تهران در عبور از مرز تعیین شده ذخیره اورانیوم تسلیم احساسات نشود
تهران در عبور از مرز تعیین شده ذخیره اورانیوم تسلیم احساسات نشود
خبرگزاری اینترفکس نوشت که لاوروف یادآور شده است که تا کنون هیچ تراکنشی با ایران از طریق سازوکار اینستکس انجام نشده است.

بهارستان آنلاین – امروز سرگئی لاوروف با بیان اینکه تحریم های آمریکا موجب شده است تا ایران از حد تعیین شده ذخیره اورانیوم غنی شده عبور کند گفت : تهران خویشتندار باشد.

به گزارش بهارستان آنلاین ، وزیر خارجه روسیه پس از اعلام تهران مبنی بر عبور از مرز 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده از تهران خواست به اصول کلیدی توافق هسته ای و به علاوه پروتکل الحاقی آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبند باشد.

خبرگزاری اینترفکس نوشت که لاروروف یادآور شده است که تا کنون هیچ تراکنشی با ایران از طریق سازوکار اینستکس انجام نشده است.

این در حالی است که اتحادیه اروپا چند روز قبل از عملیاتی شدن اینستکس خبر داده بود و ادعا کرده بود که اولین تراکنش ها با ایران از طریق سازوکار اروپایی در حال انجام است.

از سوی دیگر کشورمان تاکید دارد که با توجه به نقض برجام از سوی آمریکا و تعلل طرف های اروپایی برای انجام اقدامات عملی و موثر برای حفظ توافق هسته ای بر طبق مفاد تعیین شده در این توافق حق دارد اجرای تعهداتش را به طور جزئی یا کلی کاهش دهد.

از این رو طبق بند بیست و ششم برجام ، در صورت عدم پایبندی طرف مقابل به تعهداتش ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

همچنین بر اساس بند سیو ششم اگر موضوع اختلافی با طی مراحل این بند فیصله نیافت شاکی می تواند این امر را به عنوان مبنای توقف کلی و یا جزئی اجرای تعهداتش بر طبق برجام قلمداد نموده و یا به شورای امنیت سازمان ملل ابلاغ کند که معتقد است موضوع ، مصداق عدم پایبندی اساسی به شمار آید.

انتهای پیام /