تولید اورانیوم چهار برابر شده است / از امروز به مدت ده روز شمارش معکوس آغاز شد
تولید اورانیوم چهار برابر شده است / از امروز به مدت ده روز شمارش معکوس آغاز شد
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) به تشریح آخرین اقدامات فنی سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت.

بهارستان آنلاین – سخنگوی سازمان انرژی اتمی با حضور در مجتمع آب سنگین خنداب به سئولات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش بهارستان آنلاین ، بهروز کمالوندی درباره بحث تصمیمات شورای امنیت ملی گفت : ما تولید را در نطنز افزایش دادیم و امروز شمارش معکوس شروع شده است و از امروز به مدت ده روز ما از سقف سیصد کیلو عبور خواهیم نمود و افزایش تولید بالا خواهد رفت و سرعت افزایش اورانیوم غنی شده3.67بالا خواهد رفت

کمالوندی در ادامه گفت : ما در زمینه آب سنگین به مصرف کننده تبدیل شده ایم که در یکی از موارد تا پنجاه و هفت بیماری را می توان تشخیص داد. ممکن است در سنوات آینده نیازی به صادر کردن آب سنگین نداشته باشیم.

سخنگوی سازمان انرژی هسته ای درباره دور دوم اقدام کشورمان برای کاهش تعهدات به برجام گفت : منتظر تصمیم مقامات هستیم اما هنوز برای طرف اروپایی وقت باقی مانده است و آنها فکر نکنند که بعد از شصد روز بار دیگر شصد روز دیگر تمدید خواهد شد اقدامات ایران در راستای بندهای 26 و 36 برجام است .

کمالوندی با بیان اینکه سناریوهای مختلفی را درباره افزایش 3.67 در نظر گرفته ایم ، گفت : د ذهن ترامپ این است که اگر کسی از ما آب سنگین نخرد به صورت خودکار کارخانه تعطیل می شود در صورتی که اینگونه نیست ما هم مصرف داخلی داریم و هم بازار ما تعهدی برای مازاد 130 تن آب سنگین داریم و فقط باید آنرا عرضه کنیم اگر کسی خرید ما می فروشیم و اگر کسی نخرید بالاتر می رویم.

سخنگوی سازمان انرژی هسته ای درباره تاسیسات فردو نیز گفت : فردوی فعلی با فردوی سابق خیلی فرق دارد ما در فردو مرکز خلا هم داریم و در نطنز واحد اختلاط هست در شرایط بسیار خوبی قرار داریم و اگر محدودیت ها برداشته شود خواهید دید که به سرعت برای پیشرفت و تامین رفاه کشور حرکت خواهیم کرد .

کمالوندی درباره اقدام طرف مقابل گفت : جلسه و نشست دیگر کفایت نمی کند و به محض اینکه آنها اقدام عملی نشان دهند ما به شرایط قبل باز خواهیم گشت.

سخنگوی سازمان انرژی هسته ای در باره سناریوهای این سازمان برای افزایش غنی سازی اورانیوم گفت : یک سناریو این است که 3.67 را برای نیاز نیروگاه بوشهر تعریف کنیم که می شود 5 درصد و یک نیاز دیگر برای راکتور تحقیقاتی تهران تعریف کنیم که می شود 20 درصد که البته سناریوهای مختلفی دیده شده است.

کمالوندی درباره نوع همکاری ایران با آژانس بین المللی اتمی نیز گفت : آژانس نظارت سه گانه دارد گه یکی پادمانی است ، یک نظارت پروتکلی است که ایران این را بر اساس تصمیم مجلس به صورت داوطلبانه پذیرفته استو یکسری نظارت های برجامی است که تعدادشان زیاد نیست مثل نظارت بر انتقال مواد .نظارت پادمانی اجباری است اما نظارت پروتکلی اختیاری است . بنابر این نظارت پادمانی برای کشور هسته ای که ان پی تی را قبول دلرد اجباری است.

سخنگوی سازمان انرژی هسته ای افزود : اگر به این سبک ادامه یابد عملا خروج از برجام اتفاق می افتد .

انتهای پیام /222