ترامپ اشتباه بزرگی کرد/ یک مقام آمریکایی: آمریکا از همین الان خود را در جنگ ببیند/ اتاق باروت عراق؛ در استانه انفجار
ترامپ اشتباه بزرگی کرد/ یک مقام آمریکایی: آمریکا از همین الان خود را در جنگ ببیند/ اتاق باروت عراق؛ در استانه انفجار
یک مقام نظامی آمریکا ضمن اشاره به قدرت ایران در پاسخ تاکید دارد که اقدام متقابل ایران می‌تواند همه جا اتفاق بیفتد و آمریکا اکنون باید منظر پاسخ تهران از طریق متحدانش بوده و شاید باید به فکر خداحافظی از عراق هم باشد.

بهارستان آنلاین – وبگاه خبری پولیتیکو با اشاره به اینکه ترامپ با ترور سردار سلیمانی قمار بزرگی در عراق کرد، تاکید کرد که این اقدام آمریکا ممکن است به یک فاجعه در عراق منجر شود.

به گزارش بهارستان آنلاین ، منابع رسمی رسانه ای در عراق سحرگاه امروز، جمعه اعلام کردند که سردار قاسم سلیمانی فرمانده قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه «ابو مهدی مهندس» جانشین فرمانده الحشد الشعبی در بغداد به شهادت رسیدند.

بعد از این اتفاق دردناک، رسانه‌های داخلی و خارجی نسبت به آن واکنشهای مختلفی نشان دادند. اسکای نیوز، بی بی سی، ایندیپندنت، الجزیره و سایر شبکه‌های مهم دنیا به این عملیات تروریستی واکنش نشان داد و به بررسی آن پرداختند.

در این میان، وبگاه خبری پولیتیکو با اشاره به اینکه ترامپ با ترور سردار سلیمانی قمار بزرگی در عراق کرد، تاکید کرد که این اقدام آمریکا ممکن است به یک فاجعه در عراق منجر شود. تحلیلگر این سایت ضمن اشاره به بحرانی بودن شرایط عراق، اقدام تروریستی امروز آمریکا را تاثیرگذار بر شرایط منطقه و متحدان این کشور در خاورمیانه دانست.

پولیتیکو افزایش قیمت نفت، افزایش تنش بین نیروهای عراقی و آمریکا در این کشور و احتمالا دریافت پاسخ از جانب ایران را از جمله نتایج این اقدام دانست. لازم به ذکر است که یکی از کسانی که در حمله تروریستی امروز به شهادت رسید ابو مهدی المهندس(فرمانده جریان حشد الشعبی) بود. این اتفاق می تواند روابط عراق و آمریکا را بیش از پیش به هم بریزد.

پولیتیکو به واکنش برخی مقامات آمریکایی نیز پرداخت. این وبگاه به نقل ازیکی از اعضای کابینه ترامپ می‌گوید: ” نمی توانم باور کنم… حالا یک پرسش همه را به خود مشغول کرده است… اقدام بعدی ایران چه خواهد بود…. آیا این اقدام آغاز یک جنگ منطقه ای است؟”.

یک مقام سابق آمریکایی نیز در این رابطه گفته است: “آمریکا از همین الان باید خود را در جنگ ببیند”.

پولیتیکو ضمن اشاره به قدرت ایران در پاسخ به ایران تاکید دارد که اقدام متقابل ایران می‌تواند همه جا اتفاق بیفتد. در آفریقا، آمریکا، آسیا و خلیج فارس. این وبگاه ضمن اشاره به این نکته که عراق مدتی است بین تهران و واشنگتن قرار گرفته تاکید دارد که اکنون این کشور می تواند به راحتی مسیر خود را انتخاب کند. آمریکا اکنون باید منظر پاسخ ایران از طریق متحدانش بوده و شاید باید به فکر خداحافظی از عراق هم باشد.

این در حالی است که متحدین منطقه ای آمریکا یعنی عربستان و امارات مدتی است که نشان داده اند علاقه ای به تنش با ایران ندارند و همین امر حاکی از این است که آمریکا نمی‌تواند روی این دو کشور خیلی حساب کند.

عراق؛ اتاق باروتی در آستانه انفجار

پیش از این هم بسیاری از رسانه‌ها از اینکه عراق می‌تواند اتاق باروت تنش بین ایران و آمریکا شود خبر داده بودند. چند ماه قبل یک سایت عربی این اوضاع را پیش بینی کرده و از احتمال وقوع جنگ در عراق نوشته بود چرا که در این منطقه اصطکاک نیروهای ایرانی و آمریکایی بیش از هر جای دیگری است(اینجا بخوانید).

همچنین با اوج گیری اعتراضات در عراق و استعفای دولت عادل عبدالمهدی، برخی رسانه‌های آمریکایی نیز دست به قلم شده و در مورد حوادث احتمالی در عراق مطالبی نوشته اند.این واکنشها تا آنجا بود که وبگاه نشنال اینترست که اصولا گرایشی تند و جمهوری خواهانه دارد در مقاله ای احتمال درگیری بین نیروهای آمریکایی و مقاومت یا ایران در عراق را از منظر حقوقی در داخل ایالات متحده بررسی کرد.

حالا باید صبر کرد و دید که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و ایران به چه صورت پاسخ کوبنده ای به این اقدام تروریستی آمریکا خواهد داد.

انتهای پیام /853