تهدید تهران از سوی فرانسه برای فعال کردن مکانیزم ماشه
تهدید تهران از سوی فرانسه برای فعال کردن مکانیزم ماشه
وزیر خارجه فرانسه گفته این کشور بطور جدی کلید زدن «مکانیسم ماشه» را ـ که به ازسرگیری تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر خواهد شد ـ در دست بررسی دارد.

بهارستان آنلاین – ژان ایو لودریان ، وزیر خارجه فرانسه ایران را به آغاز سازوکار موسوم به مکانیسم ماشه تهدید کرد.

به گزارش بهارستان آنلاین به نقل از رویترز، لودریان گفته این کشور بطور جدی کلید زدن «مکانیسم ماشه» را ـ که به ازسرگیری تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر خواهد شد ـ در دست بررسی دارد.

وزیر خارجه فرانسه گفته در تلاش است واشنگتن را مجاب کند فشارها علیه ایران را کاهش دهد. انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان کشورهای طرف برجام، بعد از خروج آمریکا از این توافق هسته‌ای، وعده دادند ایران را از مزایای وعده‌ داده ‌شده در این توافق برخوردار کنند.

با این حال، کشورهای اروپایی اعتراف کرده‌اند که تا کنون به وعده‌های خود برای برخوردار کردن ایران از مزایای این توافق عمل نکرده‌اند. در چنین شرایطی ایران یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام گام‌هایی برای کاستن از تعهدات خود در توافق برداشت.

چند هفته پیش، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود تأیید کرد که ایران غنی‌سازی اورانیوم را در تأسیسات فردو آغاز کرده است. در واکنش، کشورهای اروپایی در بخشی از بیانیه مشترک خود روز دوشنبه برای اولین بار تهدید کرده‌اند که آماده‌اند همه مکانیسم‌ها از جمله آغاز «سازوکار حل و فصل مناقشات» (یا مکانیسم ماشه) را برای وادار کردن ایران به قطع گام‌های برجامی خود بررسی کنند.

طبق مفاد برجام، در صورتی که هر یک از طرف‌ها معتقد باشد طرف دیگر به تعهداتش متعهد نیست می‌تواند مسأله را به کمیسیونی مشترک شامل نمایندگان ایران، روسیه، چین، سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا ارجاع دهند.

چنانچه طرف شاکی نتواند اختلاف را در سطح کمیسیون مشترک فیصله دهد، باید شورای امنیت سازمان ملل متحد را از این مسأله مطلع کند. این شورا هم باید ظرف سی روز «ادامه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران» را به رأی‌ بگذارد.

اگر قطعنامه «ادامه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران» به تصویب نرسد، تحریم‌های سازمان ملل متحد که قبل از برجام علیه ایران وضع شده بودند مجدداً احیا می‌شوند؛ از این مکانیسم به عنوان «مکانیسم ماشه» یاد می‌شود.

انتهای پیام / 759