تنبور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد
تنبور در فهرست ملی میراث ناملموس ثبت شد
در اجرای ماده ۱۲کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس و ماده ۳ قانون اساسنامه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در جلسه شورای ملی ثبت میراث فرهنگی ناملموس که در تاریخ ۹۸/۱۰/۹ با حضور مدیر کل و کارشناسان اداره ثبت آثار و اعضای این شورا برگزار شد، پرونده "هنر ساختن، نواختن، مقام‌ها و فرهنگ تنبور" بررسی شد و برای ثبت در فهرست آثار ملی میراث ناملموس ایران تایید شد.

بهارستان پرونده تنبور که با همکاری یحیی رعنایی، فرید الهامی و شهاب نیکمان تهیه شده بود از سوی موسسه مانا نقش برای بررسی در شورای ملی ثبت پیشنهاد شد و شهاب نیکمان مدیر عامل موسسه مانانقش به نمایندگی از تهیه کنندگان برای دفاع از پرونده در جلسه شورا حاضر شد.
نیکمان مدیر عامل موسسه مانا نقش در گفتگو با خبرنگار بهارستان آنلاین  در خصوص ثبت ملی تنبور گفت: پیش از این موضوعات منطقه ای مانند “هنر ساختن و نواختن تمیره تنبور لکی” در فهرست آثار ملی ثبت شده بود ولی این پرونده، پرونده‌ای جامع مربوط به میراث تنبور با گستره ملی است.


وی ضمن ابراز قدردانی از حمایت مدیران و کارشناسان معاونت میراث فرهنگی و اعضای شورا در ثبت این پرونده افزود: برای تدوین این پرونده از حدود دو سال پیش مشغول به گردآوری اطلاعات و مستندنگاری بوده‌ایم و به این منظور در مناطقی که از دیدگاه میراث تنبور دارای اهمیت هستند به استادان و میراث داران متعددی مراجعه کرده و از دانش ایشان بهره برده‌ایم. به این ترتیب در این پرونده بیش از ۲۰۰ مقام تنبور و روایات مختلف آنها از مناطق صحنه، گوران، لکستان و آذربایجان مستندنگاری شده است.
نیکمان همچنین گفت: در چند دهه‌ی اخیر استادانی مانند زنده یاد سید امر الله شاه ابراهیمی، زنده یاد سید خلیل عالی نژاد، زنده یاد طاهر یارویسی، شهرام ناظری، کیخسرو پورناظری، علی اکبر مرادی و … در معرفی میراث تنبور و انتقال این میراث از نسل های پیشین به نسل‌های امروز نقش عمده ‌ای داشته‌اند.

انتهای پیام / 847

  • منبع خبر : بهارستان