تب افزایش قیمت ها به ماکارونی رسید
تب افزایش قیمت ها به ماکارونی رسید
هر روز شاهد افزایش یک قلم از کالاهای اساسی و استراتژیک مصرفی مردم هستیم لذا با توجه به تورم بالا و سطح درآمدی ناهمگون بسیاری از طبقات دآمدی در کشور لزوم سهمیه بندی و توزیع کوپنی کالا بیش از پیش احساس می گردد تا با کوتاه شدن دست دلالان و واسطه ها تا حدودی فضای اقتصادی کشور رو به آرامش رود.

بهارستان آنلاین – تب بالارفتن قیمت ها اینروزها به ماکارونی هم سرایت نموده است و باعث تعجب مردم شده است اگرچه زمزمه افزایش قیمت ماکارونی از چندین روز قبل آغاز شده بود اما همین زمزمه ها کافی بود تا این محصول نیز در سوپرمارکت ها و به ویژه فروشگاه های مواد غذایی کمیاب و حتی نایاب شود.

به گزارش بهارستان آنلاین ، دبیرکانون انجمن های صنایع غذایی قطع شدن یارانه گندم را دلیل اصلی این گرانی برشمرد ه است و خاطرنشان نموده با توجه به افزایش دوبرابری قیمت گندم آسیابانی و دروم مجوز افزایش هفتاد درصدی ماکارونی قانونی می باشد .

داود موسوی معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی اقتصادی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز افزایش نرخ گندم مورد استفاده برای تولید ماکارونی را دلیل این افزایش برشمرد و تاکید نمود : گندم مورد نیاز صنایع تولید ماکارونی سال گذشته هر کلو900 تومان بود اما همین مقدار در سال جاری به حدود یک هزارو هشتصد هزار تومان افزایش یافته است که با احتساب سایر هزینه ها به یک هزار و 900 تومان رسیده است.

اما دبیر انجمن واردکنندگان و صادرکنندگان بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی اقتصادی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هم ضمن تایید افزایش نرخ گندم برای تولید ماکارونی تصریح نمود: انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی تصمیم گرفت که بسته های ماکارونی رشته ای را با قیمت کمتر از قیمت مصوب سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با نرخ 4700 تومان در سراسر کشور عرضه نماید .

ارمیا واعظ با تاکید بر اینکه عرضه ماکارونی با کمترین سود الزامی است خاطر نشان نمود : با توجه به افزایش قیمت گوشت و برنج ، ماکارونی تبدیل به کالایی استراتژیک در سفره اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه خواهد شد لذا باید این محصول با حداقل سود به دست مصرف کنندگان برسد.

داود موسوی معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی اقتصادی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هم در گفت و گو با ایرنا، افزایش نرخ گندم مورد استفاده برای تولید ماکارونی را دلیل افزایش بهای این کالا می‌داند. به گفته او “گندم موردنیاز که تا پارسال کیلویی ۹۰۰ تومان بوده، از آغاز امسال به حدود یک هزار و ۸۰۰ تومان افزایش یافته که با احتساب سایر هزینه ها به یک هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است”.

ارمیا واعظ، دبیر انجمن واردکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی هم در مصاحبه با خبرگزاری مهر با اشاره به اختلاف در مورد قیمت گذاری ماکارونی می‌گوید، انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی تصمیم گرفت که بسته‌های ۷۰۰ گرمی ماکارونی رشته‌ای را با قیمتی کمتر از قیمت مصوب سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان یعنی با نرخ ۴۷۰۰ تومان در سراسر کشور عرضه کند. واعظ در این گفت‌گو عرضه این محصول با “کمترین سود” را الزامی می‌داند چرا که به گفته او، «با توجه به میزان افزایش قیمتی که در دو محصول گوشت وبرنج اتفاق افتاد، ماکارونی تبدیل به یک کالای استراتژیک در سفره اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه خواهد شد.»

انتهای پیام/133

  • نویسنده : سحرجمالی