بی‌توجهی به منافع منطقه از سوی غربی‌ها برهم زننده نظم منطقه است
بی‌توجهی به منافع منطقه از سوی غربی‌ها برهم زننده نظم منطقه است
اینکه امروز اوکراین به این وضعیت رسیده نتیجه اقداماتی است که ناتو برای رسیدن به مرزهای روسیه انجام داده است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: ما به عنوان یک قدرت نوظهور در منطقه غرب آسیا گسترش ناتو را نمی‌پذیریم و معتقدیم بی‌توجهی به منافع منطقه از سوی غربی‌ها برهم زننده نظم منطقه است.

به گزارش جامعه خبری «بهارستان آنلاین» ؛دکتر عباس مقتدایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلانی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور قزاقستان مبنی بر گسترش ناتو و افزایش دامنه نفوذ آن، اظهار کرد: طی سال‌های پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده آمریکا و اعضای پیمان بین‌المللی ناتو تلاش کرده‌اند که حیطه فعالیتی و نفوذ خود را در منطقه آسیا و شرق گسترش دهند.

مقصر همه نابه‌سامانی‌های اوکراین پیمان آتلانتیک شمالی است
وی ادامه داد: این موضوع کاملا خودخواهانه و بر هم‌زننده نظم و امنیت است، به همین جهت نابه‌سامانی‌ها در دهه‌های گذشته در عرصه روابط و ارتباطات میان دولت‌ها در این منطقه به وجود آمده که مقصر همه این مسائل را باید ناتو و کشورهای دارای حق وتو دانست، اینکه امروز اوکراین به این وضعیت رسیده نتیجه اقداماتی است که ناتو برای رسیدن به مرزهای روسیه انجام داده است، بنابراین طبیعی است که روسیه به عنوان یک قدرت منطقه‌ای اجازه چنین اقدامی را ندهد.

مقتدایی تأکید کرد: غرب با علم به اینکه مجموع اقداماتش در خصوص اوکراین موجب تحریک روسیه می‌شود، به تلاش‌های خود برای واکنش نشان دادن روسیه ادامه داد که نتیجه طبیعی آن در شرایط فعلی، نابه‌سامانی در بخشی از اروپا است.

به عنوان یک قدرت نوظهور گسترش ناتو را نمی‌پذیریم
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه شروع‌کننده این نابه‌سامانی‌ها پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به «ناتو» است، تصریح کرد: ما به عنوان یک قدرت نوظهور در منطقه غرب آسیا نسبت به چنین رفتارهایی از سوی ناتو گلایه داریم و معتقدیم بی‌توجهی به منافع منطقه از سوی غربی‌ها برهم زننده نظم منطقه است، نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب هم بر آن تاکید کردند، این سیاست اعلامی از سوی مقام معظم رهبری و همان سیاست اتکای کشورهای منطقه به خودشان برای تأمین امنیت است.

کشورهای منطقه خودشان امنیت خاورمیانه را تأمین می‌کنند
وی ادامه داد: در اجلاس اخیر امنیت دسته جمعی در ارمنستان که نمایندگان پارلمان‌های قفقاز جنوبی و برخی از کشورهای منطقه مانند روسیه حضور داشتند، بنده به عنوان نماینده اعزامی پارلمان ایران عرض کردم که امنیت منطقه را خودِ کشورهای منطقه برعهده دارند و از عهده این کار برمی‌آیند، بنابراین دخالت کشورها یا قدرت‌های بیرون، بر هم زننده نظم در منطقه است.

همکاری‌های علمی یکی از محورهای اصلی گسترش ارتباط با همسایگان است
مقتدایی با اشاره به بخش دیگری از اظهارات رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس‌جمهور قزاقزستان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های گذشته و به‌ویژه در ماه‌های گذشته که سیاست دیپلماسی همسایگی را دنبال می‌کند، بر توسعه مناسبات علمی به عنوان یکی از محورهای اصلی مذاکرات دوجانبه تأکید ویژه داشته‌اند، ما اکنون در تاجیکستان توسعه علمی و خدمات فنی و مهندسی در حوزه پهپادها به عنوان یک توافق را انجام می‌دهیم.

پیشرفت‌های علمی ایران زمینه‌ساز توسعه منطقه خاورمیانه است
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: علاوه بر این، چون ایران در حوزه پزشکی و دیگر خدمات فنی و مهندسی ابعاد مختلفی نظیر سدسازی و راهسازی و ساخت پل‌های غیرمتعارف از توانمندی زیادی برخوردار است، اکنون برای کمک به توسعه منطقه تلاش می‌کند تا ارتباطات علمی و مناسبات تقویت‌کننده صلح در منطقه نیز افزایش یابد.

انتهای پیام/5324

  • منبع خبر : آنا