بهترین راه برای مهار تورم و توزیع عادلانه منابع یارانه، کارت الکترونیک یا کوپن الکترونیکی است
بهترین راه برای مهار تورم و توزیع عادلانه منابع یارانه، کارت الکترونیک یا کوپن الکترونیکی است
کالابرگ الکترونیک مصوبه مجلس است و دولت باید به آن عمل کند. نمایندگان مجلس بر این باورند که با کالابرگ ثبات در بازار حکم‌فرما خواهد شد

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یارانه نقدی به تورم و افزایش نقدینگی دامن می‌زند گفت: هرگونه تزریق منابع مالی به بازار قطعاً تورم زاست و بهترین راه برای مهار تورم و توزیع عادلانه منابع یارانه، کالا برگ الکترونیکی است.

به گزارش جامعه خبری «بهارستان آنلاین» ؛ دکتر حجت الله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه سالهاست که بخش عظیمی از منابع ارزی کشور به دلیل پرداخت یارانه در قالب ارز ترجیحی هدر رفته و مردم بهای سنگین آن را پرداخته‌اند؛ اظهار داشت:  طبق سیاست ارز ترجیحی باید رفاه و آسایش خانواده‌ها افزایش پیدا می‌کرد اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه تقلیل هم یافت.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: طی سالهای گذشته هزاران میلیارد تومان از درآمدهای ارزی کشور صرف توزیع یارانه به بخش‌های مختلف اقتصادی کشور شد اما شاهد عدم توزیع عادلانه این درآمدها و یارانه‌ها در قالب ارز ترجیحی بودیم.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از دامداران از اینکه نمی توانستند نهاده‌های دامی مورد نیاز واحد تولیدی خود را تامین کنند گلایه داشتند، این در حالی بود که ارز ترجیحی سه سال برای واردات نهاده‌های دامی پرداخت می‌شد.

فیروزی اظهار داشت: متأسفانه تخصیص ارز ترجیحی میزان واردات کالاها را به شدت افزایش داد و این کالاها بی رویه وارد کشور می‌شدند. همچنین بخش قابل توجهی از این کالاهایی که وارد می‌شد مورد نیاز کشور نبود اما عده‌ای از افراد خاص و وابسته به دولت وقت از رانت برخوردار بودند و توانستند ارز دولتی را دریافت کنند و در داخل به سودهای نجومی دست پیدا کنند و در نهایت آنچه که از کف می‌رفت منابع ارزی بود که در جیب صادرکنندگان خارجی قرار می‌گرفت.

وی حذف ارز ترجیحی را ضرورتی انکارناپذیر عنوان کرد و گفت: اگر ارز ترجیحی ادامه پیدا می‌کرد سالانه مقادیر عظیمی از منابع ارزی کشور اتلاف می‌شد و نه تنها تورم مهار نمی‌شد بلکه افزایش هم می‌یافت، لذا دولت مردمی آقای رئیسی با درک درست از شرایط جلوی ضرر را سریع گرفت تا بیش از این منافع اقتصادی و ملی کشور متضرر نشود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی درباره جایگزینی کالابرگ الکترونیک با یارانه نقدی گفت: هرگونه تزریق منابع مالی به بازار قطعاً تورم زاست و تشدید تورم را به دنبال دارد، لذا بهترین راه برای مهار تورم و توزیع عادلانه منابع یارانه، کارت الکترونیک یا کوپن الکترونیکی است. کالابرگ الکترونیک مصوبه مجلس است و دولت باید به آن عمل کند. نمایندگان مجلس بر این باورند که با کالابرگ ثبات در بازار حکم‌فرما خواهد شد، اما یارانه نقدی به تورم و افزایش نقدینگی دامن می‌زند، البته برخی بر این باورند که توزیع یارانه نقدی برای کسانی که در مناطق محروم و روستاها ساکن هستند بهتر از کالابرگ الکترونیکی است، زیرا آنها اکثراً نیازهای خود را تولید می‌کنند اما اگر کالابرگ به آنها تعلق بگیرد شاید از منابع یارانه ای آنچنان بهره نبرند اما به باور ما باید یک نسخه ای که مناسب و میان این دو انتخاب شود.

انتهای پیام/5552

  • منبع خبر : فارس