتی در دفترم خودم هم اختیار عوض کردن منشی را ندارم». این حرف نشانه بدبینی آقای جهانگیری به نزدیکان آقای روحانی است.

الله کرم در پاسخ به این پرسش که اگر بدبینی و بی اعتمادی آقای جهانگیری به آقای روحانی زیاد است چرا از دولت نمی رود؟ گفت: آقای جهانگیری بین دو دیدگاه مردد است. یک گروه معتقدند او باید در دولت بماند و در انتخابات آینده که مجری دولت است نقش موثر ایفا کند. گروه دیگر می گوید «جهانگیری باید از دولت خارج شود تا بتواند بر نیروهای اجتماعی جریان اصلاحات اثر بگذارد و آنها را در میدان حفظ کند». آقای جهانگیری وقتی به طرفداران دیدگاه دوم نزدیک می شود، می خواهد از دولت برود و وقتی به طرفداران دیدگاه اول نزدیک می شود، می کوشد مطالب آقای روحانی را فقط بپذیرد و زیرسیبلی رد کند.

یادگار هشت سال دفاع مقدس در ارتباط با اینکه چرا آقای روحانی معاون اول خود را تغییر نمی دهد؟ تصریح نمود : آنها در چارچوب شرکت سهامی دولت تعهداتی را برای وضع کنونی و آینده به همدیگر دارند.

الله کرم همچنین درباره ایده مشارکت مشروط سعید حجاریان و موضع آقای سید محمدخاتمی ؛ گفت : آقای سیدمحمد خاتمی بعد از انتخابات ریاست جمهوری 88 به یکی از روستاها رفت و در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی رأی خود را به داخل صندوق انداخت. برای آقایان مشخص شد که آقای خاتمی در چارچوب فکری خودش مسائلی را پرورش می دهد و مشارکت در انتخابات را دنبال می کند. اگر اصلاحات را یک روند تحول و تغییر مسالمت آمیز و از بالا فرض کنیم، اصلاح طلبان باید در ساختار حاکمیت بمانند و ساختار را حمایت کنند تا امکان اصلاح از بالا به پایین فراهم شود اما بخشی از نیروهای اصلاح طلب به دنبال تغییر و رفرم از پایین به بالا هستند.

این فعال سیاسی موضع آقای خاتمی علیه حجاریان را عاملی برای پیش برد اصلاحات در درون حاکمیت برشمرد و خاطرنشان کرد : اساسا اصلاحات به مفهوم رفرم از بالا به پایین و درون ساختار حکومت است، در حالیکه نوع اصلاحات آقای حجاریان، رادیکال و از نوع پایین به بالاست. البته هر دو این نظریات در یک طیف با یک نقطه عطف تعریف می شوند که همانا «فشار از پایین و چانه زنی از بالاست».
انتهای پیام / 291