چراغ سبز ترامپ به روحانی  / پمپئو : ترامپ آماده دیدار بدون پیش شرط است
چراغ سبز ترامپ به روحانی  / پمپئو : ترامپ آماده دیدار بدون پیش شرط است
طرف های اروپایی و به ویژه امریکا به این نتیجه رسیده اند که ایران هیچ چاره‌ای جز حفظ برجام به هر قیمت ندارد از این رو دولت باید رفتار برجامی خود را به طور اساسی تغییر داده و با توقف مذاکرات و از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ درصد بخش مهمی از تغییر رفتار خود را نشان دهد.

بهارستان آنلاین – دیپلماسی جمهوری اسلامی در این چهار دهه گذشته همواره عرصه تقابل دو جریان فکری متفاوت بوده است. عده‌ای که تعامل‌گرا، اهل گفت‌وگو و خواهان همزیستی مسالمت‌آمیز با کشورهای منطقه و دولت‌های غربی هستند. اما مقاومت و پاسخگویی، پیامد منطقی دیدگاه جریان دوم است که بنظر معقول تر بنظر می آید با نگاهی گذرا به مسئله گفتگو و به ویژه برجام به سادگی متوجه خواهیم شد که گفتگو با طرف های غربی و به ویژه شیطان بزرگ وقت تلف کردن و باعث ترغیب بیشتر گستاخی او می شود بر همین اساس می توان به جرات ادعا نمود که هیچ کشوری در تاریخ دهه های گذشته همانند امروز ایران در فشار اقتصادی بی حد و حصر، حداکثری استکبار جهانی و دشمنان مرز و بوم قرار نگرفته است و یقینا دیپلماسی مقاومت که تاکیدش بر انقلابی‌گری و مقابله با زورگویی قلدران در دنیاست، می‌تواند منافع ملی را جامه عمل بپوشاند و به عنوان بال دوم مقاومت نظامی و عملیاتی شناخته شود.

بنابر این طرف های اروپایی و به ویژه امریکا به این نتیجه رسیده اند که ایران هیچ چاره‌ای جز حفظ برجام به هر قیمت ندارد و ادامه  این وضعیت جز خسارت بیشتر عوایدی دیگر برای ما نخواهد داشت از این رو  دولت باید رفتار برجامی خود را به طور اساسی تغییر دهد و با توقف مذاکرات و از سرگیری غنی‌سازی 20 درصد بخش مهمی از  تغییر رفتار خود را نشان دهد.

در همین زمینه پمپئو در خصوص احتمال ملاقات ترامپ و روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: “ما می خواهیم رایزنی کنیم. رئیس جمهور ترامپ گفت که او آماده است بدون پیش شرط با رئیس جمهور روحانی ملاقات کند. وی بارها این را گفته است”.

به گزارش بهارستان آنلاین به نقل از اسپوتنیک ؛ مایک پومپئو ، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، گفته است که ملاقات بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و حسن روحانی رئیس جمهور ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به تصمیماتی که تهران اتخاذ خواهد کرد بستگی دارد. این موضوع روز یکشنبه توسط در پخش کانال ABC اعلام شد.

پمپئو در این خصوص اظهار داشت: “ما می خواهیم رایزنی کنیم. رئیس جمهور ترامپ گفت که او آماده است بدون پیش شرط با رئیس جمهور روحانی ملاقات کند. وی بارها این را گفته است”.

پمپئو در پاسخ به این سؤال که آیا او معتقد است که این دو رئیس جمهور در حاشیه مجمع سازمان ملل متحد دیدار خواهند کرد ، پاسخ داد: “من نمی توانم بگویم. این بستگی به ایران دارد که تصمیم درستی بگیرد”.

پمپئو در برنامه اخبار فاکس نیوز گفت: “رئیس جمهور ترامپ تصمیم خواهد گرفت که ملاقات کند، اینکه آیا این دیدار فرصتی برای دستیابی به نتایج مثبت برای آمریکایی ها خواهد داشت. ترامپ بدون پیش شرط با آنها دیدار خواهد کرد”.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که دیدار با رئیس جمهور ایران حسن روحانی را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر را بعید نمی داند.

در ۷۴ مین مجمع عمومی سازمان ملل متحد انتظار می رود که بیش از ۱۰۰ رهبر دولت و تقریبا ۸۰ نخست وزیر و وزیر امور خارجه حضور یابند. سخنرانی مهمانان در چارچوب این مراسم از ۲۴ ام تا ۳۰ ام سپتامبر برگزار می شود.

انتهای پیام/506