بروکراسی پیچیده اداری در کشور یک شبه به وجود نیامده که یک شبه جمع شود
بروکراسی پیچیده اداری در کشور یک شبه به وجود نیامده که یک شبه جمع شود
ضعیف بودن ضمانت اجرا در قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار به عدم اجرای درست این قانون دامن زده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: تاخیر و تعلل در اجرای قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار طبیعی است، زیرا درگیر یک دیوان سالاری گسترده در کشورمان هستیم.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ حسن لطفی نماینده  مردم رزن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما یک فرآیند اداری پرپیچ و خم و تاریخی در کشورمان داریم؛ اظهارکرد: این بروکراسی پیچیده اداری یک شبه به وجود نیامده که یک شبه جمع شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه وزارت اقتصاد برای اجرای قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار و راه اندازی درگاه ملی صدور مجوز‌ها اقدام‌هایی را انجام داده است ادامه داد: اجرای قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار نیازمند یک عزم ملی است و باید دولت و مجلس برای اجرای آن ورود کند.

 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه افزود: دولت باید برای اجرای قانون تسهیل در صدور مجوز‌های کسب و کار عزمی جدی داشته باشد و حتی برای دستگاه‌هایی که از اجرای این قانون استنکاف می‌کنند، جرم تعیین کند.

لطفی در ادامه افزود: دستگاه‌هایی که اطلاعاتشان را در درگاه ملی صدور مجوز‌های کسب و کار ثبت نمی‌کنند و یا به اجرای قانون تمکین نمی‌کنند، باید به نوعی مجرم شناخته شوند، به عبارتی اجرای قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار باید ضمانت اجرا داشته باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه متاسفانه ما در قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار ضمانت اجرای ضعیفی داریم، گفت : امروز شاهد هستیم حتی برای کسانی که از اجرای قانون استنکاف می‌کنند هیچگونه جرمی در نظر گرفته نمی شود و ضعیف بودن ضمانت اجرا در قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار به عدم اجرای درست این قانون دامن زده است.

لطفی در ادامه افزود: بروکراسی پیچیده اداری و ساختار پیچیده دیوان سالاری در کشور و نبود زیرساخت‌های لازم در ادارات مختلف باعث شده اجرای پنجره واحد صدور مجوز‌ها ناقص باشد.

این نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه نکته‌ای که باید در اجرای قانون به آن توجه کرد این است که ما موانع خیلی زیادی برای صدور مجوز‌ها داریم، گفت: باید این راه‌های اضافی برای گرفتن مجوز حذف و در نهایت یک ساختار ساماندهی شده در درگاه ملی صدور مجوز‌های کسب و کار ایجاد گردد.

این نماینده مجلس در ادامه بیان کرد: در ساختار قبلی ۵۰ مرحله برای گرفتن یک مجوز بقالی داریم، ما باید این فرایند‌ها را اصلاح و سپس فرایند اصلاح شده را وارد درگاه ملی صدور مجوز‌های کسب و کار می‌کردیم، ولی متاسفانه همین ۵۰ فرآیند را وارد این درگاه کرده ایم. بالاخره باید یک روز این فرآیند‌ها حذف شوند و در داخل یک سامانه متمرکز شوند.

لطفی در پایان درباره میزان پیشرفت اجرای قانون تسهیل توضیح داد: سرعت رشد اجرای قانون تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار متوسط بوده و اجرای آن نیازمند یک عزم جدی است تا یکبار برای همیشه معضل صدور مجوز‌ها در کشور حل و فصل شود

انتهای پیام/6178