تهران دارای جایگاه برجسته و ممتازی است که باید به آن توجه شود
تهران دارای جایگاه برجسته و ممتازی است که باید به آن توجه شود
باید حوزه و دانشگاه با جدیت بیش‌تری پای کار شهرداری‌ها بیایند تا الگوهای جدیدی خلق شود.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: شهردار باید فرمانده اصلی معماری در شهر باشد و در این مسیر باید شهرداری، دانشگاه‌ها را پای کار آورده و با استفاده از ظرفیت هیأت‌های اندیشه‌ورز به دنبال ایجاد الگوهای جدید باشد.

به گزارش جامعه خبری تحلیلی «بهارستان آنلاین» ، حضرت آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار با علیرضا زاکانی شهردار تهران، اظهار کرد: تهران جایگاه برجسته و ممتازی دارد که باید به آن توجه شود.

وی با اشاره به اینکه تهران قابلیت الهام بخشی به تمام کشور و جهان دارد، مطرح کرد: میزان تأثیر عمل در ارزش عمل بسیار مؤثر است.

مدیرحوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه باید به الگوی معماری و شهرسازی توجه ویژه‌ای شود، عنوان کرد: این موضوع جزو اولویت‌ها و تؤکیدات مقام معظم رهبری نیز است.

وی با اشاره به اینکه در گذشته این کشور معماری‌های خوبی وجود داشته است، خاطرنشان کرد: معمارهای برجسته‌ای همچون شیخ بهایی توانسته بودند آثار ارزشمندی را خلق کنند.

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه متأسفانه هنوز به مکتب معماری متناسب با اسلام و به روز دست پیدا نکرده‌ایم، تصریح کرد: علت اصلی این خلا نیز جدایی حوزه‌ها و دانشگاه‌ها است.

وی با اشاره به اینکه شهرسازی، معماری و هنر هدایت‌گر روح جامعه هستند، یادآور شد: باید گام‌های جدیدی در حوزه معماری و شهرسازی برداشته شود تا با ورود به شهرها حس معنوی و متناسب با سنت‌ها وجود داشته باشد.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه شهردار باید فرمانده اصلی معماری در شهر باشد، ابراز کرد: در این مسیر باید شهرداری، دانشگاه‌ها را پای کار آورده و با استفاده از ظرفیت هیئت‌های اندیشه‌ورز به دنبال ایجاد الگوهای جدید باشد.

وی ادامه داد: باید حوزه و دانشگاه با جدیت بیش‌تری پای کار شهرداری‌ها بیایند تا الگوهای جدیدی خلق شود.

عضو خبرگان رهبری اهتمام بر محوریت مساجد را مدنظر قرار داد و افزود: در شهر تهران باید حدود ۱۰ هزار مسجد با ۲۰ شاخصه اصلی داشته باشیم که جوانان و نوجوانان در آن حضور داشته باشند.

وی با اشاره به مباحث هنری شهر تهران، اظهار کرد: در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور مباحث فرهنگی از طریق هنر به شهروندان منتقل می‌شود که باید این موضوع نیز در دستورکار قرار بگیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه با بیان اینکه انقلاب اسلامی در هنر تحولاتی ایجاد کرده است، مطرح کرد: ۲۰ هنر جذاب و اسلامی داریم که می‌تواند جامعه را متحول کند که باید برای آن‌ها سرمایه‌گذاری شود.

وی با اشاره به اینکه در این مسیر نیازمند تولید فکر مستمر هستیم، عنوان کرد: آموزش و پرورش نیز از نظر منابع و نیروی انسانی با محدودیت‌هایی مواجه است که باید به آن‌ها کمک شود.

عضو فقهای شورای نگهبان  از امضای تفاهم‌نامه همکاری حوزه و آموزش و پرورش در موضوعات مختلف ازجمله طرح امین یاد کرد و گفت: شهرداری می‌تواند از این ظرفیت برای فرهنگ‌سازی و … نیز استفاده کند.

وی با بیان اینکه مدارس علمیه باید فعالیت‌های بیشتری در جامعه داشته باشند، خاطرنشان کرد: در حوزه‌های علمیه طرح‌های مختلفی داریم که می‌تواند با شهرداری همکاری داشته و در جامعه پیاده‌سازی شود.

مدیرحوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه فقه معاصر برای فعال کردن فقه سنتی حوزه برای مسائل جدید است، تصریح کرد: فقه معاصر مورد استقبال و تاکید مقام معظم رهبری نیز است.

وی افزود: در این بخش نیز آمادگی لازم وجود دارد که حوزه نیازهای فکری و عملی شهرداری را پاسخ دهد.

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه باید به نخبگان و استعدادهای کشور توجه ویژه‌ای شود، یادآور شد: متأسفانه فرار این استعدادها از کشور زیاد است ولی این افراد ضدانقلاب نیستند بلکه در انتخاب شغل مناسب در کشور با مشکلاتی مواجه هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور ادامه داد: توزیع عادلانه خدمات در سطح شهر نیز یک موضوع مهم است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام/

 

 

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین