سنگین‌تر شدن وظایف روحانیت با تأکیدات اخیر رهبر فرزانه انقلاب بر تبلیغ جامع
سنگین‌تر شدن وظایف روحانیت با تأکیدات اخیر رهبر فرزانه انقلاب بر تبلیغ جامع
از همه نهادها و مؤسسات و گروه‌های جهادی و تبلیغی و مدارس و مراکز و مدیریت‌های حوزوی در ایران و جهان می‌خواهم با عزمی استوار و برنامه‌ای نو و تلاشی جهادی برای گسترش جهاد تبیین و روشنگری و فعالیت‌های تبلیغی برنامه‌ریزی نمایند.

بهارستان آنلاین-پیام حضرت آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه به مناسبت قرار گرفتن در آستانه موسم تبلیغی ماه محرم خطاب به همه نهادها و مؤسسات و گروه‌های جهادی و تبلیغی و مدارس و مراکز و مدیریت‌های حوزوی در ایران و جهان به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین علیهم السلام

ماه محرم فرا می‌رسد و پرچم‌های عاشورا برافراشته و بار دیگر مشعل‌های هدایت عاشورایی روشن و دریای سوگواری سالار شهیدان خروشان می‌گردد و درهرخانه و کوی و برزن مراسم وعظ و عزاداری و مرثیه سرایی رونق می‌گیرد.

عاشورا آئینه زلال همه اسلام و درسنامه جامع همه تعالیم آن و جلوه گاه همه ارزش‌ها و فضیلت‌های انسانی و الهی و نماد کارزار حق وباطل در همه تاریخ است وراز ماندگاری و نورافشانی آن در جامعیت پیام همراه با اوج اخلاص و ایثار و مهندسی الهی و نبوی و حسینی آن و راهنمایی ائمه هدی در صیانت از عاشورا است و در پرتو همه اینها درطول قرن‌ها منبر و هیئت و مجلس و مراسم ومنبر حسینی (ع) چراغ نورافشان و شمع فروزان هدایت نسل‌ها بوده است و در مکتب تربیتی عاشورا جامعه و جوانان تربیت می شده اند و در دوران معاصر و عصر امام خمینی ره انقلاب اسلامی دربستر عاشورا شکل گرفت و گفتمانی نو و جهانی و تمدنی پدیدار و جلوه‌ای از آن در راهپیمایی با شکوه و پدیده تمدنی و کم نظیر اربعین و گسترش و امتداد عاشورا به سراسر جهان و کشورها نمودار گشته است.

اینک شایسته است چند نکته مهم یادآوری شود:

۱ . حوزه‌های علمیه و روحانیت راستین در طول تاریخ پرفراز و نشیب و برغم همه سختی‌ها و رنج‌ها عاشورا و پیام‌های نجات بخش آن را صیانت کرده و ازآن فرصتی برای ترویج شریعت و تبیین معارف اسلامی و تربیت عاشوراییان فراهم آورده است و در این میان نقش ملت رشید ایران و عراق و دیگر ملت‌های منطقه و امت و اسلام در احیا مراسم حسینی برجسته است و قابل ستایش و تقدیر، و نهضت به صورت فزاینده استمرار دارد.

اینک که با جنگ ترکیبی و پیچیده جدید و امواج طوفانی مغایر با ارزش‌های الهی و اسلامی و انقلابی مواجه شده ایم بیش از هر زمان دیگر به جهاد تبیین و تبلیغ عاشورایی و دفاع از پیام عاشورا و پاسخ‌گویی به نیازها و پرسش‌های نو نیاز داریم و در این میان ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و امتداد جهانی آن و یاد و احیای یاد و نام شهدای عالیقدر و اسوه‌های ایثار و مقاومت و فداکاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

۲. تأکید اخیر رهبری معظم انقلاب اسلامی مدظله‌العالی بر تبلیغ پژوهش محور، تبلیغ جهادی و انقلابی، تبلیغ تهاجمی و فعال، تبلیغ پیشگیرانه و آینده نگر، تبلیغ مخاطب و بویژه جوان و نوجوان محور، تبلیغ معطوف به درمان ریشه‌های فساد و استکبار، تبلیغ جهانی و بین‌المللی، تبلیغ جامع شیوه‌های سنتی و نوین، تبلیغ مبتنی بر دانش و فناوری‌های جدید و با بهره‌گیری از فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای و هوش مصنوعی، تبلیغ مبتنی بر مهارت‌های روزآمد و در یک سخن تبلیغ جامع و متوازن، وظیفه روحانیت ارجمند و حوزه‌های علمیه و نهادهای تبلیغی و فرهنگی و دینی را سنگین‌تر می‌کند و اهتمام و برنامه ریزی و تحرک میدانی وسیع‌تر می‌طلبد و همه باید تلاش خود را مضاعف سازیم.

این ده اصل برگرفته از رهنمودهای اخیر رهبری معظم و نیز سایر توصیه‌های مراجع عظام و با بهره‌گیری از تجارب انبوه مبلغان و گروه‌های در میدان و ذخایر و دستاوردهای نهادهای تبلیغی و فرهنگی و حوزوی می‌تواند آغاز فصل جدید باشد و همه باید چون زنجیره‌ای بهم پیوسته و شبکه ای هماهنگ و هم افزا و منسجم اقدام نمائیم و همه توان و ظرفیت را در این مسیر به کار گیریم.

۳. بفضل الهی بزرگان اهل منبر حسینی وخطبای برجسته و مبلغان گرانمایه و گروه‌ها و جریان‌های خود جوش و پر خروش در صحنه حاضرند، انتظار می‌رود اساتید و محققان بزرگوار حوزه‌ها نیز سنت تبلیغ روحانیت را استمرار و ارتقا بخشند ودر صحنه ارتباط با مردم و ترویج و تبلیغ و تبیین معارف الهی و اهل بیت علیهم السلام حضور چشمگیر داشته باشند و فضای درس وبحث حوزه را به میدان عمل و اقدام و هدایتگری متصل نمایند و نیازهای بی نهایت را پاسخ دهند، هم محتوای لازم علمی ارائه و هم در صحنه‌ی عمل نقش آفرینی نمایند.

در آستانه عاشورا و ماه‌های محرم و صفر انتظار اولیای الهی و شهدای گرانقدر آن است که همه طلاب و فضلا و استادان و پژوهشگران و بزرگان حوزه‌های علمیه وروحانیت بزرگوار و گروه‌های تبلیغی و جهادی و انقلابی و بسیجی پیشگام شوند، همانطور که تا کنون مبلغان و گروه‌های تبلیغی و جهادی در میدان‌های گوناگون پیشاهنگ و افتخار آفرین بوده اند، و در کنار امامان جمعه و جماعت و خطبای ارجمند نقش تاریخی خود را در تبلیغ حسینی و عاشورایی ایفا نمایند.

۴. امید است هیئت‌های حسینی و شاعران و هنرمندان و سرایندگان و مرثیه سرایان با ابتکارات بیشتر و با تأکید بر معرفت و معارف عاشورایی و دینی در کنار شور و هیجان و حماسه حسینی و با ارتباط و همکاری وثیق تر با روحانیت آگاه و مراکز تبلیغی و حوزوی و علمای بلاد بر گسترش و عمق معارف و شعائر اسلامی و عاشورایی بیافزایند. عاشورا حماسه‌ای بی نظیر و مکتب بزرگ معرفتی و دارای لایه‌ها و ابعاد بی شمار است و شور حسینی باید همه ی آن‌ها را بازتاب دهد و از همه ی آسیب‌ها مصون بماند و با میدان داری نخبگان و دانشگاهیان و فرهنگیان و هنرمندان و مسئولان هیئت‌ها و جوانان عزیز در کنار روحانیان و مبلغان تحولات جدیدی رقم خورد.

۵ . عاشورا پدیده‌ای است که در مذهب اهل‌بیت ع از فروغ و منزلتی ویژه برخوردار است اما این قیام بزرگ جاویدان و فرا مذهبی و در ابعادی فرا دینی است و به سخنی دیگر عاشورا و پیام‌های سالار شهیدان و اصحاب باوفایش پدیده‌ای ابدی و جهانی و بین‌المللی و فراتر از عصرها و نسل‌ها و اندیشه‌های گوناگون است، اما در عصر ما کاملاً ابعاد جهانی و تمدنی آن برجسته شده است، ازاین‌رو از علمای اسلام، اعم از علما و مبلغان شیعه و اهل سنت، بدان اهتمام ورزند و برای پیشبرد اهداف اسلامی و اصلاح سبک زندگی فردی و اجتماعی و اصلاح نظام‌های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و مبارزه با فساد و استکبار، بهره برند و اتحاد مذاهب اسلامی را در این زمینه شکل دهند و از آن دستمایه‌ای برای وحدت تمدنی و گفتمانی مسلمانان بیافرینند.

۶. ضمن آنکه در مراسم‌های عاشورایی سوگواری و عزاداری و شور و شعور حسینی، باید به مسائل اجتماعی و حل آسیب‌های خانوادگی و اجتماعی و ارتقای اخلاق و معنویت و سبک زندگی اسلامی و مسائل جوانان و بانوان و نیز چاره اندیشی برای بحران‌ها و چالش‌های مهمی مانند گسترش آسیب‌های خانوادگی و طلاق، کاهش گسترده رشد جمعیت، و بویژه لطمه‌های سنگین به حجاب و ارزش‌های الهی و سبک زندگی اسلامی پرداخت، و ضمن تقدیر و سپاس از خدمت‌های صادقانه و گسترده نظام اسلامی و قوا و دستگاه‌های مسئول، مطالبات مراجع عظام و حوزه و مردم عزیز را در حوزه اقتصاد و معیشت و فرهنگ را مطرح کرد و تعالی معنوی و وحدت و همبستگی ملی و ایمانی و اسلامی را تقویت کرد.

در پایان از همه نهادها و مؤسسات و گروه‌های جهادی و تبلیغی و مدارس و مراکز و مدیریت‌های حوزوی در ایران و جهان می‌خواهم با عزمی استوار و برنامه‌ای نو و تلاشی جهادی برای گسترش جهاد تبیین و روشنگری و فعالیت‌های تبلیغی برنامه‌ریزی نمایند و با آگاهی و آمادگی و شور و هیجان انقلابی برنامه‌ریزی و اقدام نمایند و شبکه‌های تبلیغی و فرهنگی و هنری و مساجد و تکایا و مدارس علمیه با همکاری ائمه محترم جمعه و جماعت و با هدایت و حمایت نهادهای تبلیغی و حوزوی طرحی نو و شوری انقلابی درافکنند و به فضل الهی شاهد فصل جدیدی در درخشش انوار الهی و عاشورایی و حسینی در ایران و جهانی باشیم.

متعاقباً توصیه‌ها و نکاتی توسط معاونت محترم تبلیغ و امور فرهنگی حضور مبلغان ارجمند و مدیران گرامی ارسال خواهد شد و امید است مورد توجه قرار گیرد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

انتهای پیام/

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین