خروجی جبهه اصلاحات، مبتنی بر معدل نظرات اعضاست
خروجی جبهه اصلاحات، مبتنی بر معدل نظرات اعضاست
این تبلیغاتی که برخی جریان‌ها راه انداخته‌اند که با ریاست خانم منصوری بر جبهه اصلاحات مواضع اصلاح‌طلبان رادیکال می‌شود، کاملا نادرست است.

فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: با انتخاب خانم منصوری به عنوان رئیس جبهه اصلاحات ایران، نظرات حزب اتحاد ملت در جبهه، حاکم نخواهد شد.

اعضای جبهه اصلاحات ایران در جلسه عصر روز یکشنبه (۴ تیرماه) «آذر منصوری» دبیرکل حزب اتحاد ملت را به عنوان رئیس جبهه اصلاحات ایران انتخاب کردند.

وی تنها نامزد تصدی ریاست جبهه اصلاحات ایران در این جلسه بود که موفق شد ۳۱ رأی از آرای ۴۱ عضو حاضر در جلسه را به دست آورد. این در حالی است که پیش از این، از چهره‌هایی همچون علی شکوری‌راد، حسین مرعشی و محسن هاشمی به عنوان گزینه‌های ریاست جبهه اصلاحات نام برده شده بود.

برخی کارشناسان سیاسی اعتقاد دارند که حذف بهزاد نبوی از جبهه اصلاحات را باید در ادامه هژمونی رادیکال‌ها در جبهه اصلاحات ارزیابی کرد. بر همین اساس، آذر منصوری دبیرکل حزب اتحادملت در حالی در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی ریاست جبهه اصلاحات را در اختیار گرفته است که پیش از این کمال‌الدین پیرموذن نماینده اصلاح طلب سابق مجلس در گفتگویی بیان داشته بود که «جز طیف «اتحاد ملت» بقیه اصلاح طلبان حاضر به حضور در انتخابات مجلس هستند.»

به گزارش «بهارستان آنلاین» ؛ علی‌محمد نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، درباره تأثیر این انتخابات بر روند آتی جبهه اصلاحات، گفت: «اکثریت اعضای جبهه اصلاحات ایران تأکید داشتند که آقای بهزاد نبوی بار دیگر مسئولیت ریاست جبهه را برعهده بگیرد اما او این موضوع را نپذیرفت. حالا هم خانم منصوری انتخاب شده‌ است که به نظرم انتخاب با انتخاب ایشان به عنوان رئیس، نظرات حزب اتحاد ملت بر جبهه اصلاحات حاکم نخواهد شد زیرا اداره جبهه با رأی اکثریت است و هر تصمیمی که گرفته می‌شد با رأی اکثریت اعضای حقیقی و حقوقی است و خانم منصوری فقط یک رأی دارد».

وی در ادامه گفت: «البته هر انسانی تلاش می‌کند که برنامه ذهنی و حزبی خود را پیش ببرد و طبیعی است که خانم منصوری هم سعی کند نظرات حزبش را برای دیگران تشریح کند و سعی در اقناع دیگران داشته باشد و می‌کوشد که تأثیر بگذارد اما در نهایت این اعضا هستند که با رأی‌شان تصمیم نهایی را می‌گیرند. این تبلیغاتی که برخی جریان‌ها راه انداخته‌اند که با ریاست خانم منصوری بر جبهه اصلاحات مواضع اصلاح‌طلبان رادیکال می‌شود، کاملا نادرست است زیرا اولا باید ثابت کنند که حزب اتحاد ملت مواضعی رادیکال داشته است و ثانیا چه طور وقتی رئیس جبهه فقط یک رأی دارد می‌تواند جهت‌دهی کلی را تغییر دهد؟ مطمئن باشید که خروجی جبهه اصلاحات، مبتنی بر معدل نظرات اعضاست».

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه آنچه گفته می شود اگر رئیس جبهه اصلاحات، فردی میانه‌روتر باشد می‌تواند بر نظر شورای نگهبان تأثیر داشته باشد».؛ گفت : شورای نگهبان از قبل بر افرادی که احتمال نامزدی‌شان وجود دارد، شناخت پیدا کرده و از همین حالا درباره بسیاری از افراد تصمیش را گرفته که تأییدصلاحیت بشوند یا نه. آنها درباره تک‌تک چهره‌های معروف موضع خودشان را اتخاذ کرده‌اند؛ بنابراین این‌طور نیست که به رویکرد جبهه اصلاحات ایران توجه کنند که رادیکال است یا میانه‌رو .

نمازی در پایان در پاسخ به این پرسش که چرا حسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران، برای ریاست جبهه اصلاحات نامزد نشد، گفت: «من به استان‌ها که می‌رفتم می‌شنیدم که دوستان می‌گفتند اگر آقای مرعشی رئیس جبهه اصلاحات بشود، کارها بهتر جلو می‌رود اما به هر دلیلی که باید از خود آقای مرعشی بپرسید، او تمایل نداشت که در انتخابات ریاست جبهه اصلاحات شرکت کند. من هم همین نظر را دارم که اگر آقای مرعشی رئیس جبهه اصلاحات می‌شود، بهتر بود و جبهه موفق‌تر عمل می‌کرد».

انتهای پیام/

  • منبع خبر : نامه نیوز