تصاویر با کیفیت از پرتاب موشک ماهواره بر ایرانی چگونه به دست ترامپ رسید؟
تصاویر با کیفیت از پرتاب موشک ماهواره بر ایرانی چگونه به دست ترامپ رسید؟
توییت کنایه‌آمیز ترامپ درباره ماهواره ناهید 1 : " ایالات متحده آمریکا در حادثه فاجعه‌باری که طی آماده‌سازی‌های نهایی در سکوی پرتاب موشک ماهواره‌بر سفیر در جایگاه یک در سمنان رخ داد نقشی نداشته است.

بهارستان آنلاین – رویترز به نقل از پاتریک ادینگتون، مامور سابق سیا معتقد است که کیفیت عکسی که ترامپ از پروژه ماهواره ای ایران گذاشته، به نحوی است که به نظر توسط ماهواره های جاسوسی آمریکا گرفته شده است.
به گزارش بهارستان آنلاین ، توییت دیروز “دونالد ترامپ” درباره ادعای ناکامی پروژه فضایی ایرانی پرتاب ماهواره ناهید 1 به فضا و انتشار یک تصویر ادعایی باکیفیت از سکوی پرتابی که ظاهرا متعلق به موشک سفیر برای پرتاب ماهواره ناهید 1 به فضا بوده است، فضای تبلیغاتی جدیدی در اختیار ایالات متحده آمریکا برای جنگ روانی و رسانه‌ای علیه ایران، ایجاد کرده است.

ترامپ دیروز بدون اینکه خبری رسمی درباره پرتاب ماهواره ناهید 1 به فضا منتشر شود توییتی کنایه‌آمیز در این باره نوشت.

ترامپ توییت کرد: ” ایالات متحده آمریکا در حادثه فاجعه‌باری که طی آماده‌سازی‌های نهایی در سکوی پرتاب موشک ماهواره‌بر سفیر در جایگاه یک در سمنان رخ داد نقشی نداشته است. برای ایران بهترین آرزوها را دارم و امیدوارم در مشخص کردن اینکه در جایگاه یک چه اتفاقی افتاده، موفق باشند.”

زبان توییت رئیس جمهور آمریکا با توجه به لفاظی‌های معمول او علیه ایران و توییت‌های خصمانه بسیاری که در گذشته منتشر کرده، کمی عجیب بود. با این حال، بعد از این توییت، شک و شبهه های بسیاری توسط رسانه‌ها مطرح شد.

نظر رسانه‌های جهان درباره توییت ترامپ: آمریکا در حال رصد است

خبرگزاری رویترز مدعی شد که توییت ترامپ می‌تواند این حدس را بار دیگر مطرح کند که احتمالا آمریکا همچنان نظارتهای جاسوسی و مخفیانه در ایران دارد. رویترز برای توجیه این نظر مدعی است قبل از توییت ترامپ و اعلام رسانه‌های آمریکایی، مقامات ایران خبری از شکست پروژه پرتاب ماهواره ندادند.

در همین حال، مقامات ایرانی بعد از حادثه بیان کردند که هیچ حادثه ای در سمنان رخ نداده است. وزیر اطلاعات و فناوری ارتباطات، محمدجواد آذری جهرمی، در توییتر خود نوشت: «خیلی‌ها جویای احوال ماهواره‌ی ما شده‌اند. ظاهرا اخباری منتشر شده که سومین تلاش برای استقرار ماهواره در مدار ناموفق بوده. راستش ناهید۱ حالش خوبه، الان هم در آزمایشگاه مستقره. خبرنگاران هم میتونن بیان بازدیدش». وی همچنین یک فیلم تبلیغاتی از ماهواره ناهید 1 را از یک کانال ایرانی به توییت خود پیوست کرد.

آذری جهرمی به کنایه به رئیس جمهور آمریکا گفت که اگر ترامپ آنقدر اشراف اطلاعاتی دارد چرا از سقوط پهباد آمریکا توسط سپاه فیلمی نگرفت؟

با وجود اعلام نظر آذری جهرمی، بعد از مدتی اخباری از داخل مبنی بر شکست نسبی پروژه ناهید 1 منتشر شده و این شبهه را مطرح کرد که ممکن است محتوای توییت ترامپ درست باشد.

علاوه بر این، رویترز به نقل از پاتریک ادینگتون، مامور سابق سیا معتقد است که کیفیت عکسی که ترامپ از پروژه ماهواره ای ایران گذاشته، به نحوی است که به نظر توسط ماهواره های جاسوسی آمریکا گرفته شده است.

رویترز مدعی است به دلیل ترس شدید آمریکا از فعالیتهای موشکی ایران، ماهواره‌ها دائما در حال جاسوسی و رصد مناطق مختلف ایران هستند تا از این طریق بتوانند نشانه ای از فعالیتهای هسته ای و موشکی ناقض برجام پیدا کرده و علیه ایران در سازمان ملل اقامه دعوی کنند و این احتمالا باعث شده از فعالیت ماهواره ناهید 1 هم تصویر بردارند.

به جز رویترز، گاردین هم در گزارشی به توییت ترامپ پرداخت و لحن توییت او را در حالیکه بین ایران و آمریکا درگیری و رقابت شدید است، عجیب و مرموز دانست. گاردین مانند رویترز تاکید دارد که آمریکا به شدت در حال رصد فعالیتهای موشکی ایران است چرا که می‌ترسد فعالیتهای ایران در جهت تجهیز موشکهای بالستیک ایران باشد هرچند ایران این حرف را رد کرده و اعلام نموده که ماهواره ناهید کاملا در جهت فعالیتهای علمی و انسانی بوده است.

گاردین به نقل از آلیسون پوچیونی که یک متخصص عکسهای ماهواره ای است می‌گوید که رزولوشن عکس منتشر شده توسط ترامپ نشان می‌دهد که این تصویر توسط دوربینهای معمولی ماهواره ای گرفته نشده و احتمالا یک ماهواره بسیار پیشرفته این تصویر را گرفته است. این نشان می‌دهد که آمریکا پیشرفته ترین تجهیزات ماهواره ای را در مورد رصد فعالیتهای موشکی ایران به کار گرفته؛ اما نکته مهم این است که چنین عکسی معمولا توسط رسانه‌ها منتشر نمی‌شود چرا که جزء اسناد مخفی پنتاگون یا نهادهای اطلاعاتی آمریکا است و به همین دلیل اقدام ترامپ مبنی بر انتشار این عکس کاملا خارج از چارچوب قانونی ایالات متحده بوده است.

پوچیونی معتقد است که انتشار این عکس توسط ترامپ اهداف سیاسی مبهمی دارد که احتمالا به قصد ترامپ مبنی بر تخریب ایران در محافل جهانی ربط داشته باشد.

گاردین در انتهای گزارشش تاکید دارد که نیویورک تایمز در ابتدای هفته قبل گزارشی منتشر کرد که در آن مدعی شده بود، بعد از توقف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس، آمریکا چند حمله سایبری گسترده علیه ایران و تاسیسات سپاه انجام داده. اقداماتی که با مقاومت تیم اطلاعاتی و فنی سپاه روبرو شده و موفقیت آمیز نبود. اگر ادعای نیویورک تایمز درست باشد، این امر نشان می‌دهد که آمریکا سطح جدیدی از فعالیتهای خرابکارانه سایبری و هوشمند را علیه کشورمان به کار گرفته است.

ماهواره ناهید 1 را بشناسید

ماهواره ناهید ۱ در واقع یک ماهواره مخابراتی است. این ماهواره برای اولین بار در کشور، در پژوهشکده سامانه­‌های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران به کارفرمایی سازمان فضایی ایران طراحی و ساخته شده است. ماموریت‌های ماهواره مخابراتی ناهید۱ در راستای دستیابی به فناوری طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی زمین آهنگ، مطرح و در یک ماهواره پیاده‌سازی شده است.

ماهواره زمین‌آهنگ ماهواره‌ای است که در مدار زمین‌آهنگ قرار دارد و دوره مداری آن با دوره گردش زمین یکسان است. این‌گونه ماهواره‌ها پس از هر زمان نجومی (در حدود ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۴ ثانیه) به موقعیت خود در آسمان باز می‌گردد. مزیت ماهواره‌های زمین‌آهنگ این است که نسبت به یک نقطه خاص بر روی زمین و نیز نسبت به ایستگاه‌های زمینی همیشه در یک محدوده از آسمان باقی می‌مانند.

ویژگی مشخص ماهواره‌های زمین‌آهنگ این است که همیشه در یک نقطه خاص در آسمان باقی می‌مانند، بدین معنی که گیرنده‌های زمینی این ماهواره‌ها نیاز به جابه‌جایی نداشته و می‌توانند در یک جهت ثابت باشند. ماهواره‌های زمین‌آهنگ اغلب برای اهداف مخابراتی به‌کار می‌روند.

آنطور که مسئولان می‌گویند، اهداف اصلی ماهواره ناهید مخابراتی است و با قرارگیری روی باند یو اچ اف و کی یو با ایستگاه های زمینی تبادل اطلاعات انجام می‌دهد. البته دوربین سنجشی هم روی آن مستقر است و به مدت دو ماه و نیم می‌تواند در مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین قرار بگیرد.

مأموریت‌های پروژه ناهید شامل موارد زیر است:

۱. باز کردن صفحات خورشیدی در مدار

۲. ارتباط در باند مخابراتی Ku در مدار

۳. تصویربرداری و تخمین نرخ باز شدن صفحات خورشیدی

۴. کنترل وضعیت سه محوره

سازه ماهواره ناهید ۱ از جنس آلومینیم سری ۷۰۰۰ بوده که فضای مناسب برای اجزای زیرسیستم‌های مختلف را فراهم می‌کند و از قطعات ماهواره در مقابل بارهای پرتابگر پشتیبانی سازه‌ای به عمل می‌آورد.
انتهای پیام / 480

  • منبع خبر : خبرفوری