در زمان گرانی و کمیابی به داد فقرا برسید
در زمان گرانی و کمیابی به داد فقرا برسید
تولید شغل، رفع بیکاری، حل مشکل گرانی ، اینها جزء دستورهای بین‌ المللی دین است.

بهارستان آنلاین – دفتر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با انتشار مطلبی از ایشان با عنوان« نصرت نیازمندان» این گونه آورده است:

فرمود چرا اینها این کتل‌ها را طی نمی ‌کنند: ﴿فَلاَ اقْتَحَمَ الْعَقَبَهَ﴾، بعد «عَقبه» را تفسیر کرده است، فرمود می ‌دانید عَقبه چیست؟ عَقبه، بنده آزاد کردن و در زمان گرانی و کمیابی به داد فقرا رسیدن است؛ اینها که بی‌ مسکن هستند، گرفتار تراب و خاک ‌اند، زمین‌ گیر هستند، به درد اینها برسید، مسکن اینها را تأمین کنید.

وجود مبارک امام رضا (سلام الله علیه) یک ظرف خالی طلب می ‌کرد و از بهترین غذاهای سفره، در این ظرف می ‌ریخت، می‌ فرمود این را به مستمند بدهید، بعد می ‌فرمود: ﴿فَلاَ اقْتَحَمَ الْعَقَبَهَ﴾. آن کسی که بخورد بعد ته ‌مانده سفره را به دیگری بدهد، اینکه اقتحام عقبه نیست، آن‌ که لباس نو را بپوشد و وقتی مندرس شد به دیگری بدهد، اینکه اقتحام عقبه نیست، آن ‌که کار حضرت علی (علیه السلام) را می ‌کند، دو لباس تهیه می‌کند یکی را برای خودش و دیگری را به قنبر می ‌دهد، آن اقتحام عقبه است.

فرمود به درد فقرا برسید! این تولید شغل، رفع بیکاری، حل مشکل گرانی ، اینها جزء دستورهای بین‌ المللی دین است. اصرار قرآن کریم بر این است که اولاً توحید، ثانیاً رسیدن به خلق! از امام عسکری (سلام الله علیه) رسیده است که «خَصْلَتَانِ‏ لَیسَ‏ فَوْقَهُمَا شَی‏ءٌ»؛

ایمان به خدا و رسیدن به کار خَلق از بهترین کارهاست.

آیت الله العظمی جوادی آملی

سوره مبارکه فصلت جلسه 3
تاریخ: 1393/12/25

انتهای پیام/6208

  • منبع خبر : بهارستان آنلاین