تا زمانی که برنامه ای در زمینه عفاف و حجاب نداشته باشیم موفقیت هم در این موضوع نخواهیم داشت
تا زمانی که برنامه ای در زمینه عفاف و حجاب نداشته باشیم موفقیت هم در این موضوع نخواهیم داشت
همه حرف من این است در مساله فرهنگی مثل حجاب نمی توانیم نگاه سلبی داسته باشیم و نمی توانیم با زور و اجبار این موضوع را به پیش ببریم.

نماینده مردم  رودسر و املش گفت : در مورد حجاب با توجه به شرایط و اقتضائات دنیای امروز، بایستی این نکته را مد نظر داشته باشیم که در انقلاب اسلامی، با توجه به اینکه موفقیت های بسیار زیادی در حوزه حجاب و عفاف داشته ایم، اما از یک جهت می بینیم که جامعه ما متاثر از فرهنگ های وارداتی و غالبی است که متاثر از رسانه های بزرگ دنیا شده است.

حجت الاسلام محمد صفری ملک میان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پارلمانی جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» با تاکید بر اینکه دولت های مختلف و متعددی که در گذشته و همچنین نهادهای حاکمیتی دیگری که در این موضوع مرتبط هستند، می باید نسبت به موضوع فرهنگ عفاف و حجاب برنامه خاصی داشته باشند ؛ گفت : به جرات می توان گفت و ادعا کرد که تا به امروز ما هیچ برنامه ای در زمینه عفاف و عفاف نداشته ایم. و تا زمانی  که برنامه ای نداشته باشیم نسبت به هر مساله ای که باشد موفقیت هم در آن موضوع نخواهیم داشت. لذا نظام، و همه دولت ها و نهادهای مرتبط موظف اند نسبت به مساله حجاب یک بسته فرهنگی برای جامعه تعریف کنند که قابلیت اجرا در جامعه و دنیای امروز ما داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر فرمایشات رهبرفرزانه انقلاب در دیدار با ائمه جمعه که باید در زمینه عفاف و حجاب بسیار متین و منطقی و به دور از احساساتِ بی‌مورد، ورود کرد ؛ خاطرنشان کرد : حجاب الزاماً چادر نیست و این فتوای همه علمای دینی ما است ؛ رهبرفرزانه انقلاب هم تاکیدشان بر این موضوع است بنابر این ما در جامعه ای زندگی می کنیم که اندیشه ها و آرمان های اهل بیت در آن حاکم است، این دقت را باید داشته باشیم که نسخه هایی که می پیچیم، باید مبتنی بر شرایط اجتماعی جامعه امروز ما هم باشد.

نماینده مردم  رودسر و املش با بیان اینکه کارشناسان چه در حوزه و چه در دانشگاه درباره عفاف و حجاب حرف های بسیار خوب و قابل اجرایی دارند، گفت:  مهم این است که مجلس شورای اسلامی، دولت و برخی از سازمان های مرتبط،باید نسبت به مقوله عفاف و حجاب برنامه ریزی درستی را تدوین کنند که قابلیت اجرا داشته باشد و همه حرف ما همین است.

وی با تاکید بر اینکه امروز ما نیروی انتظامی را در شرایط سخت قرار می دهیم که متاسفانه قربانی بسیاری از عملکردهای غلط دولت های ما می شود؛ تصریح نمود:  همه حرف من این است که اگر می خواهیم مساله فرهنگی مثل حجاب را در جامعه خود درست کنیم، نمی توانیم نگاه سلبی داسته باشیم، نمی توانیم با زور و اجبار این موضوع را پیش ببریم. این کار، کاری فرهنگی، تربیتی و آموزشی است. نهادهای مرتبط در کشور ما( نهادهایی که کار فرهنگی، تربیتی و آموزشی انجام می دهند)، آن ها باید برای این موضوع برنامه ریزی دقیق تری داشته باشند.
متاسفانه جامعه ما در حوزه های مختلف گرفتار نه دو صدایی، بلکه چند صدایی شده است. این چند صدایی، نسل جدید و امروز ما را دچار یک تحیّر می کند و این تحیّر موجب یک بحران هویت شخصیتی برای جامعه جوان ما شده است.

حجت الاسلام  صفری با اشاره به شکل گیری گسست فکری و فرهنگی بین نسل های اول انقلاب و نسل سوم و چهارم انقلاب ؛ گفت: موضوعاتی که در دهه شصت مطرح بود( در حوزه نوع دوستی، تعاون، همکاری، گذشت، ایثار و فرهنگ همزیستی)، امروز در نسل چهارم انقلاب کمتر پیدا و دیده می شود و دلیل آن این است که ما در حوزه تربیتی، خوب و درست عمل نکردیم.

وی در ادامه گفت : نسخه های تربیتی متعددی در طول دو هزار سال از جناب سقراط، افلاطون، ارسطو، اندیشمندان جدید مثل فروید، شخصیت های دیگری در حوزه انقلاب اسلامی در کشور ما ، دانش آموخته های بسیار بزرگی در حوزه و دانشگاه ، همگی اندیشه های خوب و جالبی مطرح می کنند لذا در جامعه ای که دینی است، جامعه ای که دین باور است و جامعه ای که موضوعات ایمان در آن حاکم است، یک خلا در آن وجود دارد به نام خلا آموزش؟ وقتی خلا آموزش را در کنار ایمان تعریف کنیم، آن جامعه می شود تربیت شده.

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در دنیای غرب، ایمان خیلی حاکم نیست؛ گفت :  آموزش باعث می شود انسان، درست زندگی کردن را یاد بگیرد. یکی از جاهایی که ما می خواهیم در آن درست زندگی کنیم، فرهنگ همزیستی، نوع دوستی و در کنار همدیگر بودن است.چگونه است که در جامعه دینیِ ما و با توجه به اینکه در ایام محرم هستیم و مصداق هایی مثل امام حسین(ع) به عنوان الگو داریم( که چگونه زندگی کردن را به ما یاد داده)، ما هنوز نتوانستیم امام حسین (ع) را به درستی برای نسل سوم و چهارم انقلاب مطرح کنیم؟

وی در پایان گفت : ما جنبه های شورِ نیمروز عاشورا را به مردم معرفی کرده ایم، اما جنبه های شعور عاشورا را برای جامعه تبیین نکرده ایم و این جامعه هنوز شناخت درستی از امام حسین(ع) ندارد. هنوز شناخت درستی از حضرت زهرا(س) ندارد.این جامعه شیعی (که ادعا می کنیم ام القرای جهان اسلام هستیم)، هنوز شناخت درستی از امام زمان و مساله ظهور ندارد.این وظیفه کیست؟ وظیفه حوزه ، دانشگاه، دولت و نهاد های مرتبط است. این ها نیامدند و هیچ نسخه ای تا به امروزبنده در این زمینه ندیده ام و در جایی مطالعه نکرده ام و لذا این خلا را امروز در کف جامعه می توانید به وضوح احساس کنید.

انتهای پیام/5679

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین