جناح بازی‌ها کنار رود اوضاع اقتصادی تغییر می‌کند / اگر از  فضای مجازی غافل شویم دشمن همه چیز ما را با خود خواهند برد.
جناح بازی‌ها کنار رود اوضاع اقتصادی تغییر می‌کند / اگر از  فضای مجازی غافل شویم دشمن همه چیز ما را با خود خواهند برد.
اگر مسائل جناحی کنار گذاشته و تیم اقتصادی تقویت شود یقینا اوضاع نابسامان اقتصادی کشور تغییر خواهد کرد.

بهارستان آنلاین – حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که تعیین مقدرات انسان بر اساس لیاقت و شایستگی ها است، خاطرنشان کرد: اگر متخلق به اخلاق حسنه و فضائل باشیم خدای متعال نیز تقدیر شایسته ای برای ما رقم می زند، عکس این مساله نیز صادق است.

به گزارش بهارستان آنلاین ، حضرت آیت الله مکارم شیرازی در آیین احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان که با حضور گسترده اقشار مختلف مردم در مسجد مدرسه علمیه امام موسی کاظم(ع) برگزار شد، با تسلیت سالروز شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) شب قدر را شب تقدیر مقدرات یکسال انسان دانست.

این مرجع تقلید با طرح سؤالی مبنی بر این که آیا مقدرات انسان بدون خواست و نقش او تعیین می شود، تصریح کرد: با عدالت و حکمت خدای متعال سازگار نیست که بدون اختیار و اراده انسان، مقدرات او رقم بخورد.

جناح بندی ها کنار برود اوضاع اقتصادی تغییر می کند

این مرجع تقلید با بیان این که گام نخست را در تقدیرات خود انسان برمی دارد، یادآورشد: به عنوان مثال در مسائل مربوط به کشور اگر مساله جناح بندی کنار برود و تیم اقتصادی قوی و نیرومندی انتخاب شوند و سرکار بیایند اوضاع عوض می شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی شب قدر را شب توبه و انابه به درگاه احدیت خواند و گفت: باید در این شب عزیز با خدای خود عهد ببندیم که کارهای خوب انجام دهیم و از رزائل اخلاقی دوری کنیم، اگر چنین نیتی داشته باشیم یقینا امشب نتیجه عالی خواهیم گرفت.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم رعایت تقوای الهی، داشتن نظم در امور، رسیدگی به ایتام، اصلاح ذات البین و یاری کردن مظلوم و دشمنی با ظالم را از مهم ترین وصایای مولا علی(ع) در آخرین لحظات عمر شریف شان برشمرد و تک تک این وصایا را برای امروز درس آموز خواند.

این مرجع تقلید غرق شدن در مادیات را عامل فراموشی بسیاری از سنت های حسنه دانست و گفت: نتیجه زندگی مادی که از غرب به ما رسیده این است که همسایه از همسایه خبر ندارد.

وی سفارش به نماز را از دیگر توصیه های مولا علی(ع) دانست و خطاب به جوانان گفت: اگر می خواهید در دنیا و آخرت آبرومند شوید به نماز بویژه اقامه نماز در اول وقت اهتمام داشته باشید.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی مسجد را مرکز اتحاد مسلمانان دانست و گفت: مادامی که این خانه خدا در بین مسلمانان است، دشمنان راه به جایی نخواهند برد.

وی توجه به جهاد مال و انفس را توصیه دیگر مولای متقیان ذکر و تصریح کرد: جهاد تنها به حضور در میدان نبرد با دشمن خلاصه نمی شود، جهاد با مال، جان و زبان نیز نوعی جهاد است و هر کس به هر طریقی که می تواند باید دین خدا را یاری کند.

جامعه بیش از هر زمانی به وحدت نیاز دارد

این مرجع تقلید پرهیز از اختلافات را سفارش دیگر مولا علی(ع) دانست و با بیان این که جامعه امروز به این اصل مهم نیاز مبرم دارد، گفت: مولا جامعه اسلامی را از دوری ها، اختلافات و کینه ها پرهیز می دهند و امت اسلام را به همدلی و اتحاد توصیه می کنند.

ترک امر به معروف و نهی از منکر عامل عدم استجابت دعا

حضرت آیت الله مکارم شیرازی ترک امر به معروف و نهی از منکر را یکی از موانع استجابت دعا از منظر امیرمؤمنان دانست و گفت: امر به معروف و نهی از منکر تنها در مقابل بدحجابی خلاصه نمی شود.

وی افزود: می شنویم در فلان مدرسه سرود مبتذلی خوانده و دانش آموزان وادار به رقص می شوند! اینجا کشوری اسلامی است و یقینا همه از جمله اولیای دانش آموزان نیز مسؤولیت دارند نسبت به نهی از منکر اقدام کنند و نباید در برابر این اتفاقات ساکت باشند.

2030 سندی استعماری است

این مرجع تقلید سند 2030 را سندی استعماری توصیه کرد و گفت: اینها از این طریق می خواهند ما را تحت سیطره قرار دهند، آیا نباید در برابر اینها نهی از منکر کرد؟ آیا نباید در برابر گرانی های افسار گسیخته ای که برخی از تجار و کسبه به مردم تحمیل می کنند نهی از منکر کرد؟

وی افزود: نهی از منکر به این امور هم خلاصه نمی شود، اگر در فلان برنامه صدا و سیما کار خلافی صورت می گیرد، باید مردم به طرق مختلف از جمله تماس تلفنی نهی از منکر کنند و یقینا اینها تاثیرگذار است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: با توجه به فضای مجازی آلوده و محیط های کثیف اگر از جوانان و فرزندان خود غافل شویم دشمنان همه چیز ما را با خود خواهند برد.

این مرجع تقلید با تاکید بر احیای این دو فریضه مهم در جامعه، اظهار داشت: اگر امر به معروف و نهی از منکر را فراموش کنیم دعاها به مرز استجابت نزدیک نخواهد شد.

انتهای پیام / 180