دولتی که مدعی راستگویی بود، به وعده‌های خود عمل نکرده و در مسائل کلان، در برابر مردم شفافیت نداشته است
دولتی که مدعی راستگویی بود، به وعده‌های خود عمل نکرده و در مسائل کلان، در برابر مردم شفافیت نداشته است
جلسه با فعالان و سران احزاب، برای شخص رئیس جمهور یا مسئول دفتر او کسر شأن است آنوقت شما مسئول شده اید که مورد سوال و مطالبه واقع شوید، نه اینکه یکسویه ریاست کنید.

بهارستان آنلاین – محسن پیرهادی گفت: گویا جلسه با فعالان و سران احزاب، برای شخص رئیس جمهور یا مسئول دفتر او کسر شأن است.

محسن پیرهادی دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اینکه چرا رئیس‌جمهور وقتی برای دیدار با خانه احزاب اختصاص نمی دهد؟، گفت: اینکه چرا دولت و شخص رئیس جمهور نسبت به احزاب کم لطفی می کند، باید علت را از خودشان پرسید، اگرچه این رفتار دولت‌ با رفتارهای قبلی آن کاملا مطابقت دارد و انتظار بیش از این هم نیست.

مدیر مسئول روزنامه رسالت افزود: متاسفانه باید گفت دولتی که مدعی راستگویی بود، در بسیاری از حوزه‌ها تخلف و ناراستی داشته، به وعده‌های خود عمل نکرده و در مسائل کلان، در برابر مردم شفافیت نداشته است.

دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت با یادآوری اینکه ۴ سال پیش، برجام امضا شد و حتی سال گذشته، آمریکا از آن خارج شده است، اما هنوز بسیاری از مردم نمی دانند دولت کشورشان در برجام، چه داده و چه گرفته است، اظهار داشت: چرا نباید برجام، روی میز اساتید دانشگاه های ایران در رشته های علوم سیاسی و حقوق بین الملل قرار گیرد و دانشجویان، در مورد ریز و بم آن کنکاش و مطالعه کنند و نقاط ضعفش را بپذیرند.

مدیرمسئول روزنامه رسالت اضافه کرد: این در حالی‌است که شخص رئیس جمهور که خود در این حوزه مورد سوال است، در دیدار با اساتید دانشگاه، آنان را به بررسی و تلویحا به تایید برجام فرا می خواند و با توهین به منتقدان می گوید «چرا فقط یک عده بی سواد در مورد توافق ژنو حرف بزنند؟».

دولت گوش شنیدن نظرات احزاب را ندارد

وی گفت: احزاب و فعالان سیاسی، با رئیس جمهور، وزرا و معاونین دولت، حرف های زیادی دارند که به نظر می رسد دولتی با این سطح از احترام به منتقد و حوصله انتقادپذیری، گوش شنیدنش را نداشته باشد و دور از انتظار نیست که جلسه ای هم بین دولتی ها و خانه احزاب شکل نگیرد.

دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت در پاسخ به سوالی درباره اینکه موضع گیری اخیر رئیس دفتر رئیس جمهور مبنی براینکه اگر وقت رئیس‌جمهور اجازه دهد، با خانه احزاب جلسه می‌گذارد را به منزله برخورد سردِ دولت با خانه احزاب نمی دانید؟، تاکید کرد: خود این گفته رئیس دفتر رئیس جمهور، نشانه روشنی از این است که چرا دولت با فعالان سیاسی و خانه احزاب کمتر جلسه می گذارد. این ادبیات را ببینید «توقعات از رئیس جمهور الی ماشاءالله است، حالا اگر وقت باشد ما به این جلسه هم خواهیم رسید».

جلسه با فعالان سیاسی برای رئیس‌جمهور کسر شأن است

پیرهادی با بیان اینکه گویا جلسه با فعالان و سران احزاب، برای شخص رئیس جمهور یا مسئول دفتر او کسر شأن است، گفت: شما مسئول شده اید که مورد سوال و مطالبه واقع شوید، نه اینکه یکسویه ریاست کنید، متاسفانه بعضی از آقایان، مسئولیت گرفتن در عصر جمهوری اسلامی را با ریاست در دوران طاغوت اشتباه گرفته اند.

مدیر مسئول روزنامه رسالت تصریح کرد: حتی اگر واقعا فرصت ندارند، با ادبیات محترمانه و متواضعانه با اقشار و فعالان حوزه های مختلف صحبت کنند، نه این که بگویند حالا اگر وقت شد به شما هم می رسیم! این روحیه عمومی رئیس جمهور که تا اجزای مختلف دولت و به رده های میانی هم سرایت کرده، واضح ترین دلیل است برای فهم اینکه چرا دولت به منتقدانش اهانت می کند و با فعالان بخش های مختلف اعم از سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و رسانه ای کمتر جلسه می گذارد.

دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت با اشاره به اینکه این گلایه شما، مختص به خانه احزاب هم نیست، خاطرنشان کرد: پیش از نشست اخیر خبری رئیس جمهور، ایشان حدود ۲۰ ماه بود که نشست خبری برگزار نکرده بود و اتفاقا در همان دوره، شدیدترین شوک های اقتصادی هم بر زندگی مردم وارد شد. جالب این جاست کسانی که مدعی هستند فرصت ندارند، در اذهان عموم و در نگاه کارشناسان، نسبت به روسای جمهور قبل، بسیار کم کار و بی‌تحرک هستند.

پیرهادی همچنین در خصوص انتقاد برخی از اصلاح طلبان که دیدارهای رئیس جمهور با فعالان سیاسی که هر سال در ماه مبارک رمضان برگزار می شود را نمایشی خوانده اند، گفت: آن جلسات ماه رمضان رئیس جمهور، بیشتر از جنس هم نشینی با دوستان و رفقای قدیم و گعده است تا جلسه ای که احزاب، به صورت جدی مطالبات خود را مطرح کنند و حرفشان را به رئیس جمهور بگویند و از او پاسخ بشنوند.

مدیر مسئول روزنامه رسالت افزود: وقتی حتی حامیان آقای روحانی از برگزار نشدن جلسات موثر و مفید انتقاد دارند و آن را نمایشی می دانند از سایرین چه انتظاری دارید.

این فعال سیاسی اصولگرا به سخنان رئیس جمهور در دانشگاه تهران که با واکنش برخی از کنشگران سیاسی رو به رو شد اشاره کرد و گفت: سخنرانی رئیس جمهور در آیین بازگشایی دانشگاه ها که در ایام منتهی به اربعین حسینی انجام شد را ببینید، غیر از محتوای عجیب آن جلسه، نوع حضور دانشگاهیان و خالی بودن صندلی ها، موجب سوال بسیاری از رسانه ها و چهره ها و حتی برخی سمپات های آقای رئیس جمهور شد.

دیداری هم با احزاب برگزار شود گزینشی خواهد بود

پیرهادی درپاسخ به این سوال «با توجه به برگزاری انتخابات در دوم اسفندماه، احتمال می دهید رئیس جمهور با خانه احزاب دیدار کند؟»، اظهار داشت: تا به حال که خبری نشده و احتمال می دهم اگر هم جلسه ای با احزاب برگزار کنند، گزینش و برای تقویت و هم اندیشی با احزاب همسو با خودشان باشد، یعنی باز هم از مسیر خانه احزاب و به صورت مدون و منسجم نخواهد بود.

وی درخصوص مطالبه خانه احزاب از رئیس جمهور، افزود: مطالبه اصلی، تقویت نقش احزاب در لایحه قانون انتخابات است. احزاب تا زمانی که نقش جدی پیدا نکنند، انسجام و بروز و ظهور مستمر هم نخواهند داشت و مانند سال های گذشته، اغلب فصلی و مبتنی بر انتخابات خواهند بود.

دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت با بیان اینکه مسئله دیگر، ایجاد بسترهای دولتی برای روان‌تر شدن کار احزاب همانند آن چه در بسیاری از نقاط دنیا رخ می دهد است، گفت: احزاب از آنجا که در بالا بردن مشارکت و نشاط سیاسی نقش دارند، اگرچه هر یک مسیر فکری خود را دنبال می کنند اما در مجموع موجب تقویت مردم سالاری هستند و عایدی و نفعشان به یکایک افراد جامعه می‌رسد و برای کلیت نظام سیاسی آورده دارند.

پیرهادی اضافه کرد: دقیقا به همین دلیل، احزاب باید مورد حمایت جدی حاکمیت در تمام ابعاد و به ویژه در حوزه مسائل مالی باشند. اتفاقا این باعث خواهد شد که شفافیت فعالیت‌ها، بیش از پیش رخ دهد و احزاب درگیر تامین مسائل مالی خود به طرق مختلف که بعضا موجب وابستگی آنها به کانون‌های ثروت هم می‌شود نباشند.

ارسال پیشنهادهای اقتصادی «پیشرفت و عدالت» به سران قوا

مدیر مسئول روزنامه رسالت ، به کارگیری نظرات کارشناسان حزبی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و بین الملل را مطالبه دیگر خانه احزاب از رئیس جمهور دانست و گفت: خود ما در کمیته اقتصادی جمعیت پیشرفت و عدالت، بسته های پیشنهادی مشخصی برای اصلاح نظام اقتصادی طراحی کرده و برای سران قوا ارسال کرده ایم و اطلاع دارم که فعالیت های پژوهشی در احزاب کمابیش صورت می گیرد، اما دولت از آن ها بهره ای نمی برد و بلکه خود را بی نیاز می داند.

انتهای پیام/691

  • منبع خبر : مهر