بررسی مغایرت لایحه برنامه هفتم با سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت
بررسی مغایرت لایحه برنامه هفتم با سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت
کمیسیون های «اقتصادی، اداری و بازرگانی» و «زیربنایی و تولیدی» مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲ در دومین جلسه مشترک خود به بررسی لایحه برنامه هفتم پرداختند.

بهارستان آنلاین-داود دانش جعفری عضو کمیسیون اقتصادی، اداری و بازرگانی، گزارشی از جلسه پیشین کمیسیون مشترک در خصوص بررسی لایحه برنامه هفتم در کمیسیون اقتصادی، اداری و بازرگانی مجمع ارائه داد و افزود: در خصوص تحقق هدف رشد ۸ درصدی، موضوعات گوناگون مطرح شده که در این کمیسیون بررسی خواهد شد.

به گزارش«بهارستان آنلاین»دانش جعفری گفت: رشد اقتصادی ۸ درصدی نیازمند طراحی الگو و مدل رشد اقتصادی شتابان و پایدار مبتنی بر مولفه های تقویت رقابت پذیری اقتصاد ملی، ارتقای بهره ­وری، مدل جذب و تامین مالی داخلی و خارجی، تقویت رویکرد اقتصاد محور در روابط بین الملل است که با پیشتازی اقتصاد دانش بنیان و جایگزینی صادرات نفت با الگو‌های اقتصاد مجازی و نیز تعیین سهم و نقش و چگونگی اثرگذاری هر کدامیک از این حوزه‌ها محقق می‌شود.

در ادامه جلسه، سعید شوال پور، معاون سازمان برنامه و بودجه با ارائه مدل مفهومی «نقشه راهبردی توسعه جمهوری اسلامی ایران بر مبنای سیاست­های ابلاغی برنامه هفتم» گفت: برای تحقق پیشرفت اقتصادی توام با عدالت، شاخص‌های عملکرد و ساختار‌ها و فرایند‌ها (در ۷ فصل) و منابع توسعه و پیشرفت (در ۸ فصل) در لایحه برنامه پیش بینی شده است.

در ادامه علی اکبر احمدیان، نایب رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع گفت: بعد از ۴۰ سال نقش آفرینی و تجربه، باید بدانیم که در این مرحله می‌خواهیم چه چیزی را انجام دهیم. هر جا انقلاب اسلامی به موفقیت رسیده، از جمله صنایع دفاعی، با اتکا به تجربه، باور توانمندی­های داخلی و بدون کپی برداری از الگو‌های خارجی به آن دست یافته ­ایم.

در ادامه جلسه، پس از استماع نظر نمایندگان کمیسیون تلفیق مجلس، اعضای دو کمیسیون مجمع به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند و به مواردی از ایرادات شکلی و محتوایی در فصل ۱ لایحه (رشد اقتصادی) اشاره کردند.

محسن زنگنه، نماینده کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ضمن پاسخگویی به موارد مطرح شده در جلسه گفت: برای رشد نباید مبنا را صرفا بر سرمایه گذاری و مدل‌های قرن هجدهمی قرار داد در حالی که میتوان بر اساس بهره وری و اقتصاد دانش بنیان و دیجیتال، رشد مد نظر را بدون فشار بر مردم محقق کرد. اعتمادی که امام راحل و رهبر انقلاب به مردمی سازی داشتند، تداومش در اقتصاد، شکوفایی در پی خواهد داشت.

در پایان مقرر شد برای جلسه آتی، سرمایه گذاری لازم برای رشد ۸ درصد و منابع آن مطرح شود.

در این جلسه، علاوه بر حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع و مهندس محمدرضا باهنر، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی، اداری و بازرگانی مجمع، علی اکبر احمدیان، داود دانش جعفری، حجت الاسلام و المسلمین محمدی عراقی، محمود احمدی نژاد، حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری، مهندس محمد فروزنده، مهندس سید مصطفی میرسلیم، سعید جلیلی، مهندس غلامرضا آقازاده از اعضای مجمع و شوال پور معاون سازمان برنامه و بودجه، مقصودی، سرپرست امور اقتصادکلان سازمان برنامه و بودجه کشور، محسن زنگنه و حجت الاسلام و المسلمین بحرینی از کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی و جمعی از دبیران کمیته‌های مربوطه در دبیرخانه مجمع، حاضر بودند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین