تمام کشور با کمبود دارو و آنتی بیوتیک مواجه است و مردم از این شرایط فوق العاده گله مند هستند
تمام کشور با کمبود دارو و آنتی بیوتیک مواجه است و مردم از این شرایط فوق العاده گله مند هستند
متاسفانه سازمان غذا و دارو برآورد دقیقی از میزان مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در  ندارد و احتکار دارو  بر حاد شدن بحران دارویی در کشور افزوده است.

نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی درباره کمبود دارو و آنتی بیوتیک در کشور اظهار کرد: احتکار شرکت های دارویی را در کنار قیمت خرید از تولیدکنندگان یکی از دلایل حاد شدن بحران دارویی کشور دانست.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ؛ محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی مجلس شورای اسلامی درباره دلیل کمبود دارو و آنتی بیوتیک در بازار گفت: علت کمبود دارو فقط یک مقوله نیست بلکه چند دلیل در این مسئله دخیل است. یکی از دلایل کمبود دارو قیمت آن است.

وی در ادامه بیان کرد: دارو با قیمتی از شرکت ها خریداری می شود که تامین همان هزینه های تولید کننده را نمی دهد. در این شرایط تولید کننده مجبور می شود برای جلوگیری از ضرر دهی از تولید خود بکاهد.

محسنی بندپی در ادامه خاطر نشان کرد: حتی در جلسه ای که در مجلس با تولید کنندگان دارو و مسئولان وزارت بهداشت برگزار شد، این تولید کنندگان اعلام کردند که با ضرر 25 درصدی در حال فروش داروهای خود هستند.

نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: این شرایطی که هم اکنون به وجود آمده ناشی از حذف ارز ترجیحی هم هست. بعد از حذف این ارز قیمت مواد اولیه گران شده و در این شرایط تولید کننده در حال ضرر دادن است.

وی درباره راهکار نظارتی مجلس در این شرایط نیز گفت: راهکار نظارتی مجلس در این شرایط باید این باشد که بر عملکرد وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و شرکت های دارویی نظارت وجود داشته باشد تا با این شرایط مواجه نشویم.

بندپی با بیان اینکه درخواست‌ تولید کنندگان این بوده که هزینه‌ها از ابتدای خط تولید تا انتهای خط تولید محاسبه شود و سپس قیمت گذاری انجام شود گفت: در این شرایط قیمت برخی از اقلام دارویی افزایش پیدا خواهد کرد تا تولید کننده ضرر نکند، البته این افزایش قیمت شامل حال مردم نخواهد شد و مقرر شده با هماهنگی هایی سازمان‌های بیمه‌گر پوشش‌های بیشتری را برای داروها وضع کنند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: مشکل بعدی در بروز این مشکل این بوده که سازمان غذا و دارو برآورد دقیقی از میزان مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در کشور نداشته است. زیرا اگر برآورد دقیقی وجود داشت مشکل کارخانه های تولید کننده دارو در نظر گرفته می شد.

بندپی در ادامه اعلام کرد: البته شرکت های دارویی اقدام به احتکار دارو هم کرده بودند که این مسئله بر حاد شدن بحران دارویی در کشور افزوده است.

این نماینده مجلس یازدهم درباره شرایط دسترسی به دارو و آنتی بیوتیک در حوزه انتخابیه اش توضیح داد: کمبود دارو در حوزه انتخابیه من همانند سایر کشور است و تفاوتی ندارد. در حال حاضر تمام کشور با کمبود دارو و آنتی بیوتیک مواجه هستند و مردم از این شرایط فوق العاده گله مند هستند.

انتهای پیام/6110