دیوان محاسبات می تواند در حوزه فرهنگ سازی عمومی نقش آفرین باشد
دیوان محاسبات می تواند در حوزه فرهنگ سازی عمومی نقش آفرین باشد
در دیوان محاسبات بیشتر بجای نظارت پسینی و تفریغ بودجه نیازمند نظارت پیشینی و کارکردی هستیم.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه دیوان محاسبات در دوره جدید رویکرد تحولی خوبی به خود گرفته است، گفت: نگاه تحولی در این دوره ستایش آمیز است و امیدوارم در ماموریت های مدنظر دیوان موفق باشید.

به گزارش «بهارستان آنلاین» ؛ آیت الله عباس کعبی با حضور در دیوان محاسبات کشور و در جلسه با رئیس کل، دادستان، معاونین و مدیران این نهاد نظارتی با قدردانی از اقدامات صورت گرفته در این مجموعه اظهار داشت: در دیوان محاسبات بیشتر بجای نظارت پسینی و تفریغ بودجه نیازمند نظارت پیشینی و کارکردی هستیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه در دوره جدید، رویکرد رئیس کل دیوان محاسبات کارکردی و پیشگیرانه است، افزود: دیوان محاسبات نسبت به موضوع نظارت پیشینی و کارکردی می تواند دو نوع نگاه خرد و کلان داشته باشد، نگاه خرد معطوف به این مسئله است که اعتبارات در دستگاه های اجرایی برای چه مواردی اختصاص داده شده و نگاه کلان هم این است که آیا سیاستگذاری‌ها، خط مشی های عمومی، اهداف، وظایف و ماموریت های نظام مطابق این بودجه ها است و بجا مصرف می شود یا خیر؟ اگر بجا مصرف نمی شود، دیوان محاسبات بر اساس قانون اساسی می تواند نظر دهد و این بسیار مهم و بااهمیت است.

کعبی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه نظارت باید باعث تسهیل فرآیندها، جلوگیری از انحراف و در واقع پیشگیری از جرائم مالی شود، گفت: دیوان محاسبات با توجه به جایگاه با اهمیتی که دارد می تواند در حوزه فرهنگ سازی عمومی نسبت به نظارت مالی، همگرایی و هم افزایی قوای سه گانه و دستگاه های نظارتی کشور نقش آفرین باشد.

وی عملکرد دیوان محاسبات در دوره جدید را هوشمندانه دانست و ادامه داد: نگاه تحولی در این دوره ستایش آمیز است و امیدواریم بیشتر در ماموریت های مد نظر دیوان موفق باشید چرا که حفظ بیت المال و کارهایی که توسط دیوان محاسبات صورت می گیرد مقدس است.

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه به تبیین ویژگی های کار مخلصانه پرداخت و گفت: انسان مخلص نیاز به قدردانی ندارد هر چند که از او قدردانی شود خوب است، همچنین انسان مخلص از ملامت ها و جوسازی نگران نیست و “من من” نمی کند و برای کاری که انجام داده منت هم نمی گذارد و خودش را در مقابل کاری که برای خدا و در مقابل امام و شهدا و رزمندگان مخلص و امثال شهید سلیمانی در خدمت به مردم انجام داده بدهکار می داند.

در این نشست سیداحمد رضا دستغیب رئیس کل دیوان محاسبات کشور نیز گزارشی از فعالیت های این نهاد نظارتی ارائه کرد.

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین